انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 282)
دوشنبه 17/8/1389 - 16:23 -0 تشکر 249100
کشف تصاویر بزرگنمایی شده پنج کهکشان دور با کمک لنزهای کیهانی


گروهی از ستاره شناسان بین المللی با استفاده از اطلاعات جدید تلسکوپ فضایی هرشل و اثر لنزهای گرانشی کیهانی تصاویری بزرگنمایی شده از پنج کهکشان قدیمی بسیار دور را رصد کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، لنزهای گرانشی قویترین تلسکوپهای جهان هستند اما به دست ستاره شناسان ساخته نشده اند بلکه به صورت طبیعی در جهان حضور دارند.

این لنزها قادرند نور برانگیخته از دورترین کهکشانها را بزرگنمایی کنند به این ترتیب دانشمندان می توانند با استفاده از این "اثر لنز گرانشی" تصویری بزرگنمایی شده از کهکشانهای دور را که به طور طبیعی حتی با پرقدرت ترین تلسکوپها نیز قابل رویت نیستند به دست آورند.

اکنون گروهی بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی "ماتیا نگرلو" از دانشگاه اوپن در انگلیس با کمک تلسکوپ فضایی مادون قرمز هرشل تصاویری بزرگنمایی شده از 5 کهکشان نخستین بسیار دور را رصد کنند.

این کهکشانهای قدیمی که در فاصله حدود 11 میلیارد سال نوری از ما واقع شده اند زمانی متولد شدند که جهان تنها یک پنجم سن کنونی خود را داشت.

انیشتین در دهه 30 با توجه به تئوری نسبیت عمومی، اثر لنزهای گرانشی را بیان کرد برپایه این تئوری معروف که در سال 1916 منتشر شد حضور یک جسم دارای جرم می تواند در فضا- زمان پیرامون خود دچار خمیدگی شود.
 

اطلاعات به دست آمده از تلسکوپ فضایی مادون قرمز هرشل
 

بنابراین یک پرتو نور با عبور از نزدیکی یک جرم عظیم در خط مستقیم به حرکت خود ادامه نداده و دچار انحراف می شود.

با استفاده از اثر لنز گرانشی قوی می توان نور تابیده از یک کهکشان دور را که توسط کهکشانهای نزدیکتر منکسر شده است رصد کرد.

درحقیقت، این اثر شامل انکسار پرتوهای نور است که از امتداد اجرام آسمانی بزرگ که کهکشانها و توده های کهکشانی را می سازند، می گذرند. به این ترتیب می توان تصویری بزرگنمایی شده از کهکشان را رصد کرد.

اکنون این محققان موفق شدند با استفاده از اطلاعات تلسکوپ فضایی مادون قرمز هرشل آژانس فضایی اروپا پنج کهکشان جدید را کشف کنند.

این ستاره شناسان با اجرای پروژه ای به نام H-ATLAS  در تلاشند تا با استفاده از دو دستگاه PACS  و SPIRE  نصب شده بر روی تلسکوپ مادون قرمز فضایی هرشل، فضایی حدود 580 درجه مربع در طول موج بین 100 تا 400 میکرون را رصد کنند.

تاکنون تنها بخشی از این پروژه به پایان رسیده و تا پایان نوامبر 2009 حدود 14 درجه مربع از این فضا پوشش داده شده است.

براساس گزارش اسپیس، زمانی که این پروژه به اتمام برسد کشف حداقل 100 لنز گرانشی جدید امکانپذیر می شود. این لنزها اجازه می دهند که دانشمندان نگاهی بسیار عمیق تر بر روی دورترین زوایای جهان و کشف اسرار بیگ بنگ داشته باشند.
 

این تصویر نشان می دهد که پدیده لنزهای گرانشی چگونه رخ می دهد. نور تابیده از یک کهکشان دور دست در حضور یک کهکشان بسیار نزدیکتر که در همان خط دید قرار دارد منکسر می شود. کهکشان نزدیک (به رنگ آبی) توسط تلسکوپهای نوری رصد شده است اما نور تولید شده از کهکشان دورتر (به رنگ قرمز) تصویری (به رنگ صورتی) را در طیف مادون قرمز دور و در طول موج زیرمیلیمتری نشان می دهد.

نور این کهکشانهای دور برای رسیدن به زمین 11 میلیارد سال را طی کرده اند اما کهکشانی که نقش لنز گرانشی را بازی می کند در فاصله 3 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد.
 
 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 17/8/1389 - 22:29 - 0 تشکر 249279

برای من که خیلی جالب بود .
عکس آخر مطلب را قابل فهم تر میکند اما در کل یک مقدار تحلیل مشکلی دارد.
اگر کسی مطلبی در مورد " پدیده ی لنز گرانشی " دارد لطف کند در اینجا مختصری از آن را توضیح دهد.
با تشکر از جناب مهدوی

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی