انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 999)
يکشنبه 18/7/1389 - 17:2 -0 تشکر 240547
تمام اصفهان را به خیابان های اصفهان می آوریم

http://www.mojnews.com/iCFileHandler.aspx?FieldName=img_Image&Contract=cms_Contents_I_Images&Size=250&StartupService=Read&BaseRecord=601499

خبرگزاری موج - مدیران شهری اصفهان برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های شهر، دست روی تلاشی گذاشته‌اند که شاید بتوان گفت حلقه مفقوده مدیریت کلانشهر بوده است؛ «آموزش و مشارکت مردمی».

به گزارش خبرنگار موج از اصفهان، شواهد حاکی از این است که امروزه دیگر سیاست‌های متمرکز در عرصه مدیریتی کلانشهری مانند اصفهان با جمعیت دو میلیونی و تنوع فرهنگی- خرده فرهنگی نمی‌توانند پیوند ‌دهنده و انسجام‌بخش باشند، چرا که مدیریت متمرکز برای شهری چهل‌تکه نه‌ تنها مقرون‌به‌صرفه نیست، بلکه نتیجه‌ای مطلوب نیز در پی نخواهد داشت.
خوشبختانه مدیران شهری اصفهان مدت‌ها است که این مهم را دریافته‌اند، اما نباید انتظار داشت تمام مشکلات که به‌خاطر اندیشه تمرکزگرایانه در سطوح مدیریتی ایجاد شده است، به‌ این دلیل که تنها در عرصه برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مدیریت شهری، راه به تمرکززدایی برده است.
با وجود این مسائل همین که اولین گام، که سخت‌ترین گام است و انگشت‌های اتهام خرده‌گیرانه به سویش دراز می‌شوند، برداشته شود، قابل‌تقدیر است. همت مردم باید در راستای کمک به استوارکردن این گام‌ها باشد. مدیریت شهری هرچند که نهادی قدرتمند و تأثیرگذار است اما بدون حمایت مردم همچون کودکی است که مشتاقانه میل به دویدن دارد، ولی در زمین‌ خوردنش دست مشوق و یاریگری وجود ندارد.
نگاه ارگانیستی به پدیده شهر و شهروندی و ارتباط و پیوند مستقیم بین نهادهای اجرایی و مردم به‌صورتی که این‌ نهادها بخشی جداگانه و مسلط بر شهروندان تلقی نشود، تنها رویکردی است که می‌توان با اتکا به آن امیدوار بود که بتوانیم بر معضلات و مشکلات شهری فائق آییم.
شهردار اصفهان هم بارها اذعان داشته که مایل است شهر را با مشارکت مردمی اداره کند. یکی از دغدغه‌های ایشان که بر آن تأکید دارد نیز تبدیل شهرداری به یک نهاد اجتماعی است؛ یعنی این که مردم احساس نکنند با دستگاهی عریض و طویل روبه‌رو هستند که تنها بخشنامه و دستور برای مردم صادر می‌کند، بدون این که به نیازهای واقعی آنها توجه کند. شهروندان باید بدانند که شهرداری تنها نهادی است که در جهت منافع آنها و به کمک خودشان قصد بهبود شرایط مادی و معنوی در شهر را دارد و این مهم در راستای تمرکززدایی از شهرداری ممکن است.
شورای شهر با استناد به ماده هفتاده ویک قانون تشکیلات ، وظایف وانتخابات شوراهای اسلامی کشور مصوب 1/3/1375 و با عنایت به حجم عظیم و گسترده مسائل و مشکلات مختلف شهری اقدامات و راهکارهای متعددی را در راستای تمرکززدایی و بهره گیری از نظرات و دیدگاه‏های آحاد مردم و مشارکت واقعی، پایدار، دائمی و نهادینه، تشکل انجمن‏ها و سازمان‏ها و نهادهای مدنی داوطلبانه و مردمی و یا حمایت و پشتیبانی از آنها و در مسیر حفظ، تقویت و توسعه حقوق شهروندی اتخاذ کرده و جهت پیشبرد آن تلاش می‏کند.
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان، یکی از مهمترین این فعالیت‏ها و اقدامات را تشکیل و فعال سازی انجمن‏های شورایاری در محلات شهر اصفهان بر شمرد. به عبارتی، راه اندازی انجمن‏های شورایاری در کلانشهرها، تلاشی از سوی مجموعه دست اندرکاران مدیریت شهری به ویژه شوراها و شهرداری‏ها برای بسط و فراگیر کردن اندیشه و عمل مشارکت شهروندان به مثابه رکنی از ارکان حقوق شهروندی و همچنین اگاهی هرچه بیشتر آنها از این حقوق و بهره گیری از دیدگاه‏ها، مشارکت حسی، زبانی، عملی، مالی، اجرایی و نظارتی آحاد اقشار اجتماعی در بهبود وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، رفاهی وخدماتی شهرها است.
نهاد شورایاری محلات به عنوان یک نهاد اجتماعی، انتخابی و مردمی عهده دار وظایف گوناگونی است که در راستای تحقق و اجرایی شدن هر چه فزون تر حقوق و مشارکت شهروندی در محلات شهری کارکرد دارد.
برگزاری ملاقات‏های مردمی و تشکیل کمیته‏های نظارتی، طرح محله ‌محوری، شوراهای شهر، شورایاری‌ها، 137، صدای شهر، همه در جهت تمرکززدایی و دورشدن از تجویزهای کلی و انتزاعی برای مشکلات شهر و شهروندان و رفتن به سوی شهری آباد و سرشار از نشاط و تفاهمی است که ما را به این باور می‌رساند که می‌توانیم با مشارکت و همدلی با شهرداری، تمام جهان را به خیابان‌های خود بیاوریم و بگوییم ما همه در مدیریت کارآمد شهرداری سهیم هستیم.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی