انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 2013)
پنج شنبه 20/8/1389 - 21:41 -0 تشکر 250113
پرولاپس دریچه میترال

«بسمه تعالی» 

 سلام مقدمه ای برای شما عزیزان درباره پروپلاس قلبی یا همون افتادگی دریچه ها

زمینه:پرولاپس دریچهُ میترال(MVP)،شایعترین ناهنجاری دریچهای قلب است که تقریبا ۲تا۶درصد جمعیت ایالات متحد را گرفتار می کند.سرانجام MVPمعمولا بد نیست،ولی گاهی اوقات این اختلال موجب بروز عوارض شدیدی نیز می شود،مثل پس زنش شدید دریچهُ میترال،اندوکاردیت عفونی،مرگ ناگهانی قلبی،و سکته های مغزی.MVPشایعترین علت پس زنش دریچهُ میترال در ایالات متحد است و نیز شایعترین علت انجام اعمال جراحی روی این دریچه محسوب می گردد.

پاتوفیزیولوژی:بیشتر بیماران مبتلا به MVPبی علامتند ودر شرح حالشان نیز به نکتهُ چندانی برخورد نمی کنیم،ولی وقتی دریچه‌ های شل بزرگ این دریچه موجب پس زنش شدید می شوند،(بویژه در اثر پارگیchordae tendinea)ممکن است جراحی یا ترمیم دریچهُ میترال مورد نیاز باشد.انباشتهای میکزومایی،شایعترین اساس آسیبشناختی MVPاست.این انباشتها خود می توانند منجر به تخریب میکزومایی بافت اسفنجی نرم دریچه(loose spongiosa)و تکه تکه شدن الیاف نازک کلاژن شوند.از هم گسستگی اندوتلیوم بیماران را در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی و عوارض ترومبو امبولیک قرار می دهد.با تمام این تفاصیل، باز باید تاکید کنیم که در اکثر قریب به اتفاق بیماران مبتلا به MVPتخریب اندکی در ساختمان دریچه اتفاق می افتد که از نظر بالینی آنچنان قابل توجه نیست.

میزان بروز:

در ایالات متحد:به نظر می رسد MVP با یک الگوی وراثتی با نسبت حدود۲به۱در زنان نسبت به مردان به ارث می رسد.شایعترین شکل وراثت اتوزومال غالب است،در حالی که شکل وابسته به کروموزومXکه شکل نسبتا نا شایعی برای به ارث رسیدن است،با تخریب میکزومایی دریچه در ارتباط است.

در دهه های ۱۹۷۰و۱۹۸۰که معیارهای اکوکاردیوگرافیک قابل اتکایی برای تشخیص MVPوجود نداشت،این اختلال خیلی زیاد از حد تشخیص داده می شد،مثلا با میزان بروز ۵تا۱۵در صد.حتی در یک مطالعه گزارش بروز ۳۸در صدی در نوجوانان را هم داشته ایم.

Levineو همکارانش که شکل زینی شکل سه بعدی لتهای دریچهُ میترال و حلقهُ آن را توصیف کرده است،گزارش داده است که خصایص وویژگیهای ۲بعدی اکوکاردیوگرافیک پرولاپس،بویژه در نمای کنار جناقی اختصاصیترین معیار برای تشخیص این اختلال است و از تشخیصهای بیهوده وبیش از حد نیز جلوگیری می کند.

داده هایی که از مطالعهُ جمعیت نگر Framinghamبه دست آمده اند،نشان می دهند که نشانگان MVPدر فقط ۴/۲٪جمعیت رخ می دهد.

بد نیست اشاره شود که MVPمعمولا همراه با اختلالات ارثی بافت همبند گریبان فرد را می گیرد،مثل نشانگان Marfan،نشانگان Ehlers-Danlos یا Osteogenesis imperfecta(استخوانسازی نامطلوب)وPseudoxanthoma elasticum.

از نظر آماری کاملا ثابت شده که ۹۱در صد بیماران مبتلا به نشانگان مارفان،MVPهم دارند و این امر بعلت شلی و نرمی زیاد لتهای دریچه میترال و ساختمانهای همراه آن بعلت تخریب میکزومایی آن است.

ناخوشی .مرگ ومیر:بیشتر بیماران مبتلا بهMVPبی علامتند و سر انجام خوبی نیز دارند، وطول عمرشان مشابه جمعیت عادی است.ولی بیماران پر خطر(از جمله مبتلایان به پس زنش متوسط تا شدید میترال)بیشتر دچار ناخوشی و مرگ ومیر قلبی می شوند،بویژه اگر بطن چپ قلب نیز کارایی طبیعی خود را نداشته باشد.

جنسیت:MVPبیشتر در زنان جوان دیده می شود تا در مردان.ولی مهمترین پیامدهای پس زنش شدید و قابل توجه میترال در مردان بیش از ۵۰سال دیده می شوند.

سن:MVPدر تمام سنین و در هر دو جنس مشاهده شده است.

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی