انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 871)
پنج شنبه 20/8/1389 - 13:21 -0 تشکر 249987
ملک سلیمان در یادداشت صفار هرندی

 

به گزارش مشرق، صفار هرندی طی یادداشتی در کیهان نوشت:

زیاده از سه هزار سال پیش، آن هنگام كه پیشوایی بنی اسرائیل به سلیمان، فرزند داود نبی رسید، مردمان به آزمونی پیچیده و دشوار مبتلا شدند. ابلیس، سپاه خویش را فرا خواند و با ماموریت فریب خلق به سرزمینی گسیل داشت كه فرمانروایش این پیامبر خدا بود.در این زمان، شیاطین جنّ از هر زمان دیگر به آدمیان نزدیكتر شدند و به كار وسوسه و اغوای بنی اسرائیل همت گماردند. جماعتی كه به خاطر منافع دنیوی، از پیش، دل در گرو شیطان داشتند، در كانون فتنه واقع شدند. جمعی دیگر از سر جهل و بی بصیرتی، به تسخیر ترفندهای نوادگان ابلیس درآمدند و بر قوم خویش شوریدند. اما گروهی كه به سلاح تقوا و اطاعت از ولی خدا مجهز بودند و شیاطین را به ساحت وجودشان راهی نبود، به فرمان پیشوای خود، راه كارزار با فتنه جنیان در پیش گرفتند و در این مسیر دشوار، رنج بسیار و مصائب بی شمار را به جان خریدند.

آخرالامر با سركوب فتنه، سلیمان و پیروانش، مزد پایمردی و توكل برخدای خویش رادریافت كردند. شیطان، در برابر مجاهدان راه خدا، تاب نیاورد و شكست را پذیرا شد و جن زدگان و وسوسه شدگان، دل های خود را از ولایت ابلیس، تهی كردند و به فرمان و محبت ولی خدا درآمدند و این گونه ملك سلیمان پیامبر، در دیار پیامبران استقرار یافت.

این روزها پرده جادویی(سینما) پذیرای فیلمی است كه در آن، بخشی از زندگی پرماجرای جناب سلیمان نبی(ع) به تصویر درآمده است.
تقدیر الهی، چنان بود كه ساخت این فیلم عظیم، در سال های آغازین دولت نهم، كلید بخورد و به مدد حق، در واپسین سال عمر این دولت، در حالی كه قریب شش ماه به انتخابات سال 88 باقی مانده بود، كار فیلمبرداری، تدوین و بخش اعظم مراحل ساخت، به انتها رسید و پس از طی مراحل جزئی باقی مانده، همچون موسیقی فیلم و... هنوز هفته ها با انتخابات فاصله داشتیم كه فیلم ملك سلیمان در اكران ویژه، بر پرده سینما فرهنگ درخشید.توضیح اخیر، از آن رو مورد تاكید قرار گرفت كه پاسخی باشد به شبهه و پرسشی مقدر در ذهن افراد بی خبر از این ماجرا و تذكاری به آنان كه غفلتا چشم بر واقعیات بسته اند؛ همانان كه به دروغ وانمود می كنند، این فیلم، متاثر از حوادث و قضایای فتنه پس از انتخابات، ساخته و پرداخته شده است.

اما حقیقت آن است كه فیلم ملك سلیمان، سرگذشت فتنه در همیشه تاریخ است و آتش فتنه هم هماره با حضور و میانداری شیطان در متن جامعه برافروخته می شود. این فیلم داستان زندگی یكی از فرستادگان خداست و روح حاكم بر این داستان، همان است كه از قرآن كریم و روایات معصومین(ع) استنباط شده است. لذا اگر هنرمند برجسته و متعهد ما جناب شهریار بحرانی، بیست سال پیش هم، قصد ساختن این فیلم را می كرد، فرآورده آن زمان نیز چندان تفاوتی با نسخه امروز نداشت، چرا كه فیلم مبتنی بر قصه انبیاء، داستان راستان است و با خیال بافی های معمول در رمان ها، فاصله بسیار دارد.

اگر ماجراهای فیلمی كه داستان سه هزار سال پیش را بازگو می كند و كارگردانش، سال ها قبل از قضایای فتنه 88 فیلمنامه آن را نوشته و ماه ها قبل از خرداد سال گذشته، آن را به تصویر كشیده است، شباهت بسیار با حوادث سال پیش پیدا كرده، رمز و راز آن را باید در حقیقتی جست كه از قضا، راه گم كردگان و تجدیدنظرطلبان انقلاب از آن غافل بوده اند و آن این واقعیت است كه خاستگاه فتنه، دل های ما آدمیان است و ما همانها هستیم كه در ضمیرمان، استعداد قبول حق و روی كردن به باطل را توأمان داریم. هرگاه به شیطان، میدان دهیم، به عملگی از سوی او، تنور فتنه را گرم می كنیم و آن زمان كه به خداوند رحمان پناه بریم، بر آتش فتنه، خاك می پاشیم و آب سرد می افشانیم.

فیلم زیبای ملك سلیمان، حدیث نفس ما آدمیان است، نفس امّاره، نفس لوّامه و نفس مطمئنّه. سران فتنه، دل سپردگان به شیطانند و دائم در حال توطئه و تردیدافكنی در دل توده مردم. اینان، اسباب حضور شیاطین جن را در جامعه فراهم و نفس امّاره خلق را به جنبش درمی آورند تا آنجا كه از میان یاران نزدیك سلیمان نیز، كسانی به بند ابلیس، گرفتار می آیند. اما سلیمان، كه خود، به جایگاه شریف نفس مطمئنّه راه یافته است، یاران خویش را از گذرگاه های سخت فتنه و كمین گاه های شیطان عبور می دهد و آن دسته از قوم او كه اسیر وسوسه جنیان شده و در فتنه گرفتار آمده اند، نیز به مدد تقوا و اطاعت از راهبر و مقتدای خویش، بر نفس سركش، نهیب می زنند و با توبه، راه حق پیشه می كنند.
تماشای این فیلم ملكوتی كه جلوه های بصری بی نظیر در تاریخ سینمای ایران را به تصویر كشیده و شكوه سینما را به نمایش گذارده است، برای همه، به ویژه مشتاقان فیلم های فاخر، فرصتی مغتنم به شمار می آید اما فراتر از آن، فیلم ملك سلیمان، به مثابه كلاس درسی است كه دریچه های تازه ای را برای شناخت خود، جهان هستی و روابط حاكم بر آن، پیش روی آدمی می گشاید، او را بصیرت می افزاید و كلید راهگشا و راهنمای عمل در دستش می نهد.و اما مقصود اصلی این نوشتار:
اكنون، همه دستگاه هایی كه ماموریت ارتقای فرهنگ دینی و فرهنگ اخلاقی و اجتماعی را بر دوش دارند، همه شخصیت ها و جایگاه های محترمی كه برای رشد معنوی مردم، خود را مسئول می شناسند، همه آنهاكه بر سقوط ارزش های الهی و انسانی؛ حاصل نفوذ وسوسه های شیطانی در دل مردم، بیمناكند، همه دولتمردان، همه عالمان دین، همه روشنفكران حوزه و دانشگاه، رسانه ها، همه امامان جمعه و واعظان اندرزگو و بالاخره همه آنها كه مسئولیت آموزش و پرورش، فرهنگ عمومی و رشد ایمان و اخلاق جامعه بر عهده شان است، مخاطب این پیشنهاد نهایی اند، كه؛ برای بیشتر دیده شدن این فیلم شكوهمند و اثرگذار، احساس وظیفه كنند. آیا نباید وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ترتیبی اتخاذ كنند كه دسترسی اهالی مدرسه و دانشگاه به سینماهای نمایش دهنده فیلم ملك سلیمان، پرحجم تر، ارزان تر و آسان تر شود؟

آیا ائمه جمعه و سخنرانان مذهبی در كنار هشدارهای گاه و بیگاه و انذارهای مكرر درباره آسیب ها و خطرات ناشی از هجوم فرهنگی شیاطین، نباید بشارت تولید این اثر ناب فرهنگ دینی و اخلاقی را به جامعه بدهند و در كسانی كه تاكنون پایشان به سینما باز نشده، برای تماشای این فیلم ارزشمند و پاك، ایجاد انگیزه كنند؟

و آیا همه آنها كه بر اثرپذیری جامعه از فتنه هایی كه تا ظهور حضرت صاحب(عج)، هر روز پیچیدگی بیشتری پیدا می كند، نگرانند، برای دامن زدن به یك شور ملی در استقبال از این اثر سینمایی عظیم ضد فتنه، نباید قدمی بردارند؟

جمعه 21/8/1389 - 5:34 - 0 تشکر 250150

اللهم عجل لویلك فرج
به نظرم این فتنه ها رو انشاءالله به زودی زود جوابشون رو با ظهور آقا بگیرن و خود یابن الحسن سلیمانی باشن برای دوران تا همه رو انشاءالله از جور و فساد زمانه نجات بدن
الهی آمین

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی