انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 1931)
شنبه 15/8/1389 - 1:53 -0 تشکر 248127
:: بزرگداشت روز مازندران ::

 به مناسبت ۱۴ آبان و روز مازندران  برنامه‌ریزی مناسب و بزرگداشت این روز مورد توجه شورای فرهنگ عمومی مازندران بوده و امیدواریم كه با دلسوزی و تعهد مسئولان، زوایای زیبا ولی فراموش شده فرهنگ بومی، احیا و در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، علمی و ادبی، شاهد شكوفایی فعالیت‌های نو و مستمر باشیم.

 روز ۱۴ آبان سال ۲۴۳ هجری شمسی برابر با ۲۵ رمضان المبارك سال ۲۵۰ هجری قمری یعنی پنج سال قبل از تولد امام زمان (عج) كه روز بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی است و در این روز حكومت علویان طبرستان به طور رسمی آغاز به كار كرد، به عنوان روز مازندران شناخته شد.
مردم مازندران عهده‌دار این جریان ولایی و پذیرش حكومت اهل بیت (ع) در ایران اسلامی بوده‌اند، لدا گرامیداشت این روز بزرگ و توجه به آداب و رسوم مازندرانی باید مورد توجه آحاد مردم در مازندران قرار گیرد.

  

 

مردم مازندران از روح معنوی بالایی برخوردارند و به همین دلیل باید آثار، آداب و رسوم، لهجه و فرهنگ خاص این دیار متناسب با هر شهر و دیاری در مازندران رواج یافته و مورد توجه قرار گیرد.
ما موظف به پویایی در فرهنگ بومی مازندران هستیم و هر یك از ما باید به نوبه خود در این امر مهم و فراگیر كردن فرهنگ اصیل بومی مازندرانی در جامعه تلاش كنیم. سیاری از قابلیت‌های ادبی و فرهنگی مازندران ارزش جهانی شدن و معرفی در سطح بین‌المللی را دارد و ما باید از تمام ظرفیت‌ها برای شناسایی این قابلیت‌ها استفاده كنیم. 
معرفی فرهنگ و هویت مازندران یك ضرورت اساسی است و باید داشته‌هایی نظیر گویش محلی، موسیقی و فرهنگ مازندران و حتی غذاهای بومی این دیار به معرض نمایش گذاشته شده و به دیگران معرفی شود.


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

شنبه 15/8/1389 - 15:59 - 0 تشکر 248289

با سلام
خیل یخلی لذت بردم
واقعا برام جالب بود
زنده‌باد مازندرانی علوی
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

پنج شنبه 28/11/1389 - 9:6 - 0 تشکر 285220


سه شنبه 10/12/1389 - 15:8 - 0 تشکر 292452

مازندران استانی در شمال ایران و در کرانه‌های جنوبی دریای خزر می‌باشد. این استان در کنار استان‌های گلستان، سمنان، تهران، قزوین و گیلان قرار دارد. [۱] قله دماوند مرتفع‌ترین قله ایران در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد. این استان یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق از لحاظ تراکم جمعیتی و یکی از غنی‌ترین آنها از لحاظ منابع گوناگون زیرزمینی می‌باشد. این استان دارای 19 شهرستان است. مرکز این استان شهرستان ساری می‌باشد.

مردم مازندران به زبان مازندرانی صحبت می کنند. علاوه بر این اکثر آنها با زبان فارسی آشنا هستند و از آن نیز استفاده می‌کنند. مازندران با جمعیتی نزدیك به (3) میلیون نفر و حدود 3/4 درصد جمعیت كشور از وسعتی معادل 46/1درصد ایران برخوردار است . اما قرار گرفتن آن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان موسوم به ‹‹ دریای كاسپین›› یا ‹‹مازندران ›› وهمجواری با چهار كشور ساحلی این دریا یعنی تركمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان از یك سو و قرار گرفتن در شمال كلان شهر تهران (مركز ایران) از موقعیت جغرافیایی استراتژیكی برخوردار است. امتیاز حمل و نقل دریایی با كشورهای همسایه از طریق بندر قدیمی نوشهر، و (منطقه ویژه ) و مجتمع بندری جدید امیرآباد بهشهر و اسكله نفتی نكاء‌ در شرق مازندران، اتصال آن به شبكه سراسری راه آهن كشور، وجود سه فرودگاه (بین المللی) ساری، نوشهر و رامسر، برخورداری از سه جاده شوسه ارتباطی با استان تهران، و اقدام به سرمایه گذاری در طرح در دست ساخت بزرگراه تهران ـ شمال (نوشهر) با امكان دسترسی سریع با فاصله كوتاه 120 كیلومتر ارتباط كلان شهر جدید تهران ـ مازندران، عبور خطوط بین المللی فیبر نوری، شبكه ارتباطی بسیار قوی و گسترده ای را در مسیر كریدور بین المللی شمال ـ جنوب از هلسینكی (فنلاند)، به بندر لاوان (روسیه) تا ساحل دریای مازندران فراهم آورده است.

دسترسی به زیر ساخت های مناسب ارتباطی، بهمراه تسهیلات ویژه زیر بنایی آب و برق و گاز همراه با شرایط آب و هوایی معتدل، اراضی بسیار حاصلخیز، طبیعت گوناگون و مفرح ساحلی، دشتی، جنگلی و كوهستانی مساعد برای توسعه صنعت گردشگری و دسترسی به بازارهای هدف داخلی و خارجی، امكان توسعه سریع را در قالب بخشهای محوری گردشگری ، كشاورزی، صنعتی و تجاری، فنآوری اطلاعات و ارتباطات را یكجا در خود گرد آورده است. همچنین برخورداری از میراث فرهنگی غنی و بیشترین نرخ دانش آموختگان با تحصیلات دانشگاهی مازندران در بین استانهای كشور، شرایط مناسبی برای گسترش سرمایه گذاری داخلی و خارجی استان در سطح منطقه شمال و ایران فراهم آورده است.

سه شنبه 10/12/1389 - 15:9 - 0 تشکر 292453

استان مازندران
موقعیت
نقشهٔ ایران که در آن مازندران مشخص شده است.
اطلاعات
مرکز استان:ساری
مساحت :۲۳٬۷۵۶ ک‌م۲
جمعیت(2010):
 • 
پراکندگی :
3،037،336
 127٫8/ک‌م۲
شمار شهرستان‌ها:19
منطقه زمانی:IRST (UTC+۳:۳۰)
  -تابستان (دی‌اس‌تی):IRST (UTC+۴:۳۰)
زبان(های) اصلی:مازندرانی, فارسی

پنج شنبه 12/12/1389 - 8:53 - 0 تشکر 293433

قابلیت های طبیعی لاویج در بخش توریسم

فضای یك محیط طبیعی، مهم ترین منظره برای همه اكوتوریست ها می باشد و فعالیتهای ترجیحیشان قدم زدن و پیاده روی هستند. ویژگی های دیگری كه یك اكوتوریست را از دیگران، متمایز می سازد، تمایلشان برای مكان های بدون ازدحام، سرزمین مسكون و رام نشده، یادگیری درباره محیط و فرهنگ طبیعی می باشند(Shriver,2005: 33). این گروه از قابلیت ها به اندازه كافی در منطقه مورد مطالعه وجود دارند. مهم ترین این قابلیت ها عبارتند از:

جنگل : مهمترین انگیزه ای كه امروزه جهانگردان را به دیدار از جاذبه های طبیعی تشویق و ترغیب می كند حس كنجكاوی توریست های كاوشگر در شناخت و مطالعه گونه های گیاهی و جانوری نایاب و ذخایر طبیعی است كه موجب افزایش و قدردانی عمیق تر آنان از طبیعت می شود كه در نهایت حس حفاظت و حراست از محیط های طبیعی را در آنان برانگیخته و تقویت می كند( سازمان حفاظت محیط زیست، 1377).

جنگل های شهرستان نور14% از جنگل های استان مازندران را با مساحتی بالغ بر 92534 هكتار و با گونه های غالب جنگلی راش، بلوط، افرا، توسكا، انجیلی و لرگ را به خود اختصاص داده است. در بخش مرتع نیز این شهرستان با 23% از كل مراتع استان مساحتی بالغ بر 211655 هكتار را به خود اختصاص داده است( اداره منابع طبیعی استان مازندران، منابع اینترنتی) و در این میان دهستان لاویج12/8 درصد جنگل های نور را با مساحت 66/7515 هكتار و 5/0 درصد مراتع نور را به خود اختصاص داده است و نكته جالب این كه بیش از 80% درصد منطقه لاویج را عرصه های جنگلی تشكیل می دهند( سازمان جهاد كشاورزی استان مازندران، 1381).

منطقه مورد مطالعه در زمینه قابلیت های گردشگری در این عرصه از توان بسیار بالایی برخوردار است. در مطالعات میدانی توسط نگارنده 19 مورد از استراحتگاههای جنگلی كه بیش از همه مورد استفاده گردشگران قرار می گیرند و از زیبایی خاصی برخورداراند مورد شناسایی قرار گرفت. از معروفترین این نقاط می توان به استراحتگاههای جنگلی اَسیونك[1]، نومه[2]، چلیك بِن[3]، بهار سرا ، ایتلبن[4]، كنسكبن[5]، اَلاش[6] و ....اشاره كرد.

