انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 441)
سه شنبه 11/8/1389 - 23:26 -0 تشکر 247534
توریسم فضایی موجب توسعه گرمای جهانی می‌شود

شبیه سازیهای رایانه ای نشان می دهد که توریسم فضایی می تواند موجب افزایش دمای قطبها شده و بر روی آب و هوای زمین اثراتی منفی برجای بگذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکتهای توریسم فضایی امیداورند ظرف چند سال آینده بتوانند به طور مرتب مسافران پروازهای فضایی را به مدارهای پایینی زمین بفرستند.

 

این در حالی است که تیم "مارتین راس" از "موسسه هوافضا" در لس آنجلس کالیفرنیا با استفاده از شبیه سازیهای رایانه ای دقیقی موفق شدند تاثیرات این پروازها را بر روی آب و هوای زمین ارزیابی کنند.

این محققان در این شبیه سازی هزار پرواز در هر سال (رقمی که در سال 2020 برای پروازهای توریسم فضایی پیش بینی شده است) را با فضاپیمایی چون کشتی فضایی "SpaceShipTwo" محصول شرکت "ویرجین" مورد بررسی قرار دادند و میزان انتشار دی اکسید کربن را از این وسیله نقلیه فضایی ارزیابی کردند.

 

این ارزیابیها نشان داد که هزار پرواز در سال حدود 600 تن دود (کربن سیاه) کمتر نسبت به هواپیماهای کنونی در اتمسفر رها می کنند اما دودی که از هواپیماهای معمولی خارج می شود در ارتفاعی تولید می شوند که در آن ارتفاع باران می بارد و با بارش باران این دودها شسته شده و پس از چند روز و یا چند هفته از اتمسفر خارج می شود.

 

این درحالی است که راکتهای این فضاپیماها دود را در ارتفاع سه برابر بالاتر و در هواکره (استراتوسفر) رها می کنند. هواکره بیش از 40 کیلومتر بالاتر از سطح دریا است و این دود می تواند به مدت 10 سال در این لایه باقی بماند.

براساس گزارش نیوساینتیست، این محققان دریافتند که این کربن سیاه موجب بالا رفتن دمای قطبهای شمال و جنوب می شود.

 

ین افزایش دما حدود 2/0 درجه سانتیگراد در هر سال است و این دما در طول زمستان هریک از نیمکره ها حدود 1 درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند.

این گرمای بالا سبب می شود یخهای دریایی قطبها به ویژه یخهای قطب جنوب ذوب شوند. 18 درصد از این منطقه در طول تابستان پوشیده از یخ هستند.

 

به نقل از : خبرگزاری مهر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی