انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 428)
شنبه 17/7/1389 - 22:39 -0 تشکر 240300
ناخرسندی علمای مصر از اظهارات شیخ الازهر


جمعی از علمای دینی در مصر شیخ الازهر را به دلیل شرط‌گذاری در روابط با ایران مورد نكوهش قرار دادند.
به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الشروق چاپ قاهره، تعدادی از روحانیون و علمای اسلامی در مصر، ناخرسندی شدید خود را از اظهارات اخیر رئیس دانشگاه الازهر درباره مشروط كردن از سرگیری روابط دیپلماتیك قاهره - تهران اعلام كردند.
شیخ الازهر پیش از این ضمن خودداری از دیدار با حمید بقایی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران در قاهره، از سرگیری روابط كامل دیپلماتیك میان ایران و مصر را به اقدام ایران در تخریب كامل آرامگاه ساخته شده بر مزار "ابولولو" قاتل عمر بن خطاب خلیفه دوم در ایران منوط كرد.
هم اكنون مزار و زیارتگاهی در منطقه‌ای نزدیك كاشان وجود دارد كه منسوب به قاتل عمر بن خطاب است. مقامات ایران نیز در سال 1386، این زیارتگاه را تعطیل كردند.
در سفر بقایی به قاهره، همچنین قرارداد از سرگیری پروازهای مستقیم میان تهران و قاهره امضا شد.
در همین ارتباط دكتر "زغلول النجار" عضو شورای اداره آكادمی اسلامی در مصر اظهار داشت: سخن گفتن در این باره جزء وظایف شیخ الازهر نیست.
وی اضافه كرد: نه شیخ الازهر و نه شخص وزیر اوقاف و هیچ مقام دیگری جز شخص رئیس‌جمهور مصر نمی‌تواند درباره ازسرگیری كامل روابط دیپلماتیك با ایران، تصمیم گیری كند.
این كارشناس مسائل اسلامی افزود: در روابط میان ایران و مصر، مسائل مهمتر و بزرگتری تعیین‌كننده هستند. این موضوع بزرگتر از مزار قاتل عمربن خطاب است. موضوع مربوط به سیاست خارجی دولت است. این موضوع مربوط به امور حاكمیت است و تنها رئیس‌جمهور در آن تصمیم گیر است.
همچنین "یوسف البدری"، روحانی اسلامی در مصر نیز در این باره گفت: اظهارات شیخ الازهر در مشروط كردن ازسرگیری روابط با ایران به تخریب مزار ساخته شده بر قاتل خلیفه دوم، بی‌ارزش و بی‌فایده است. نمی‌توان روابط میان ایران و مصر را تنها برای یك مزار، متوقف نگه داشت.
از سوی دیگر، "عصام العریان" رئیس دفتر سیاسی اخوان المسلمین مصر نیز با ابراز تعجب از اظهارات اخیر شیخ الازهر درباره شرط‌گذاری برای از سرگیری روابط قاهره - تهران گفت: من اصلا نمی‌دانم كه در ایران قبری و مزاری برای قاتل عمر بن خطاب وجود دارد یا خیر.
وی افزود: تمامی موانع در روابط دیپلماتیك ایران و مصر می‌بایست برداشته شوند. روابط تنها محدود به مزار یا قبر نمی‌شود.
نكته قابل توجه در موضوع مقبره ابولؤلؤ اینست كه براساس اسناد تاریخی معتبر قاتل خلیفه دوم پس از ضربه به عمر نتوانست از مسجد در مدینه بیرون برود و در همانجا او را دستگیر كردند و او كه خود را گرفتار دید - با همان خنجری كه عمر را با آن زده بود- خود را كشت و طبیعی است جنازه‌اش در همان مدینه دفن شده باشد. به هرحال او نتوانست بگریزد حتی نتوانست از مسجد بیرون رود چه رسد به اینكه پایش به ایران و كاشان رسیده باشد.
روابط تهران و قاهره از زمان پیروزی انقلاب اسلامی قطع شد و هم اكنون روابط در سطح دفاتر حفاظت از منافع دو كشور است.
در مورد موانع برقراری روابط سیاسی میان ایران و مصر كه در سخنان علمای مصر مطرح شده، هفته گذشته، حسنی مبارك رئیس رژیم مصر، فعالیت‌های هسته‌ای ایران، حضور نیروهای افراطی در ایران و اصرار ایران بر قطع روابط مصر با رژیم صهیونیستی را از جمله این موانع برشمرد. رئیس رژیم مصر، در اظهارات مداخله گرانه خود، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی متهم ساخت و گفت: "مشكل هم اكنون اینست كه رویاروئی درباره مسائل هسته‌ای ایران، كل منطقه را به لبه پرتگاه می‌برد". وی ضمن مقایسه ایران با رژیم صهیونیستی در زمینه برخورداری از سلاح هسته‌ای گفت: خاورمیانه نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد چه توسط اسرائیل چه توسط ایران. در غیر این صورت، باب مسابقه تسلیح هسته‌ای باتمام خطرها و تبعات آن در منطقه باز خواهد شد.
حسنی مبارك، بر هم پیمانی با رژیم صهیونیستی تأكید كرد و گفت: "ایران از ما میخواهد قرارداد صلح با اسرائیل را لغو كنیم ولی ما به این قرارداد پای بند هستیم". منظور رئیس رژیم مصر از قرارداد با اسرائیل، قرارداد ننگین كمپ دیوید است كه بعد از انعقاد آن میان مصر و رژیم صهیونیستی، فرمان امام خمینی برای قطع رابطه ایران با مصر در اردیبهشت 1358 صادر شد.

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی