سينما و تلویزیون (بازدید: 347)
پنج شنبه 29/7/1389 - 7:2 -0 تشکر 243975
گور خود را برای تامین بودجه خانه سینما بفروشیم

فرهنگ > سینما - حسین ترابی کارگردان، نویسنده و مستندساز در مراسم بزرگداشت خود پیشنهاد کرد برای تامین بودجه خانه سینما، سینماگران قبرهای خود را در قطعه هنرمندان پیش‌فروش کنند.

به گزارش خبرآنلاین، دومین برنامه از مجموعه جشن​های چهاردهمین جشن سینمای ایران یکشنبه شب 21 شهریور ماه همزمان با روز ملی سینمای ایران در تالار ایوان شمس برگزار شد و علاوه بر اهدای جوایز دو بخش پوستر و آنونس و تیزر سه سینماگر مورد تقدیر قرار گرفتند.

این مراسم که با استقبال گسترده علاقه‌مندان سینما روبرو شده بود با اجرای حسین پاکدل کار خود را آغاز کرد. در ابتدای برنامه فرهاد توحیدی، دبیر جشن گزارشی از کارهای خود ارائه کرد و گفت: «فراهم ساختن اسباب شادی به فریضه​ای ملی تبدیل شده و در فضیلت شادی همین بس که نیرو و انرژی ساختن از آن پدیدار می​شود، هرچند به قول استاد شفیعی کدکنی جستم هیچ یافت نشد زیر آسمان سیمرغ و کیمیا و خردمند شادمان.»

او ادامه داد: «ملت ما شادی را در درون خود بیش از غم پاس می​دارد. جستجوی شادمانگی جستجویی خردمندانه است. شادی عمیق زمانی حاصل می​شود که بفهمیم جان​های عاشق بی​هیچ مزدی در خلوت خود به کار ساختن جهان مشغول هستند. امشب از این عاشقان قدردانی خواهیم کرد.»

دبیر جشن چهاردهم سینمای ایران اظهار داشت:​ «با قرار گرفتن جایزه زنده​یاد سیف​الله داد در میان تقدیرهای جشن سینمای ایران حلقه مفقوده پیوند بین سینما و سایر بخش​ها نیز به وجود آمد. خوشحالم امشب نمایندگانی از حوزه​های غیر هنر و اقتصاد در جمع ما حضور دارند. امیدوارم این پیوند عمیق‌تر شود تا با چراغ به دنبال منابع مالی نگردیم.»

پس از سخنان توحیدی ابراهیم حقیقی و بهرام دهقانی برای اهدای جوایز دو بخش از مواد تبلیغی روی صحنه حاضر شدند. جایزه بهترین پوستر به مهدی روشنایی برای فیلم «صداها» به کارگردانی فرزاد موتمن تعلق گرفت و میثم مولایی برای تیزر فیلم «دعوت» و رضا شیروانی برای آنونس «پرسه در مه» دیپلم افتخار دریافت کردند.

علاوه بر حقیقی و دهقانی ، حافظ احمدی، میترا محاسنی و امیرحسین علم​الهدی آثار این بخش را داوری کردند.

مراسم با اهدای جایزه یادبود زنده یاد سیف​الله داد به مهندس محمدرضا فیروزفر ادامه پیدا کرد. علیرضا زرین​دست برای در سخنانی در مورد فیروزفر گفت:​ «زمانی که دریای متلاطمی وجود دارد می​توانی ناخدای قهرمان را بیابی. مهندس فیروزفر با وجود مشکلاتی که سینمای ایران به لحاظ فقر ابزار حرکتی و سایر موارد مورد نیاز دارد، توانست قهرمان کشتی باشد و آن را در دریای متلاطم به ساحل برساند.»

او ادامه داد: «هر تصویر یک جسم خارجی دارد و یک روح درونی. روح درونی توسط کسانی ساخته می​شود که تماشاگر معمولی نام آن​ها را نمی​داند. یک حرکت سیال خود توسط کرین و تراولینگ انجام می​شود، اما این وسایل را که دارای حساسیت و هنرمندی صنعتی هستند هنرمندی دیگر می​سازد. نتیجه آن تبدیل به یک تصویر می​شود؛ ​تصویری که روح خود را از کسی مانند مهندس فیروزفر به دست می​آورد.»

جایزه سیف​الله داد از سوی امیر بدیع،​ کامران ملکی و زرین​دست به مهندس فیروزفر اهدا شد او در سخنانی از مسئولان خانه سینما برای برپایی این مراسم تشکر کرد.

بزرگداشت حسین ترابی دیگر بخش برنامه بود. محمود کلاری بعد از پخش کلیپی درباره این کارگردان و نویسنده و مستندساز درباره او سخن گفت. این فیلمبردار سرشناس سینمای ایران گفت:​ «خیلی وقت است دوستان نزدیک آقای ترابی دیگر با ما نیستند و از این رو من به عنوان فردی که درباره ایشان صحبت کنم انتخاب شدم. معمولاً​ زمانی که سرگرم کاری هستم جایی حاضر نمی​شوم، اما بی​اغراق می​گویم امشب یکی از ماندگارترین شب​های عمر من است که آن را فراتر از رویاهای خودم می​دانم.»

او ادامه داد: «زمانی که با آقای ترابی آشنا شدم ربع قرن پیش بود. حدود 30 سال داشتم و همراه با اصغر هاشمی «روزهای انتظار» را در کاشان می‌ساختیم. آقای ترابی فیلمنامه آن را نوشته بودند و به این ترتیب فرصت دو ماه همراهی با ایشان را به دست آوردم. او در عین اینکه هنرمندی واقعی است، آدمی واقعی نیز هست، این ترکیب را به راحتی نمی​توان کنار هم قرار داد.»

کلاری اظهار داشت: «آقای ترابی همه ویژگی​های یک هنرمند را در خود دارد. او سینماگر است و در دوره خود چقدر مدرن کار می​کند،​ دستی در ادبیات دارد، قصه می​نویسد و شعر هم می​گوید. او هنرمندی است که هیچ توفانی نتوانست او را تحت تاثیر خودش قرار دهد. او نمونه مشخص یک هنرمند مستقل است. همواره رویای حسین ترابی بودن را در ذهن داشته​ام.»

فرهاد توحیدی در این بخش نیز پشت تریبون قرار گرفت و به شوخی خطاب به ترابی گفت:​ «این کلیپ را برای مراسم ترحیم​تان آمده کرده بودیم اما قسمت این بود که امشب پخش شود.»

ترابی که تندیس جشن را از دستان احمد مسجدجامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اسبق دریافت کرد، گفت: «از ریاست خانه سینما و فرهاد توحیدی دبیر جشن که به جای مجلس ترحیم، مجلس تکریم برای من برگزار کردند، تشکر می​کنم. به هر حال بودن بهتر از نبودن است.»

او ادامه داد: «شنیده​ام رابطه ارشاد و خانه سینما شکرآب است بنابراین پیشنهاد دادیم گردهمایی برای مسئله امنیت شغلی سینماگران برگزار شود که نگداشتند. بر این اساس پیشنهاد می​دهم هنرمندان گورهای خود را در قطعه هنرمندان یا به ارشاد یا به شهرداری و یا به مرفه​های بی​هنر بفروشند و پول آن را به حساب خانه سینما واریز کنند تا خانه سینما استقلال مالی پیدا کند و هنرمندان هم امنیت شغلی.»

بعد از اجرای موسیقی، آخرین بزرگداشت مراسم تجلیل​های جشن سینمای ایران با تقدیر از محمد سریر برگزار شد.

فرهاد فخرالدینی در این بخش در سخنانی با اشاره به اینکه تکریم هنرمندان اهمیت بالایی دارد، کارهای محمد سریر را در عرصه موسیقی آثاری ارزشمند و تاثیرگذار برشمرد.

سیروس الوند نیز درباره سریر گفت: «این افتخاری برای من است که در کنار فرهاد فخرالدینی قرار بگیرم و از هنرمندی مانند محمد سریر تقدیر کنیم. او موسیقی می​سازد و ملت بدون موسیقی، ملت بی​خاطره است.»

محمد سریر بعد از دریافت تندیس جشن اظهار داشت: «بعد از این سخنان بزرگان درباره من امیدوارم بتوانم کاری برای سینمای انجام دهم که لایق این سخنان باشم. بسیار از جان خود در راه سینما مایه گذاشته​اند که این روزها سینمای ایران در دنیا حرفی برای گفتن دارد. تقدیرهایی از این دست برای من انگیزه​ای می​شود تا در ادامه راه بتوانم در حد توان کاری برای سینما انجام دهم.»

مراسم با اجرای دو قطعه «نمی‌شه غصه ما رو یه لحظه تنها بذاره» و «ایران» توسط محمدرضا صادقی پیانوی محمد سریر و نگین سریر به پایان رسید.

 

منبع:خبرآنلاین 

گفتم نقاش را نقشي بكش از زندگي با قلم نقش حبابي بر لب دريا كشيد
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی