• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 2058)
چهارشنبه 5/8/1389 - 13:36 -0 تشکر 245595
دهان و دندان

در این تاپیک قصد داریم یک دندانپزشکی بزنیم :)

تعجب نکنید منظورم این است که به بیماری های مربوط به دهان و دندان بپردازیم. اگر در این مورد سوالی بود  می توانید بپرسید تا با کمک کارشناسان خوب انجمن به آنها پی ببریم.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 13:53 - 0 تشکر 245630

افرادیكه دارای لثه‏های سالم و طبیعی هستند نباید از خلال جهت تمیز نمودن نواحی بین دندانی استفاده نمایند. زیرا خلال بدون آسیب زدن به لثه قادر به ورود به لای دندان‏ها نیست. بهترین روش و مؤثرترین وسیله جهت نظافت فضای بین دندان‏ها نخ دندان است.
معمولا هنگامی از خلال استفاده می‏شود كه به دلیل جراحی لثه یا علل دیگر در بین دندان‏ها فضای نسبتا وسیعی یه وجود آمده است و همچنین در مواردیكه به عللی نخ دندان قادر به تمیز كردن سطوح جانبی دندانها نباشد، می‏توان از خلال استفاده نمود. توصیه می‏شود استفاده از خلال دندان منحصرا به دستور دندانپزشك صورت گیرد.( افراد سالم نباید از خلال دندان یا لوازم مشابه آن جهت نظافت بین دندانها استفاده نمایند.)

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 13:55 - 0 تشکر 245631

معالجات ارتودنسی فقط برای بهبود وضعیت دندانها و تصحیح روابط اسكلتی بیمار نیست بلكه بر سیستم عضلات نیز تأثیر بسزایی دارد.
● اثر درمانهای ارتودنسی بر عضلات بدین ترتیب است:
۱) اثرات نامطلوب عضلات را بر دندانها و اسكلت فكی صورتی از بین می‏برد.
۲) موجب به وجود آمدن یك سیستم دندانی ایده‏آل می‏گردد.
با استفاده از وضعیت اولیه فك پایین، اثرات سیستم دندانی غیر هماهنگ از بین برده می‏شود به طوری كه یك نتیجه بالینی پایدار به وجود می‏آید. چون اختلالات سیستم دندانی باعث تغییرات در مفصل گیجگاهی فكی و سیستم عضلانی می‏گردد، بنابراین معالجات ارتودنسی می‏تواند كنترل دقیقی بر حركات فك پایین به وجود آورد.
● سایر تغییرات عضلانی كه همراه معالجات ارتودنسی ایجاد می‏شود عبارتند از:
۱) اصلاح وضعیت لبها
۲) اصلاح وضعیت زبان
۳) اصلاح موقعیت فك پایین
۴)ضربات جویدن
۵) اصلاح در وضعیت تنفس


در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 14:55 - 0 تشکر 245746

از مهمترین عوامل زمینه ساز زخم های آفتی دهان وراثت، كمبود برخی تركیبات خونی مانند آهن، فولیك اسید، ویتامین B۱۲ و اختلال دستگاه ایمنی بدن است. دكتر رضا حسین پور متخصص بیماری های دهان و دندان ضمن بیان این مطلب، گفت: آفت یك بیماری نیست بلكه یك سندرم بالینی با علل زمینه ساز مختلف است؛ به عبارت بهتر عوامل متفاوتی می تواند زخم هایی را در دهان افراد ایجاد كنند كه به لحاظ شكل ظاهری به این گونه زخم ها آفت اطلاق می شود.
وی عوامل مختلفی از جمله تروما (ضربه)، استرس و اضطراب و همچنین حساسیت های غذایی را زمینه ساز بروز این زخم ها در دهان دانست و افزود: برخی خمیر دندان ها نیز دارای موادی مانند سدیم لوریل سولفات (SLS) هستند كه در ایجاد این زخم ها موثرند كه در این گونه موارد بهتر است خمیر دندان مربوط تعویض شود.
دكتر حسین پور با اشاره به نقش سیستم ایمنی در تامین سلامت مخاط دهان اضافه كرد: یكی از مهمترین عوامل زمینه ساز زخم های آفتی، به هم خوردن تعادل سیستم ایمنی است؛ این موضوع باعث می شود تا مخاط دهان حساس شود و آمادگی پذیرش آسیب های احتمالی را داشته باشد؛ به این ترتیب پس از برخورد مخاط با عامل زمینه ساز، آفت ایجاد می شود.
وی ادامه داد: زخم های آفتی در فرم ساده (مینور) پس از مدت یك تا دو هفته كاملاً بهبود می یابند و اثری نیز برجای نمی گذارند ولی بهبود زخم های ماژور آفت، بیش از یك ماه به طول می انجامد و پس از ترمیم نیز محل زخم به صورت اسكار (جایگاه زخم) باقی می ماند. دكتر حسین پور ضمن اعلام این كه، نمی توان علت خاص و مشخص برای ایجاد زخم ها و در نتیجه درمان قطعی آنها در نظر گرفت، افزود: رفع عوامل زمینه ساز مثل استرس، تروما، حساسیت های غذایی و كمبودهای آهن، B۱۲ و فولیك اسید و همچنین رفع درد و سوزش زخم به وسیله درمان های دارویی كه موجب كاهش مدت زمان باقی ماندن زخم ها در دهان نیز می شود از بهترین روش های درمانی جدید در این خصوص به شمار می آید.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 15:52 - 0 تشکر 245902

دندان‌هایم زرد شده است. وقتی می‌خندم اصلا منظره زیبایی ندارد. می‌خواهم دندان‌هایم را سفید كنید. این حرف‌های دختر جوانی است كه روی صندلی دندانپزشكی مطب نشسته است و در حالی كه آینه را در دست گرفته است با وسواس زیاد از رنگ دندان‌هایش شكایت دارد. آینه دندانپزشكی را در دست می‌گیرم، از همان آینه‌های گرد كوچكی كه می‌شناسید.
نور چراغ صندلی را روی دندان‌هایش می‌اندازم. نور چراغ چشماش را می‌زند و چشمانش را روی هم می‌گذارد. یك ردیف دندان‌های مرتب كه معلوم است مدتی پیش ارتودنسی آنها به پایان رسیده است، چون چهار عدد از دندان‌هایش كم است. اندازه فكش كوچك بوده و دندانپزشك برای مرتب كردن دندان‌هایش مجبور شده چند تا از دندان‌ها را از دهانش خارج كند. هر چه‌قدر نگاه می‌كنم اصلا رنگ دندان‌هایش زرد نیست بلكه برعكس به رنگ چهره‌اش می‌آید. این مطلب را با او در میان می‌گذارم. می‌گوید: "پس چرا رنگ دندان‌های هنرپیشه‌های فیلم‌ها این قدر سفید است؟." حالا كم‌كم دارم ماجرا را می‌فهمم. باید كمی واقعیت‌ها را برایش توضیح دهم.
لبخند هنرپیشه‌ها به ویژه از نوع هالیوودی‌اش، فقط با سفید كردن دندان‌ها یا همان "بلیچینگ" به دست نیامده است. معمولا این افراد از "لمینیت" روی دندان‌های جلویی‌شان استفاده می‌كنند. لمینیت‌ها ورقه‌های پوست پیازی از چینی هستند كه روی دندان‌های جلویی چسبانده می‌شوند و ظاهری یك دست و براق به لبخند می‌بخشند."سفید كردن دندان‌ها" تكنیكی است كه نمی‌توان آن را به راحتی برای هر كسی استفاده كرد. این تكنیك بسیار حساس و دقیق است و اگر با دقت انجام نشود می‌تواند عوارضی خطرناك را برای دندان‌ها در پی داشته باشد. نخست اینكه قالبی كه موادسفیدكننده در آن ریخته می‌شوند، باید برای فك شما متناسب بوده و حاشیه‌‌های آن به طوق دندان‌ها كاملا بچسبد تا مواد قوی سفید كننده وارد لثه شما نشوند. این مواد می‌توانند موجب آسیب لثه، خوردگی گردن دندان و حتی از دست دادن دندان شوند.
مواد سفیدكننده باید با غلظت مناسب و در یك زمان كنترل شده در تماس با سطح دندان‌ها قرار گیرند تا بدون بر جای گذاشتن عوارض جانبی، موجب سفیدی دندان‌ها شوند. قبل از انجام "بلیچینگ" باید تمام پوسیدگی‌های سطحی دندان‌هایتان را ترمیم كنید و دندان‌هایتان بدون هیچ‌گونه پوسیدگی باشند. سفید كردن دندان‌ها مناسب هر فردی نیست. كسانی كه به صورت مادرزادی نقص‌هایی در مینا و عاج دندان‌هایشان دارند، كاندید مناسبی برای "بلیچینگ" نیستند. زردی دندان‌های افراد مسن نیز، ناشی از سایش مینای سطحی و نمایش رنگ زرد عاج زیرین است، بنابراین چندان به بلیچینگ جواب نمی‌دهد. حالا فكر می‌كنید "سفید كردن دندان‌ها" به دردسرهایش می‌ارزد؟‌

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 16:1 - 0 تشکر 245910

چنان چه تصمیم به درمان دندانپزشکی زیبایی گرفته‌اید، بهتر است سوالات زیر را از دندانپزشک خود بپرسید:
۱) روش‌های درمانی و طرح درمان زیبایی ارایه شده برای من چه می‌باشد؟
۲) ظاهر دندان‌های من در خاتمه درمان به چه صورت خواهد بود؟
۳) طول مدت درمان من چقدر خواهد بود؟
۴) پس از خاتمه درمان به چه روشی باید از ترمیم‌ها نگهداری کنم؟
۵) ترمیم‌های انجام شده تا چه حدی به دندان‌هایم شباهت خواهند داشت؟
۶) آیا لازم خواهد بود که عادت‌های غذایی خود را تغییر دهم؟
۷) میزان سایش ترمیم‌های انجام شده چه مقدار است؟
۸) نحوه پرداخت هزینه‌های مربوطه چگونه خواهد بود؟

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 16:2 - 0 تشکر 245912

به هنگام انتخاب دندانپزشک زیبایی به نکات زیر توجه داشته باشید:
۱) در صورت امکان به دندانپزشکانی مراجعه کنید که در زمینه دندانپزشکی ترمیمی ‌و زیبایی تجربه و مهارت کافی داشته باشند.
۲) با مراجعه به مراکز دانشگاهی و تخصصی (بخش‌های دندانپزشکی و ترمیمی‌ و زیبایی) می‌توانید با متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند، آشنا شوید.
۳) با مراجعه به انجمن‌های تخصصی دندانپزشکی مانند «انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی ‌ایران» می‌توانید نسبت به دریافت فهرست نام افرادی که در این زمینه تخصص دارند، اقدام کنید.
۴) با آشنایان خود که در این زمینه تجربه داشته‌اند، مشورت کنید.
۵) چنانچه برای معالجات دندانپزشکی زیبایی اقدام می‌کنید، فقط به دنبال قیمت ارزان نباشید.
۶) از دندانپزشک خود بخواهید عکس‌های بیماران قبلی خود را به شما نشان دهد تا در مورد نتیجه کار خود به یک ذهنیت کلی دست یابید. البته به یاد داشته باشید که دهان و دندان‌های افراد با هم تفاوت دارند و نمی‌توانید انتظار داشته باشید که دندان‌هایتان کاملا شبیه به دندان‌های شخص دیگری بازسازی و ترمیم شوند.
۷) از مراجعه به دو یا چند دندانپزشک متخصص ترمیمی ‌و زیبایی به قصد نظرخواهی از آنها هراس نداشته باشید، به خصوص اگر نسبت به طرح دندانپزشک خود تردید دارید.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 5/8/1389 - 16:6 - 0 تشکر 245914

● هزینه درمان
دندانپزشکی زیبایی بهره‌وری از علم و تکنیک و به خصوص هنر و ظرافت در ایجاد دندان‌هایی سالم و لبخندی زیبا است. به همین سبب با توجه به زمان کار بیشتر و دقت و ظرافت بالاتر، هزینه بیشتری را می‌طلبد. به هنگام انتخاب دندانپزشک به تجربه، سوابق و مدارک او توجه کنید. در صورت امکان از بیماران قبلی او نیز درباره نتیجه درمانشان سوال کنید. قیمت پایین لزوما به نفع شما نیست. زیرا گاهی اوقات دندانپزشک برای جبران هزینه نازل دریافتی، زمان کمتری را برای درمان شما صرف کرده یا از مواد و لابراتوارهای ارزان قیمت‌تری بهره می‌برد. برخی اوقات هزینه کار لابراتواری که برخی تکنسین‌های دندانی مطالبه می‌کنند، بیش از آن چیزی است که بعضی دندانپزشکان برای پرکردگی‌های خود دریافت می‌کنند.
● حرف آخر
مهم‌ترین عامل برای دستیابی به لبخند مورد نظرتان، بالا بردن سطح ارتباط با دندانپزشک معالجتان است. موارد مورد نظر خود را با او در میان گذاشته و به پیشنهادهایش برای طرح درمان توجه کنید. در آینده درباره ناهنجاری‌های دندانپزشکی زیبایی و شیوه‌های درمان آنها توضیح بیشتری ارایه می‌شود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

شنبه 8/8/1389 - 22:36 - 0 تشکر 246803

سلام
فرصت نشد الآن بخونمش. ذخیره اش می کنم و انشاءالله در اولین فرصت...
خیلی ممنون از مطالبتون. همیشه همشون عالین
در پناه حق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 2/9/1389 - 15:36 - 0 تشکر 253356

سلام دوست عزیز لطفاً یه سری به انجمن طنز و سرگرمی بزن و مبحث " نقد انجمن طنز و.." رو بخون! فوری فوری منتطرم! ممنون!
و اینكه مبحث خیلی خوب و مفیدی رو انتخاب كردی. فقط اگر اطلاعاتی كه درباره دندان ها می دی كاربردی تر بشه بهتر هم می شه.

چهارشنبه 3/9/1389 - 8:34 - 0 تشکر 253638

اووووج عزیز سلام
من این تاپیک رو تابحال ندیده بودم. عجیبه!!!
ولی دستتون درد نکنه از تاپیکهای عالی و کاربردی بود. کارتون عالیه جناب اووووج.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.