بدون تردید ، ارزش های تفریحی و توریستی جنگل ها امر روشنی است كه نیاز به برهان ندارد، ولی جنگل های لاویج با وجود امكانات شگرف و كم نظیر، از نظر بهره برداری های توریستی و تفریحی بسیار ضعیف و منحصر به پارك های جنگلی حواشی جاده ها و بیشه زار ها می باشد. نبود تجهیزات، خدمات و مدیریت، نبود دسترسیهای مناسب، مهمترین عوامل عدم بهره برداری های تفریحی و توریستی از جنگل های منطقه است.

پنج شنبه 12/12/1389 - 8:53 - 0 تشکر 293434

آبگرم معدنی لاویج : پیچیدگی شرایط زندگی در دوران كنونی كه موجب بروز انواع ناتوانی های جسمی و روحی در نیروی كار جامعه شده، دستیابی به راهكارهای مناسب برای رفع این تنگناها با كمترین هزینه را در دستور كار برنامه ریزان امور اجتماعی قرار داده است. یك راه حل مطلوب برای برخورد با این مشكلات روزافزون، توسعه جهانگردی سلامتی [7] است. جهانگردی سلامتی، بویژه در مناطق دارای ویژگی های طبیعی شاخص، امكان توسعه دارد. تجربه نشان داده است كه مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آبهای گرم، مناسبترین فضا را برای توسعه جهانگردی سلامتی فراهم می سازد(ضرغام، 1383: 71-72).

منطقه مورد مطالعه ، دارای 5 آبگرم به نام های آبگرم لاویج ، شفا، بی بنو[8]، ایران زمین و فیل سنگی می باشد كه همگی آنها در فاصله نزدیك به هم در سمت شرق لاویج قرار گرفته اند. در طراحی ساختار این مناطق برای هر سن و سلیقه ای از فواید درمانی آبهای معدنی تا احساس سكوت دره های خوش آب و هوا و انواع سرگرمی ها، چیزی برای استفاده یافت می شود در واقع، محیط مصفا و طبیعی اطراف این گونه چشمه ها مكان مناسبی برای گذران اوقات فراغت ، تسكین بحران های روحی و پریشانی های روانی به شمار می رود. ایجاد تاسیسات زیربنایی لازم، تامین امنیت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست كه در بسیاری موارد نیازمند تصویب قوانین و مقررات صریح و روشن نظارتی و كنترلی در هر یك از این زمینه ها است، بهره وری بهینه از این مناطق را میسر می سازد. این همه با طراحی مسیرهای پیاده روی، ایجاد فضاهای عاری از ترافیك و آلودگی هوا، علاوه بر رژیم غذایی سالم و انرژی بخش، فعالیت پزشكان متخصص و تاسیسات اقامتی دارای خدمات مطلوب، به این گونه مناطق جلوه ای بهشت گونه می بخشد( ضرغام،1383: 74 ). قرار گرفتن آبگرم معدنی، یكی از قابلیت های گردشگری دهستان مورد مطالعه می باشد.

جمعه 13/8/1390 - 23:13 - 0 تشکر 383422

 برگزاری جشن روز مازندران در دهه ولایت

دبیر ستاد بزرگداشت روز مازندران گفت: جشن روز مازندران همزمان با دهه ولایت در استان برگزار می شود. و همه نهادهای فرهنگی برای برگزاری هر چه باشکوه‌ تر جشن روز ملی مازندران نیازبه همکاری منسجم دارند.
وی افزود: باید تلاش شود که مکان برگزاری جشن ملی مازندران، نوعی با فرهنگ و آداب مردم مازندران سنخیت داشته باشد و برنامه‌ ریزان تلاش کنند، مکان برگزاری روز ملی مازندران را در طبیعت سرسبز استان برگزار کنند.

در برگزاری روز ملی مازندران، باید تلاش شود تا حضور آحاد مردم را در همایش داشته و از نخبگان ملی مازندرانی در این روز دعوت شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تاکید کرد: حضور نخبگان ملی مازندرانی نقش اثرگذاری در معرفی این روز در کشور دارد و مازندران به لحاظ برد بالای علمی و فرهنگی که دارد داری‌ چهره‌ های ملی زیادی است.
وی از تدوین و تالیف 30 کتاب در راستای فرهنگ و هنر مازندرانی خبر داد و بیان داشت: تجلیل از شعرا و نخبگان ملی و کشور باید در برنامه کاری قرار گیرد.

منبع:شمال نیوز


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی