انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 8101)
جمعه 21/8/1389 - 17:50 -0 تشکر 250245
طریقه استریل کردن وسایل با فور(اون)

 

اون برای استریل كردن موادی كه بطور كامل تحت نفوذ بخار قرار نمی گیرند، اما می توانند دمای بالای مورد نیاز مثل C ۫180- 160 را تحمل كنند به كار می رود. اون بویژه برای ظروف شیشه ای مثل لوله آزمایش، پتریدیش، پی پت و نیز برای آلات فلزی مثل پنس، اسكالپل و قیچی به كار می رود.

استریلیزاسیون در اون

1.برای بسته بندی این وسایل جهت استریل نمودن آنها در اون میتوان از فویل آلومینیومی یا كاغذ كرافت و سربطریهای پنبه ای استفاده نمود.
2.باید دقت شود كه كاغذ و پنبه نسوزند چون پنبة نیم سوز مواد ضد باكتری فراری را متصاعد می كند.
3.حدود 2 سانتی متر از انتهای فوقانی پی پتها را با پنبة غیر جاذب ببندید و آنها را در ظروف فلزی قرار داده، درب آنها را ببندید.
4.درپوش لوله های آزمایش را با كاغذ آلومینیومی بپوشانید و آنها را بطور عمودی در جا لوله ای قرار دهید. درپوش، لبة لوله را از آلودگی از طریق هوا در طی ذخیره سازی حفظ می كند.
5.در صورتی می توان بطری های درپیچ دار را در اون استریل نمود كه درپوش و آستری آنها از موادی مثل فلز، پلی پروپیلن یا لاستیك سیلیكون ساخته شده باشد تا در دمای استریلیزاسیون از شكل طبیعی خارج نشود.
6.پودر، روغن، چربی و گریس را در ظرف شیشه ای یا فلزی ودر اندازه های كوچك كه از وزن 10 گرم یا عمق 1 سانتی متر تجاوز نكند، استریل نمایید.
7.قبل از قرار دادن ظروف شیشه ای در اون، از خشك بودن آنها مطم‍ئن شوید. مواد را به گونه ای در اون قرار دهید كه هوای داغ در اطراف و مابین آنها در جریان باشد.
8.زمان نگهداری استریلیزاسیون از زمانی آغاز می شود كه اتاقك به دمای استریل انتخابی برسد و نیز مدتی هم بیشتر در نظر گرفته می شود تا همة قسمتهای اتاقك و مواد داخل آن به دمای مورد نظر برسند(‍‍C ۫180-160 به مدت 2 ساعت).
9.به دلیل عایق بودن دستگاه، چند ساعت طول می كشد تا اشیاء داخل آن خنك شوند. درب اون را باز نكنید تا اتاقك، ظروف و مواد داخل آن تا دمای حدود ‍C ۫60 خنك شوند. اگر هوای سرد ناگهان وارد دستگاه شود ممكن است ظروف شیشه ای ترك بخورند.

نحوة نگهداری:
بطور ماهانه داخل آن تمیز شود.
هر 6 ماه توسط نمایندة سرویس تعمیر، بازرسی شود.
كنترل كیفی 
تست شیمیایی: استفاده از ویال شیشه ای Browne و مشاهدة تغییر رنگ مناسب از قرمز به سبز.
تست بیولوژیك: استفاده از نوار كاغذی حاوی اسپور باسیلوس سوبتیلیس .ATCC 9372
ایمنی:
استفاده از دستكش مقاوم به حرارت و محافظ چشم.

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی