انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 564)
شنبه 8/8/1389 - 6:12 -0 تشکر 246566
طرح هدفمندی واعتمادبه مردم

بسم الله الرحمن الرحیم
در اینكه طرح هدفمندی یارانه‌ها یك طرح ملی و ضروری است و باید اجرا شود تردیدی نیست.همه‌ی اقتصاددانان، همه‌ی جناح‌های سیاسی و همه‌ی صاحبنظران مدیریتی و اجتماعی بر این موضوع اجماع دارند و به همین جهت، همكاری‌های لازم را نیز برای اجرای آن بعمل میآورند. این ویژگی را در كمتر موضوعی می‌توان یافت و به همین دلیل كه طرح هدفمندی یارانه‌ها اینهمه مورد اتفاق و حمایت همه جانبه است، مسئولان اجرائی كشور باید برای توفیق یافتن در اجرای آن به مردم اعتماد كنند و از رفتارها و اظهاراتی كه اعتماد به مردم را زیر سؤال ببرد و یا مردم را نسبت به مسئولان دچار تردید كند بپرهیزند.
هر چند برای حذف یارانه‌ها شیوه‌های دیگری نیز وجود دارد كه یكی از آنها تغییر تدریجی قیمت هاست، لكن هنگامی كه یك روش توسط مسئولان برگزیده می‌شود، همه باید به آن پایبندی نشان دهند و در چارچوب راهكارهای قانونی مشخص شده به اجرای آن كمك كنند. پذیرفتن نواقص، عیب‌ها و اشكالات و تلاش برای برطرف كردن آنها و اصلاح طرح نیز از جمله اقداماتی است كه مسئولان اجرائی باید به آن متعهد باشند تا همكاری‌های جمعی بیشتر شود و مردم نیز با انگیزه بیشتر از این طرح استقبال كنند و تا پایان راه با مجریان آن همكاری نمایند.
كشور ما حذف تدریجی یارانه‌ها را در اواخر دهه هفتاد و اوائل دهه هشتاد در مورد بعضی اقلام از جمله بنزین تجربه كرد و در واقع طرح هدفمندی یارانه‌ها به صورت بخشی و با شیب بسیار ملایم در آن دوران به اجرا درآمد و توفیقاتی نیز كسب كرد. در آن زمان مجلس هفتم با شعار تثبیت قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش آن، طرح افزایش تدریجی قیمت بنزین را متوقف كرد ولی نتوانست جلوی افزایش قیمت كالاها را بگیرد و در عمل شعار تثبیت قیمت‌ها به محاق رفت و ناكام ماند. هر چند مجلس هفتم و كسانی كه با شعار تثبیت قیمت‌ها مانع ادامه اجرای طرح افزایش تدریجی قیمت بنزین شدند، درصدد خدمت به اقتصاد كشور و رفاه مردم بودند ولی در عمل مانع پا گرفتن یك تجربه مهم شدند كه اگر به نتیجه می‌رسید می‌توانست الگوی مناسبی برای حذف یارانه‌ها و تحقق عدالت اقتصادی بطور عام و در همه‌ی بخش‌ها باشد. درست است كه اكنون زمان بازگشت به آن موضوع نیست و نباید مجلس هفتم را به خاطر ناپخته عمل كردن در این زمینه سرزنش كرد، لكن می‌توان با یادآوری این موضوع، به همه‌ی دست اندركاران یادآور شد كه با طرح كنونی هدفمندی یارانه‌ها همراهی كنند و به راهی نروند كه منجر به متوقف شدن این طرح و یا حتی كند شدن اجرای آن شود. همانطور كه از دست رفتن فرصت گذشته یك ضایعه برای كشور بود، از دست دادن فرصت كنونی نیز یك ضایعه خواهد بود و كشور ما با ویژگی‌هائی كه از نظر اقتصادی دارد تحمل از دست دادن چند باره فرصت‌ها را ندارد.
نكته‌ای كه اكنون در اظهارات بعضی مسئولان اجرائی درباره اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد و به نظر می‌رسد باید از آن پرهیز شود اینست كه عموماً یك جریان ضد هدفمندی، كه با آمادگی كامل درصدد كارشكنی در برابر این طرح است، را مطرح می‌كنند و به این جریان فرضی هشدار می‌دهند كه مبادا وارد عمل شود و كارشكنی كند كه اگر چنین كند سركوب خواهد شد.
این اظهارات، كه می‌تواند یك روش تبلیغاتی برای پیشگیری از كارشكنی‌های احتمالی باشد، فقط درصورتی كارائی خواهد داشت كه عنصر "احتمالی" بودن تحركات كارشكنانه را در تبلیغات دخالت بدهد و آمادگی‌های لازم را برای مقابله قانونی با این قبیل تحركات داشته باشد. چنین كاری، لازمه هر اقدام مهمی است و اجرای طرح مهم و ملی هدفمندی یارانه‌ها قطعاً از بارزترین مصادیق این قبیل اقدامات است. اما آنچه در هفته‌های اخیر در این زمینه از زبان بعضی مسئولان اجرائی شنیده شده، قدری فراتر است بطوری كه در افكار عمومی شائبه نوعی تلاش برای سیاسی كردن موضوع و حتی امنیتی كردن آن مطرح شده است.
واقعیت اینست كه اجرای طرحی كه مورد وفاق همه‌ی صاحبنظران و همه‌ی جناح‌های سیاسی است و كلیه دستگاه‌های وابسته به قوای سه گانه و امكانات متعلق به نظام را با خود دارد، نه دچار مشكل امنیتی است و نه هیچ مشكل دیگری كه بتواند اخلالی در روند اجرائی آن پدید آورد. به همین دلیل، آنچه ممكن است از این قبیل اظهارات برداشت شود، نوعی ضعف در اجرای طرح و یا بی اعتمادی به مردم است. اینها اموری هستند كه مسئولان اجرائی به ویژه دست اندركاران اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها باید با رفتارها و گفتارهای متقن و منطقی خود و با اعتماد به نفس بالائی كه در هنگام سخن گفتن درباره این طرح نشان می‌دهند از القاء آنها پرهیز نمایند و حتی عكس آنرا به افكار عمومی بفهمانند.
منظور این نیست كه مسئولان نسبت به كارشكنی‌های احتمالی هوشیار، كنجكاو و حساس نباشند. قطعاً چنین انتظاری خلاف مصالح عمومی است، آنچه باید مورد توجه باشد اینست كه اظهارات مسئولان اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نشان دهنده اعتماد به نفس آنها باشد و به مردم نیز آرامش خاطری بدهد كه موجب افزایش انگیزه آنان برای همراهی و همكاری با مسئولان گردد. این، پایه ای‌ترین عامل موفقیت طرح هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود.

روزنامه جمهوری اسلامی 8/8/89 

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی