انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 309)
چهارشنبه 12/8/1389 - 8:7 -0 تشکر 247549
سوءاستفاده رسانه خارجی از تناقض گویی مسولان

سواستفادهAPاز تناقض مسئولان درباره اثر تحریم
آخرین اظهارنظر وزیر بازرگانی كشورمان در باب بیهوده بودن تمامی تحریم‌های شورای امنیت بر اقتصاد كشورمان، در حالی در روز گذشته منتشر شد كه تنها یك هفته پیش از آن محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران از افزایش هزینه واردات در اثر تحریم‌های بین‌المللی خبر داده بود.
به گزارش دادنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس آخرین اظهارنظر مسئولان كشور را دستمایه تحلیل اقتصادی خود قرار داده و با در كنار هم گذاشتن اظهارنظرهای مختلف مقامات ایرانی، مدعی شده است؛ تحریم‌ها چه در بخش هسته‌ای و چه در سایر بخش‌های اقتصاد، ایران را دچار هزینه كرده است و اگر هم گاهی برخی مسئولان از بی اثر بودن آن سخن می گویند، در پی تسلط بر رسانه‌ها و مانور تبلیغاتی هستند.
مهدی غضنفری وزیر بازرگانی كشورمان در گفت و گو با خبرنگاران هر گونه تاثیر تحریم‌های تحمیلی شورای امنیت بر اقتصاد كشورمان را رد كرد و گفت: اگر تحریم‌ها نتیجه‌ای داشت، شورای امنیت به آزمودن چهار باره این كار مجبور نمی‌شد.
تنها یك هفته پیش از اظهارنظر آقای وزیر، رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با ایسنا تاكید كرده بود كه تحریم‌های بین المللی عواقبی را به اقتصاد ملی ما تحمیل كرده و در واقع هزینه زندگی را افزایش داده است. وی افزوده بود كه تحریم‌های بین‌المللی هرگز نمی‌توانند جلوی واردات كالا به ایران را بگیرند،
اما بررسی‌ها نشان می دهد، این تحریم ها تقریبا 15 تا 30 درصد هزینه كالاهای وارداتی را افزایش می‌دهند.
به نظر می‌رسد تناقض موجود در اظهارنظرهای رسمی اقتصادی، علاوه بر اینكه از نظر تبلیغاتی و رسانه‌ای برای كشور هزینه‌زاست، نمایانگر فقدان یك استراتژی مشخص برای جهت‌دهی و كنترل اظهار نظرهای رسمی كشور نیز می باشد.
لازم به تذكر نیست كه چنین مسئله‌ای در صورت تداوم و عدم اتخاذ تدابیر لازم، خوراك بسیار مناسبی برای رسانه‌های خارجی خواهد بود. چیزی كه در شرایط اقتصادی كنونی كشور و وجود تحریم‌ها، قطعا در جهت منافع ملی و مصالح عالیه نظام نخواهد بود.
در ادامه، گزارشگر آسوشیتدپرس به اظهارنظرهای اخیر رئیس جمهور و رئیس كل بانك مركزی در باب افزایش ذخایر ارزی كشور پرداخته و اعلان مبلغ 100 میلیارد دلاری ذخیره ارزی از جانب مسئولان كشورمان را امری بدیع خوانده است. در این گزارش تاكید شده است كه تا پیش از این مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف میزان ذخایر ارزی خود را اعلان عمومی نمی‌كردند و به شكل یك موضوع محرمانه با آن برخورد می‌كردند.
این رسانه خارجی تلاش ایران برای افزایش ذخایر ارزی را نیز نشانه‌ای از تاثیرگذاری تحریم‌ها دانسته و نفس اتخاذ چنین تدابیری را حداقل كاركرد تحریم‌ها به حساب آورده است.
در انتهای این گزارش ضمن اشاره به اینكه تحریم‌های بین‌المللی با هدف جلوگیری از برنامه‌های هسته‌ای و موشكی ایران طراحی شده، تاكید شده است: بررسی‌های مستقلی برای بررسی تاثیر تحریم‌ها بر این صنایع تاكنون به انجام نرسیده است. به رغم این مسئله، آسوشیتدپرس با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، كاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال مجتمع نطنز از تعداد 5000 به 3936 را نشانه‌ای برای تاثیر تحریم‌ها بر برنامه‌های هسته‌ای كشورمان بر شمرده است. این در حالی است كه بنا به اظهارنظر‌های رسمی، كاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال نه به دلیل تحریم كه به دلایل فنی و بنا به تشخیص مسئولان این واحد اتمی صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی10/8/89

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی