انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 301)
شنبه 8/8/1389 - 17:21 -0 تشکر 246754
کشف عظیم ترین ستاره نوترونی که تاکنون رصد شده است


ستاره شناسان آمریکایی موفق شدند در فاصله حدود سه هزار سال نوری از زمین بزرگترین ستاره نوترونی را که تاکنون رصد شده است کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاره شناسان رصدخانه ملی رادیو نجوم و دانشگاه آریزونا با استفاده از تلسکوپ گرین بانک (GBT) عظیم ترین ستاره نوترونی را که تاکنون رصد شده است کشف کردند. این ستاره شناسان برای تعیین جرم این ستاره نوترونی از یکی از بخشهای کاربردی تئوری نسبیت عمومی به نام "تاخیر شاپیرو" (Shapiro delay) استفاده کردند.

این ستاره نوترونی یک اخترنما است که پالسهای رادیویی ساطع می کند منظومه این ستاره که در فاصله سه هزار سال نوری از زمین قرار دارد از یک جفت ستاره تشکیل شده است به طوریکه در این منظومه یک اخترنما با شناسه علمی PSR J1614-2230 وجود دارد که در هر ثانیه 317 مرتبه می چرخد و یک کوتوله سفید که در کمتر از 9 روز گردش خود را تکمیل می کند.

پالسهای این ستاره نوترونی زمانی که از نزدیکی کوتوله سفید عبور می کنند دچار تاخیر می شوند. این اثر که همان "تاخیر شاپیرو" است به دانشمندان اجازه می دهد که جرم ستارگان را تعیین کنند.
 

 
 
در این خصوص "پل دمورست" از رصدخانه ملی رادیو نجوم توضیح داد: "این ستاره یک جرم آسمانی متراکم و فشرده بوده و جرم آن حدود دو برابر جرم خورشید است. این ستاره بسیار شگفت انگیز است و به نظر می رسد که پس از این کشف، مدلهای مختلفی که درباره ترکیب ستارگان نوترونی توضیح می دهند نیاز به بازنگری داشته باشند."

برپایه تئوری تکامل ستاره ای، انتظار می رفت که جرم این ستاره نوترونی حدود 5/1 برابر جرم خورشید باشد این درحالی است که رصدهای این ستاره شناسان نشان داد که جرم این ستاره حداقل دو برابر جرم خورشید است.

این جرم استثنائی، درک محققان را درباره ستارگان نوترونی تغییر می دهد به طوریکه بعضی از مدلها پیش بینی می کنند که در این گروه از ستارگان، ذرات غیرمتعارفی به نامهای "هایپرون" (ذره ای حدفاصل میان نوترون و پروتون) و "کائون" وجود دارد، اما این ستاره تازه کشف شده از این مدل پیروی نمی کند.

براساس گزارش اسپیس، جرم این ستاره نوترونی حدود 20 درصد بیشتر از جرم آخرین ستاره نوترونی است که با جرم 67/1 برابر جرم خورشید تاکنون در این عرصه رکورد دار بود.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی