انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 376)
سه شنبه 27/7/1389 - 22:14 -0 تشکر 243662
برچسب هشدار دهنده روی جلد سیگارها

با سلام

 به گزارش مهر، در حالی که پنج سال از زمان ابلاغ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات می گذرد بررسیها و گزارشها نشان می دهد میزان مصرف مواد دخانی در نسل جوان افزایش یافته و سن مصرف نیز کاهش یافته است.

استفاده از تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکتهای سیگار، یکی از مواد قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات است که اجرای آن تا کنون با دشواریهای زیادی همراه بوده است.

دکتر کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با عنوان این که براساس آیین نامه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، برچسب هشدار دهنده روی جلد سیگارها هر 6 ماه یکبار باید تغییر کند، قول داده بود که تصویر دوم از شهریور 89 روی پاکت سیگارها چاپ شود اما آنچه مسلم است تا کنون این تصویر جدید بر روی پاکتهای سیگار چاپ نشده است.

تصویر دوم که قرار بود استفاده شود، کودکی را نشان می­دهد که براثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار دچار مشکلات تنفسی شده و زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارد و تصویر سوم اعضای داخلی بدن افراد هنگام سالم بودن و پس از تخریب توسط دود سیگار را نشان می­دهد.

ندافی در پاسخ به علت تاخیر در استفاده از تصاویر جدید هشدار دهنده بر روی پاکت سیگار به خبرنگار مهر گفت: این موضوع یک قانون است و باید اجرایی شود و ما هم پیگیر هستیم تا بدانیم علت تاخیر در استفاده از این تصاویر چه بوده است.

شرکت دخانیات معتقد است تصاویر هشدار دهنده باعث شده مردم به سیگارهای فاقد برچسب روی بیاورند. ولی مطالعات علمی وزارت بهداشت نشان می­­دهد 10 درصد از خانمها و 20 درصد از آقایان مراجعه کننده به کلینیکهای ترک سیگار انگیزه خود را توجه به این تصاویر هشداردهنده اعلام کرده­اند.

این در حالی است که دکتر محمدرضا معدنی، دبیر جمعیت مبارزه با دخانیات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: استفاده از این تصاویر برای افراد سیگاری نیست بلکه هشداری است برای جوانان تا به مواد دخانی آلوده نشوند.

وی با عنوان اینکه استفاده از این تصاویر هشدار دهنده باعث می شود 10 تا 12 درصد مصرف سیگار در جوانان کاهش یابد افزود: در جلسه ای که اخیرا در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، تصمیم بر ادامه استفاده از تصویر اول (کبد) بر روی پاکت سیگار بوده است.

تصاویر الصاقی بر روی پاکتهای سیگار نشان دهنده بیماریها و مضرات ناشی از مصرف مواد دخانی و استنشاق دود آن بوده و به طور مستقیم از بیماران مبتلا به بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات در کشور تهیه شده است.

توافق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر ممنوعیت استفاده از تصاویر جدید هشدار دهنده بر روی پاکتهای سیگار، به دنبال اعتراض شرکت دخانیات به افزایش سیگار قاچاق اتخاذ شده است. زیرا شرکت دخانیات معتقد است که این تصاویر علاوه بر اینکه نامناسب است، باعث شده بازار سیگار قاچاق در کشور رونق بیشتری بگیرد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی