فرهنگ پایداری (بازدید: 353)
يکشنبه 18/7/1389 - 21:59 -0 تشکر 240596
طرح آموزش تفسیر «نورالرحمن»

با سلام

 

گروه فعالیت‌های قرآنی: طرح «نورالرحمن» كه از سوی سازمان دارالقرآن الكریم طی هفته‌های گذشته به منظور برپایی جلسات تفسیر قرآن با حضور مدرسان تراز اول به دارالقرآن‌های ادارات‌كل تبلیغات اسلامی استان‌ها ابلاغ شده بود، از ابتدای آبان‌ماه سال جاری در سراسر كشور اجرا می‌شود.

«حسین بهبودی»، مدیركل آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكریم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) با اعلام این خبر گفت: طرح تفصیلی «نورالرحمن» طی هفته‌های گذشته به ادارات‌كل تبلیغات اسلامی استان‌ها ابلاغ شده است و با اجرای این طرح در تمامی استا‌ن‌ها، حداقل یك تا دو جلسه تفسیر قرآن كریم باید تشكیل شود.

بهبودی افزود: این از جمله طرح‌هایی است كه سازمان دارالقرآن الكریم، مستقیماً در آن مشاركت دارد و هزینه‌های آن را به صورت متمركز پرداخت می‌كند. همچنین پیش‌بینی اجرایی ‌شدن طرح نیز از اول آبان‌ماه سال جاری است و مرحله اول آن تا اواخر اسفند‌ماه و طی 20 جلسه ادامه خواهد داشت.

در این طرح بر حضور عموم مردم در این جلسات تأكید شده است

 ...

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/7/1389 - 22:1 - 0 تشکر 240599

با سلام
ببخشید كه اشتباه شد
از مدیر انجمن فرهنگ پایداری می‌خوام كه این مبحث رو به انجمن قرآن منتقل كنند.
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/7/1389 - 22:2 - 0 تشکر 240601

با سلام
ادامه خبر:

وی با اشاره به این‌كه تعداد جلسات تفسیر قرآن در كشور اندك است و در این طرح بر حضور عموم مردم در این جلسات تأكید شده است، ادامه داد: در این طرح مدرسان و كارشناسان تفسیر درجه اول و چهره‌های كاملاً شناخته‌شده باید تدریس كرده و اداره این جلسات را برعهده گیرند تا جلسات دائمی تفسیر به شیوه‌های ترتیبی و موضوعی را طی دوره‌ای شش‌ساله در استان‌ها داشته باشیم؛ سازمان دارالقرآن كمبود چنین جلساتی را در كشور حس كرد و اگر اعتبارات در سال‌های بعد اجازه دهد این طرح را تقویت خواهیم كرد، چون نوع كار كاملاً كاربردی است.

بهبودی تصریح كرد: در سازمان دارالقرآن برای برپایی جلسات تفسیر قرآن، طرح‌های تخصصی دیگری تعریف شده است كه متعلق به افراد خاص است كه پس از پایان دوره‌های پیش‌نیاز، وارد دوره‌های تخصصی می‌شوند؛ اما سازمان برای استفاده عمومی، طرح تفصیلی ویژه تفسیر قرآن كریم نداشت و طرح «نورالرحمن» برای پرداختن به این مسئله مهم طراحی شده است.

مدیركل آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكریم افزود: در اكثر تفاسیر موجود همه مضامین و مفاهیم بلند قرآن كریم عنوان می‌‌شود و دسته‌بندی در آن‌ها صورت نگرفته است؛ بنابراین كاركرد لازم را ندارد؛ در صورتی كه قرآن كریم به واسطه‌ این كه كتابی جامع برای زندگی فردی و اجتماعی است، دارای مسائل و موضوعات بسیار متنوعی است كه پی بردن به همه این مسائل در توان عامه مردم نیست و همه مسائل برای همگان مفید نخواهد بود.

برای همه اقشار و سنین مطالب باید به صورت دسته‌بندی ارائه شود


یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/7/1389 - 22:3 - 0 تشکر 240602

با سلام

ادامه خبر و پایان:

بهبودی ادامه داد: تنوع مطالب و عدم دسته‌بندی بدون توجه به نیاز فعلی جامعه در متون تفسیری، ممكن است توجهات را كاهش دهد؛ بنابراین برای همه اقشار و سنین مطالب باید به صورت دسته‌بندی ارائه شود؛ مثلاً، برای یك شهرنشین، موضوعاتی چون ذبح حیوانات، مبتلابه نیست و كاربردی ندارد كه در نتیجه انگیزه شنیدن در فرد از بین می‌رود، اما برای یك فرد روستایی این موضوع شنیدنی و لازم است.

حدود 300 موضوع از میان هزار موضوع قرآنی در این طرح انتخاب شده است

وی ادامه داد: در این طرح چون مخاطبان عموم مردم‌اند، حداقل بر اساس موقعیت زمانی برخی از مباحث كاربردی و مبتلابه جامعه شامل مسائل اعتقادی كه به دلیل القای شبهات و صنعتی بودن جامعه، خدشه‌دار شده است، توضیح داده می‌شود و حدود 300 موضوع از میان هزار موضوع قرآنی انتخاب شده است و در انتخاب منبع این طرح آموزشی، از مجموعه‌ كتاب‌های «تفسیر همراه» تهیه شده در ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد كشور استفاده شد؛ چون موضوعات این مجموعه با موضوعاتی كه سازمان برگزیده بود، تفاوت زیادی نداشت و بین كلیه افراد حاضر در جلسات، منبع آموزشی به صورت رایگان توزیع می‌شود.

بهبودی تصریح كرد: در این طرح هر شش‌ماه، دو و نیم جزء، یعنی هر سال پنج جزء از قرآن كریم، با برنامه یك روز در هفته در نظر گرفته شده است و هر استان می‌تواند بر اساس اقتضائات خود بر اجرای طرح سرعت بخشد؛ لذا طی شش سال یك دور تفسیر قرآن كریم مطالعه می‌شود. البته مطالب ارائه شده در جلسات چون به صورت موضوعی است، پیوستگی ندارد و اگر فردی پس از گذشت چندین جلسه دوباره مراجعه كرد، بدین معنی نیست كه مباحث را متوجه نمی‌شود.

برای این جلسات از بهترین مدرسان استفاده می‌شود

مدیركل آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكریم تصریح كرد: اعتبارات این طرح سنگین در نظر گرفته شده است، چون برای این جلسات از بهترین مدرسان استفاده می‌شود و برای هر جلسه مسابقه‌ای طراحی شده و در پایان هر سال از اجرای طرح، جشنواره‌ای برپا می‌شود و هر فصل، یك بار تمامی مدرسان این دوره‌ها برای استفاده از محضر اساتید بزرگ تفسیر قرآن در تهران جمع می‌شوند و از این باب هزینه این طرح بالا است؛ امید ما این است كه كارایی این دوره‌ها بیشتر از سطح‌های دیگر باشد.


یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

سه شنبه 27/7/1389 - 10:37 - 0 تشکر 243420

با سلام
مثل اینكه اینجا خیلی سوت وكوره و كسی سر نمی‌زنه- خصوصاً مدیر انجمن
لطفا این مبحث را كه اشتباهاً دراینجا ثبت كردم، به بخش انجمن قرآن منتقل كنید
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی