فرهنگ پایداری (بازدید: 341)
شنبه 15/8/1389 - 10:12 -0 تشکر 248174
اوبامائیسم در برابر دكترین مقاومت

Enlarge font

image

اوبامائیسم بر آن است كه در تقابلی نرم اتحاد میان نیروهای مقاومت را دچار دو دستگی كرده و این دو دسته جدید را مقابل یكدیگر قرار دهد.

سیاست‌های دولت اوباما در خاورمیانه كه اساس آنها بر انزوای ایران، حزب‌الله و حماس و نزدیك شدن به سوریه و لبنان و مداخله در امور عراق قرار دارد به نتایج معكوس منجر شده است. اوبامائیسم بر آن است كه در تقابلی نرم اتحاد میان نیروهای مقاومت را دچار دو دستگی كرده و این دو دسته جدید را مقابل یكدیگر قرار دهد.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 15/8/1389 - 10:13 - 0 تشکر 248175

دولت اوباما در ادامه سیاستی كه دولت بوش در اواخر دوره خود آغاز كرده بود دیدارهای دیپلماتیك با سوریه را گسترش داد تا حلقه اتحاد دمشق و تهران را بشكند و از سوی دیگر پیوندهای سوریه با مقاومت لبنان را از هم بگسلد. اما دیدار دكتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور كشورمان با بشاراسد رئیس جمهور سوریه و سیدحسن نصرالله دبیر كل حزب‌الله لبنان در دمشق نشان داد فشار و مداخله خارجی از جانب امریكا انسجام فزاینده اركان مقاومت در خاورمیانه را در پی داشته است. دیداری كه دكتر احمدی‌نژاد طی روزهای آینده از لبنان خواهد داشت، مؤید آن است كه این رابطه مستحكم همچنان در مسیر خود قرار دارد.

در عراق نیز اوبامائیسم ناكام مانده است چرا كه به رغم اتهام‌زنی‌های امریكا علیه همسایگان آن كشور مناسبات سازنده ایران و سوریه باگروه‌های سیاسی عراقی رو به توسعه است و واشنگتن به بازیگری حاشیه‌ای مبدل شده است.با توجه به سفر اخیر بشاراسد به ایران و سفر آتی دكتر احمدی‌نژاد به لبنان تمركز امریكا معطوف به تحولات دمشق و بیروت خواهد شد. مواضع اركان مقاومت در برابر حكم احتمالی دادگاه ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان علیه حزب‌الله نیز مشغله ذهنی دیگر امریكاست.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 15/8/1389 - 10:13 - 0 تشکر 248176

سلسله مناسباتی كه میان ایران، سوریه و حزب‌الله

شكل گرفت حكایت از آن دارد كه حتی در صورت اقدام مخرب امریكا علیه این نیروها از طریق نهادهای بین‌المللی نمی‌تواند ضوابط رفتاری و هماهنگی‌های موجود در خاورمیانه را دستخوش تحول كند. به نظر می‌رسد راهی كه امریكا درپیش گرفته به همان جایی ختم شود كه فرانسه با آن روبه‌رو شد. فرانسه با اعمال فشار بر دانیل بلمار بر آن بود تا از طریق دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری نفوذ خود را در سوریه و لبنان احیا كند. نیكولا ساركوزی رئیس‌جمهور فرانسه بر این باور بود با متهم كردن سوریه و مقهور ساختن آن قادر است كلید فروپاشی حلقه مقاومت را در دست گیرد.


با نمایان شدن ناكامی فرانسه، امریكا به این سیاست روی آورد. با این حال، اذعان سعد حریری نخست وزیر لبنان به وجود اسناد جعلی در متهم كردن سوریه و حزب‌الله پشت صحنه زد و بندهای امریكا و فرانسه را فاش ساخت.پیروی اوباما از روال دولت بوش و تبعیت وی از سیاست‌های ساركوزی بیانگر اعلان جنگی است كه هدف از آن تغییر ژئوپولیتیك مقاومت است.حمایت از جریان غربگرای 14 مارس لبنان به عنوان نیروی نیابتی در این جنگ و توجیه آن بر مبنای حكم احتمالی دادگاه بین‌المللی ترور حریری به زیان ثبات در لبنان تمام خواهد شد و این در شرایطی رخ می‌دهد كه سیاست ایجاد اختلاف میان ایران، سوریه و حزب‌الله به سوی عناصر تحت حمایت غرب كمانه خواهد كرد.نگاهی گذرا به تحولات سالهای اخیر نشان می‌دهد هر اندازه امریكا و فرانسه آتش اختلافات منطقه‌ای را بیشتر كرده باشند همگرایی مقاومت تسریع شده است.لذا به راحتی می‌توان دریافت كه تحمیل راه حل خارجی برای تغییر مسیر حیات سیاسی خاورمیانه ناشی ازعدم شناخت واقعیت‌های منطقه است و اوبامائیسم با لعاب صلح یا امنیت در چرخه‌ای باطل گرفتار آمده است.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی