بهداشت و سلامت (بازدید: 234)
شنبه 1/8/1389 - 13:44 -0 تشکر 244452
روشنایی در شب باعث چاقی میشود

همشهری آنلاین:
تاریکی برای بسیاری از انسان‌ها هراس آور و ناخوشایند است به اندازه‌ای که همیشه یک چراغ را در جایی روشن نگاه می‌دارند اما شاید دانستن اینکه روشن بودن محیط در شب‌ها منجر به چاقی افراد می‌شود، ترس از تاریکی را در آنها از بین ببرد

به گزارش مهر، محققان عصب شناس دانشگاه اوهایو به تازگی دریافته‌اند موش‌هایی که در هنگام شب در اتاقی روشن قرار دارند نسبت به موش‌هایی که در تاریکی به سر می‌برند 50 درصد وزن بیشتری می‌گیرند در حالی که هر دو گروه از نظر میزان تحرک و مقدار غذا در شرایط یکسانی به سر می‌برند.

آنچه به نظر مهم می آید، زمان‌بندی وعده های غذایی این جانداران است. به این معنی که با تاباندن نور به اتاق موش‌ها در هنگام شب، این جاندارن در زمانی که معمولا باید در خواب باشند به خوردن مشغول می‌شوند که این رفتار به تنهایی می‌تواند چرخه شبانه روزی آنها را مختل کرده و منجر به افزایش وزن آنها شود همچنین تاثیر نور خفیف و شدید بر روی موش‌ها یکسان محاسبه شده است.

در حالی که موش‌های این مطالعه با زندگی در شب انطباق داده شده بودند، رفتاری که از آنها مشاهده شده می‌تواند در میان انسان‌ها نیز تعمیم داده شده و بر نیاز به خاموش کردن هر نوع چراغ و روشنایی از جمله رایانه‌ها، تلویزیون‌ها و تلفن‌های هوشمند در شب هنگام تاکید داشته باشد. این کار نه تنها کیفیت خواب را در افراد بهبود خواهد داد بلکه در تناسب اندام آنها نیز تاثیرگذار خواهد بود.

"لارا فونکن" عصب شناس رفتاری انشگاه اوهایو می‌گوید: در پی ظهور چراغانی‌های الکتریکی از قرن بیستم میلادی، اعضای گونه‌های مختلف زیستی از جمله انسان‌ها در هنگام شب در معرض درخشش نورهای غیر طبیعی قرار گرفته‌اند. یافته‌های جدید از این رو اهمیت دارند که نشان دهنده تاثیر پیشرفت‌های مدرن اجتماعی بر روی سلامت انسان‌ها هستند.

محققان در پی مشاهده افزایش میزان چاقی در میان موش‌ها همزمان با شدیدتر شدن نور محیط زیست آنها، به منظور یافتن دلیل این پدیده دو سری آزمایش انجام دادند. در آزمایش اول گروهی از موش‌ها به مدت 16 ساعت در معرض نور روز و به مدت 8 ساعت در تاریکی شب قرار گرفتند. گروه دوم نیز به مدتی مشابه در معرض نور روز و طی 8 ساعت شب در معرض نور خفیفی قرار گرفتند. میزان شدت این نور با روشن بودن نمایشگر یک رایانه برابری می‌کرد. گروه سوم موش‌ها به صورت یکسره در معرض نور روز قرار گرفتند.

پس از گذشت هشت هفته وزن هر سه گروه از موش‌ها افزایش یافته بود اما موش‌هایی که در هنگام شب در معرض نور قرار داشتند 12 گرم و موش‌هایی که تاریکی شب را تجربه کرده بودند تنها 8 گرم اضافه وزن داشتند. همچنین موش‌هایی که در معرض نور قرار داشتند به اختلال در متعادل سازی قند خون نیز دچار شده بودند. این در حالی است که میزان کالری‌های مصرفی روزانه و میزان فعالیت‌های فیزیکی جانداران در طول آزمایش با یکدیگر یکسان بوده است.

از سویی دیگر زمانی که محققان وعده‌های غذایی موش‌ها را به ساعت‌های روز محدود کردند، تغییری در وزن موش‌ها مشاهده نشد که این رویداد نشاندهنده تاثیر زمان‌بندی دقیق وعده‌هایی غذایی بر روی وزن بدن موش‌ها است.

 این یافته می‌تواند در مبارزه علیه چاقی جوانان و نوجوانان بسیار تاثیرگذار باشد زیرا نوجوانان معمولا شب زنده دار بوده و به کار با تجهیزات الکترونیکی خود خو گرفته اند. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه می‌توان به دلیل بالا بودن میزان چاقی، دیابت و دیگر اختلالات متابولیکی در میان کارگران شیف شب پی برد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی