دانش و فن آوری (بازدید: 1321)
دوشنبه 17/8/1389 - 17:12 -0 تشکر 249119
ایجاد اولین تصاویر متحرک هولوگرافیک توسط محقق ایرانی دانشگاه آریزونا


تیم محقق ایرانی دانشگاه آریزونا با هدف توسعه راههای جدیدی به سوی دنیای سه بعدی برای اولین بار موفق شدند تصاویر متحرک هولوگرافیک را برپایه پلیمرهای ویژه ای توسعه دهند که این موفقیت در پزشکی کاربرد قابل توجهی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هولوگرام و یا بازسازی سه بعدی جسمی که با چشم غیرمسلح قابل رویت است از دیرباز مورد توجه دانشمندان بوده است.

اکنون دانشمندان دانشگاه آریزونا به سرپرستی ناصر پیغمبریان برای اولین بار یک سیستم هولوگرافیک را توسعه دادند که قادر است تصاویر سه بعدی را در زمان واقعی انتقال دهد. این فناوری درهایی را به سوی یک تجربه کاملا جدید در خصوص تعاملات از راه دوری به ویژه "ویدیوکنفرانسهای هولوگرافیک" خواهد گشود.

ناصر پیغمبریان که نتایج یافته های خود را در تازه ترین شماره مجله علمی "نیچر" منتشر کرده است به منظور دستیابی به این کشف از خصوصیات یک پلیمر جدید و یک سیستم ثبت و پردازش تصاویر تهیه شده توسط 16 دوربین استفاده کرد.
در جستجوی پویایی
 
بیش از 40 سال قبل امکان ایجاد هولوگرامهای اجسام ساکن از طریق رایانه مورد بررسی قرار گرفت اما از آن زمان هیچ کس موفق نشده بود از تصاویر ساکن یک سری تصاویر متحرک پویا را بازسازی کند.
 
در حقیقت حجم اطلاعاتی که برای تشکیل این تصاویر لازم است به حدی بزرگ بود که مانع می شد در زمان واقعی از یک سری تصاویر ساکن یک فیلم هولوگرافیک ایجاد شود.
 
پس از آزمایش روشهای متعدد، اولین گام رو به جلو در این عرصه در سال 2008 توسط تیم این محقق ایرانی دانشگاه آریزونای آمریکا به دست آمد. تیم ناصر پیغمبریان در آن زمان با مطالعه بر روی کریستالهای غیرآلی بازتاب کننده نور به این نتایج دست یافت.
 
این کریستالها درصورتیکه با نور لیزر تحریک شوند قادرند برای ایجاد تصاویر واقعی به صورت محلی شکست نور را تغییر دهند.
 
در آن زمان تیم این دانشمند ایرانی یک صفحه هولوگرافیک تک رنگ را توسعه دادند که قادر بود هر چهار دقیقه تصویر هولوگرافیک جسم را به روز کند.
 
این نتیجه ای بسیار قابل توجه بود اما هنوز تا رسیدن به یک تصویر هولوگرافیک متحرک پویا فاصله زیادی داشت.
 
 
 

 
صفحه نمایشگر هولوگرافیک
 
اکنون تیم ناصر پیغمبریان از دپارتمان علوم اپیتکی دانشگاه آریزونا از یک پلیمر نوآورانه بازتاب دهنده نور دستگاهی را توسعه دادند که قادر است یک فیلم چندرنگی را با سرعت یک فوتوگرام دو ثانیه ای نشان دهد که به گفته این دانشمند ایرانی می توان گفت این فیلم هولوگرافیک "تقریبا" در زمان واقعی از جسم مرئی ایجاد شده است.
 
برخلاف یک صفحه نمایشگر معمولی، این پلیمر بازتاب دهنده نور از "پیکسل" تشکیل نشده است بلکه به جای پیسکل از "هوگل" (عناصر هولوگرافیک یا پیکسلهای هولوگرافیک) استفاده می کند.
 
پیغمبریان در این خصوص توضیح داد: "این عناصر نه تنها محتوی اطلاعات نقطه به نقطه نور و رنگ هستند بلکه همچنین برای هر دورنمای مشاهده گر نیز محتوی یک سری داده های سه بعدی است."
 
هوگل های (hogel) این صفحه نمایشگر ویژه از طریق پالسهای نوری که مدت آنها 6 میلیاردیم ثانیه است و برای چند دقیقه روشن می مانند فعال می شوند. به این ترتیب این نمایشگر توانست هم اجسام متحرک هم تصاویر ساکن را به صورت سه بعدی در زمان واقعی نشان دهد.

پیغمبریان افزود: "این هوگل ها القای حس یک انطباق کامل را امکانپذیر می کند. از طریق این نمایشگر امکان مشاهده کردن جسم از چشم اندازهای مختلف ممکن می شود و اینگونه یک حس واقعی تر نسبت به سایر فناوریهای سه بعدی به وجود می آید."

حضور از راه دور سه بعدی
 
علاوه بر توسعه این صفحه نمایشگر هولوگرافیک، این تیم تحقیقاتی نشان دادند که این فناوری بدون نیاز به پردازشگرهای خاص می تواند به راحتی و با استفاده از یک اتصال اینترنت معمولی، تصاویر سه بعدی هولوگرافیک را از راه دور انتقال دهد.
 
پیغمبریان در این خصوص توضیح داد: "رویداد جدید سیستم ما یک حضور از راه دور هولوگرافیک و یا امکان ثبت تصاویر سه بعدی است که می توانند در زمان واقعی در هر گوشه دنیا دیده شوند. کافی است که یک دوربین برای ثبت تصاویر، یک اتصال اینترنت از طریق فیبر نوری در نقطه مبدا و یکی از نمایشگرهای ما در نقطه مقصد وجود داشته باشد."
 
به منظور نشان دادن میزان اثربخشی حضور از راه دور (telepresence) تیم این دانشمند ایرانی از یک سیستم ثبت تصاویر برپایه 16 دوربین، یک رایانه رومیزی که تصاویر را پردازش کرده و آنها را از راه اینترنت انتقال می داد و یک مکانیزم فعال سازی هوگل های روی صفحه نمایشگر نهایی استفاده کردند.
 
یک تجربه کاملا جدید
 
این کشف جدید کاربردهای متنوعی در عرصه های مختلف خواهد داشت که همگی حول یک نقطه واحد می گردند: یک تجربه سه بعدی کاملا واقعی.
 
به گزارش مهر، ناصر پیغمبریان در این خصوص تاکید کرد: "این دستگاه می تواند برای پزشکی از راه دور بسیار مفید باشد. برای مثال جراحان مغز می توانند با یک وضوح سه بعدی، وضعیت بیمار را از طریق این سیستم تحت کنترل قرار دهند."
 
از دیگر کاربردهای این سیستم می توان به تماسهای تصویری، جستجوی بر روی نقشه ها به صورت هولوگرافیک و ... اشاره کرد. به زبانی ساده، با کمک کشف تیم تحقیقاتی این دانشمند ایرانی، اندیشه های علمی تخیلی امروز در آینده ای نزدیک می توانند همانند خرید روزانه نان به راحتی در دسترس قرار گیرند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی