بهداشت و سلامت (بازدید: 380)
چهارشنبه 5/8/1389 - 13:11 -0 تشکر 245576
ریه انسان طعم هوا را می چشد

 
 

مطالعات جدید نشان می دهند ریه انسان از توانایی شگفت انگیز برخوردار است و می تواند طعم مواد تلخ را در هوا بچشد، توانایی که می تواند در درمانهای جدید برای بیمارهای ریوی تاثیرگذار باشد.

این اولین باری است که گیرنده های چشایی که معمولا بر روی زبان مشاهده می شوند، بر روی یک ماهیچه غیر ارادی و صاف که کنترل جریان هوا را در میان نایچه به عهده دارد، دیده شده است.

دانشمندان اعلام کردند گیرنده های چشایی یافته شده در ریه ها با گیرنده هایی که به منظور ردیابی یافتن مواد تلخ در دهان وجود دارند برابر هستند اما بر خلاف گیرنده های زبانی، برای مغز پالسهای الکتریکی ارسال نمی کنند.

کشف این پدیده به اندازه ای شگفت انگیز بود که دانشمندان در ابتدا گمان بردند در مطالعات خود اشتباه کرده اند.

به گفته استفان لیگت از دانشگاه مریلند هیچکس انتظار یافتن گیرنده های چشایی مشابه گیرنده های زبان را در ماهیچه صاف نایچه نداشت. زمانی که این گیرنده ها شبیه سازی شدند محققان دریافتند گیرنده ها می توانند در محیطهای سمی و ناپاک ماهیچه را منقبض کرده و فرد را وادار به ترک محیط کند و در مقابل می توانند مسیرهای جریان هوا را بهتر از هر دارویی که تا کنون برای درمان آسم ارائه شده، باز کنند.

بسیاری از سمومی که به واسطه مراکز صنعتی تولید می شوند، طعم تلخی دارند و از این رو دانشمندان گمان بردند این گیرنده ها در زمینه هشدار محیطهای سمی به ریه ها نقشی کلیدی به عهده دارند.

با این حال به دلیل اینکه گیرنده های یافته شده در ریه هیچ راهی به سوی مغز ندارند، در نتیجه ریه مشابه زبان نمی تواند به شکل واقعی از گیرنده های خود برای چشیدن طعمهای هوا استفاده کند.

یکی از توضیح هایی که برای وجود این گیرنده ها وجود دارد، این است که گیرنده های چشایی آلودگی های باکتریایی که ترشحات تلخ مزه ای را به وجود می آورند، ردیابی کرده و به این شکل از باز باقی ماندن مسیرهای هوایی حیاتی اطمینان حاصل می کنند.

منبع : خبرگزارى مهر

 

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی