انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 236)
شنبه 8/8/1389 - 17:10 -0 تشکر 246749
مزاحمت زباله‌های فضایی/ جشن دهمین سال حضور انسان در ایستگاه فضایی


ایستگاه فضایی بین المللی روز سه شنبه به دلیل اجتناب از برخورد با زباله های فضایی مجبور به تغییر مکان شد این ایستگاه هفته آینده درحالی که خود را برای پذیرایی از 6 فضانورد و اولین روبات انسان نمای فضانورد آماده می کند 10 سال میزبانی از انسانها را جشن می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) امسال برای دومین بار به منظور جلوگیری از برخورد با زباله های فضایی مجبور به تغییر مکان شد و با 700 متر جابجایی از مدار 330 کیلومتری به مدار 400 کیلومتری حرکت کرد.  

مانور جابجایی ایستگاه فضایی بین المللی روز سه شنبه ساعت 13:25 دقیقه به وقت کشورمان در مرکز کنترل "کالینینگراد" نزدیک مسکو آغاز شد. در این عملیات موتورها به مدت 180 ثانیه روشن شدند و 4/0 متر بر ثانیه بر سرعت ایستگاه افزودند.

فضای اطراف زمین به ویژه در مدارهای پایین، مسیر عبور خرده شهاب سنگها و زباله های فضایی با تکه های در اندازه های مختلف است که ابعاد آنها از ذرات میکروسکوپی تا تکه های به طول چند متر خارج از کنترل می رسد.

زمانی که ایستگاه فضایی بین المللی ساخته شد به بخشهای حفاظتی مجهز شد که قادرند ذرات کوچکتر از چند سانتیمتر را کنترل کرده و با محاسبه مدار حرکت تکه ها حداقل دو جابجایی در سال را انجام دهند. در این راستا، روز سه شنبه عملیات جابجایی ایستگاه فضایی در سال 2010 انجام شد.

موقعیت
 
شبکه تجسس فضایی وزارت دفاع آمریکا که 25 ایستگاه ردیابی در سراسر دنیا را کنترل می کند در گزارشی اعلام کرد که در پایان سال 2009 در اطراف زمین 19هزار جرم بزرگتر از 10 سانتیمتر در حرکت بودند. این اجرام از ماهواره های در خدمت تا تکه های کوچک زبانه های کیهانی را شامل می شدند.
 
اما با نگاهی به اجرام کوچک با ابعاد بین یک تا 10 سانتیمتر می توان فهمید که تعداد اجرام سرگردان در اطراف زمین به بیش از 500 هزار می رسد و تعداد اجرام زیر یک سانتیمتر بالغ بر میلیاردها تکه است.
 
این اجرام برای اینکه در مدار باشند با سرعت 7 تا 8 کیلومتر بر ثانیه حرکت می کنند درحالی برخوردها به طور متوسط با سرعت حدود 10 کیلومتر بر ثانیه رخ می دهند.
 
چین
 
منبع اصلی این زباله ها انفجارهای قسمتهای قدیمی موشکها و برخوردهای میان ماهواره هایی است که می توانند به صورت تصادفی باشند و یا همانند یک مورد انهدام ماهواره ای باشند که چین در ژانویه 2007 عملیات آن را انجام داد.
 
تازه ترین مورد برخورد ماهواره ها در فوریه 2009 اتفاق افتاد. زمانی که ماهواره قدیمی روسی Kosmos 2251 با وزن 560 کیلوگرم که در سال 1993 پرتاب شده بود پس از 16 سال خارج از استفاده شد و به ماهواره مخابراتی "ایریدیم" آمریکا برخورد کرد.
 
علاوه بر خسارات اقتصادی که به شرکت خصوصی سازنده این ماهواره وارد شد یک توده بزرگ از تکه های فلزی در فضا ایجاد شد.
 
از میان تمام اجرامی که در فضای اطراف زمین در حرکتند 950 ماهواره فعال نیز حضور دارند که توسط کشورهای مختلف و با اهداف مخابراتی و یا نظامی پرتاب شده اند.
 
ایستگاه فضایی بین المللی
 
ایستگاه فضایی بین المللی از 10 سال قبل به طور مرتب میزبان فضانوردان بوده و قرار است دوم نوامبر جشن رکورد شکنی در مقابل رکورد ایستگاه فضایی میر را برگزار کند. درحقیقت از دوم نوامبر 2000 که "بیل شفرد"، "سرگی کراکالف" و "یوری گیدزنکو" وارد بزرگترین ایستگاه فضایی که تاکنون ساخته شده است شدند تا دوم نوامبر 2010 حدود 200 زن و مرد فضانورد در ISS زندگی کرده اند.
 
آمریکا، اروپا، روسیه، کانادا و ژاپن در ساخت ایستگاه فضایی بین المللی با یکدیگر شراکت کردند.
 
سفر قریب القوع به ISS
 
شاتل فضایی دیسکاوری در ماموریت STS-133 که روز اول نوامبر از مرکز فضایی کندی در کیپ کارناوال فلوریدا پرتاب می شود با 6 فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی باز می گردد. در این ماموریت که 11 روز به طول می انجامد اولین روبات انسان نمای فضانورد به نام Robonaut 2 به ISS می رسد.
 
ایده اولیه ساخت این روبات 10 سال قبل و با فکر استفاده از روباتهای انسان نما برای انجام کارهای با دقت بالا در صنایع میکروالکترونیک ارائه شد. این روبات به عنوان بخشی از یک آزمایش برای مطالعه تعامل میان انسان و روبات به فضا می رود. تنها پس از ارائه نتایج این ماموریت، مقامات ناسا در خصوص اینکه از روباتها در برنامه های فضایی استفاده کنند یا خیر تصمیم گیری خواهند کرد. در یک دهه اخیر، ناسا گامها بزرگی در این جهت برداشته است.

Robonaut 2 که محصول مشترک آژانس فضایی آمریکا و شرکت جنرال موتور است ماموریت دارد که به همکاران خود در ایستگاه فضایی بین المللی کمک کند.
 
این روبات انسان نما دارای دست، پا و نیم تنه است. سر Robonaut 2 کاملا از دوربین تشکیل شده است و مغز آن در داخل شکمش قرار دارد.
 
شاتل دیسکاوری
 
دیسکاوری قدیمی ترین فضاپیمای ناوگان شاتلهای فضایی به شمار می رود. این شاتل نخستین بار در سال 1984 پرتاب شد و ماموریت دوم نوامبر این شاتل سی و نهمین ماموریتی است که انجام خواهد داد.
 
پس از فجایج بزرگ دو شاتل چلنجر و کلمبیا، دیسکاوری اولین شاتلی بود که به ترتیب در سالهای 1984 و 2005 ناسا را به ایستگاه فضایی بازگرداند.
 
این شاتل همچنین یک افتخار دیگر هم در کارنامه حرفه ای خود به ثبت رسانده است که ماموریت تعمیر تلسکوپ فضایی هابل در سال 2009 بود.
 
 

 ما مي توانيم ....

شنبه 8/8/1389 - 17:12 - 0 تشکر 246750

دیسکاوری آخرین سفرش را به تاخیر انداخت

شاتل فضایی دیسکاوری در آستانه آغاز آخرین ماموریت خود باز هم دچار نقص شده و زمان پرواز خود را دست کم برای یک روز و تا دوم نوامبر 2010 به تاخیر انداخت تا مهندسان در این مدت زمان فضاپیما را برای رفتن به آخرین مسافرتش آماده کنند.

به گزارش خبرگزای مهر، قرار بود دیسکاوری این پرواز را در روز اول نوامبر انجام دهد اما دو نقص فنی در بخشی از موتورهای پشتی این شاتل منجر به تاخیر افتادن در برنامه آن شد. نقصها در پوششهای هلیومی و نیتروژنی است که برای تنظیم فشار لوله های سوخت رسانی به کار گرفته می شوند. این نقص با نقص نشت سوختی که ناسا هفته گذشته آن را تعمیر کرد هیچ ارتباطی ندارد.

مقامات ناسا اعلام کردند این نقصها باید تا قبل از پرتاب شاتل تعمیر شوند و از این رو تصمیم گرفته شد تا ماموریت این شاتل برای یک روز به تاخیر بیافتد. این به آن معنی است که در حال حاضر زود هنگام ترین فرصت پرتاب دیسکاوری روز سه شنبه دوم نوامبر خواهد بود.

شاتل دیسکاوری خود را برای انجام ماموریتی 11 روزه در ایستگاه بین المللی فضایی برای انتقال اتاقک انبار جدید و روبات شبه انسانی به نام "روبونات 2" آماده می کرد. این ماموریت سی و نهمین و آخرین سفر فضایی دیسکاوری خواهد بود، قدیمی ترین شاتل ناسا که تا کنون بیشترین تعداد پروازهای فضایی را نیز داشته است.

ناسا قصد دارد کل برنامه شاتلهای خود را متوقف کرده و دیسکاوری، آتلانتیس و اندیور را تا سال آینده بازنشسته کند تا راهی جدید برای فرستادن فضانوردان به اخترواره ای نزدیک و یا مریخ باز کند.

بر اساس گزارش ان بی سی، ماموریت شاتل دیسکاوری صد و سی و سومین ماموریت شاتلهای ناسا است، برنامه ای که اولین پرواز فضایی آن در آوریل سال 1981 آغاز شده است.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی