دانش و فن آوری (بازدید: 324)
دوشنبه 17/8/1389 - 16:51 -0 تشکر 249112
جهان نامرئی یک قدم نزدیکتر شد/ ابداع موادی با قابلیت نامرئی کردن اجسام


محققان دانشگاه سنت اندروز با ابداع متاموادی جدید که ابعاد ساختار آن نزدیک به طول موج نور مرئی است توانسته اند قدمی دیگر به سوی محقق شدن رویای ساخت ردای نامرئی بردارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آنچه برای سالها الهام بخش داستانهای علمی تخیلی بوده و برای دانشمندان به رویایی دوردست تبدیل شده بود اکنون چند قدم دیگر به واقعی شدن نزدیک شده است زیرا محققان موفق شده اند برای ساخت ردای نامرئی کننده قدمی بزرگ بردارند.

دانشمندان انگلیسی موفق به ابداع صفحه های قابل انعطافی شده اند که می توان آن را وجه علمی "ردای نامرئی کننده" فیلمهای مشهور هری پاتر نامید.

این ماده جدید با نام "متا فلکس" از ساختاری میکروسکوپی تشکیل شده که با به وجود آوردن لایه ای از متامواد می تواند جریان نور را در سطحی بنیادین کنترل کرده و هدایت کند.

به گفته "آندرئا دی فالکو" از دانشگاه سنت اندروز، متامواد می توانند قدرتی بی نظیر را در کنترل و تغییر رفتارهای نور در اختیار انسان قرار دهند.

قدرت دستکاری و تغییر دادن رفتار نور همان توانایی است که به متامواد توانایی ایجاد تصور نامرئی بودن را خواهد داد، مفهومی که در حال حاضر برای استفاده در بسیاری از زمینه ها از جمله استتار صوتی ساختارهایی از قبیل کشتی ها، زیر دریایی ها و هواپیماها مطرح است.

به گفته دانشمندان دستیابی به ویژگی نامرئی شدن در نور مرئی چالشی بسیار بزرگ است زیرا برای رسیدن به چنین هدفی باید ابعاد متامواد بسیار کوچک باشد. قوانین نور بر این اساس استوارند که امواج نوری را تنها می توان با ساختارهایی هم اندازه طول موج امواج نوری تغییر داد، از سویی دیگر با وجود اینکه در گذشته متامواد قابل انعطاف ساخته شده اند طول موج بلند آنها از تاثیر نامرئی کننده مواد می کاهد.

از این رو متاماده جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه سنت اندروز ساخته شده قدمی بزرگ به سوی جهانی نامرئی به شمار می رود زیرا این مواد به اندازه ای ریز هستند که بتوانند نور مرئی را مختل کنند و در عین حال از انعطاف پذیری نیز برخوردارند.

بر اساس گزارش گاردین، با این همه شبیه سازی ردای نامرئی هری پاتر هدف نهایی این دانشمندان نیست، بلکه آنها در تلاشند از این مواد در ساخت لنزهای طبی مصرفی استفاده کنند که می توانند اختلالات بینایی را به عنوان یک چشم مصنوعی درمان یا کنترل کنند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی