انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 440)
شنبه 17/7/1389 - 13:27 -0 تشکر 240052
خاموشی ماهواره ای که تاریخ جهان را ثبت کرد

کاوشگر ناهمسانگرد ریزموج ویلکینسون یا WMAP به مدت 9 سال به جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با انفجار بزرگ، ماده تاریک، و طبیعت جهان پرداخته است و اکنون زمان آن فرارسیده تا برای همیشه به مدار خورشید رفته و بازنشسته شود.


به گزارش خبرگزاری مهر، این کاوشگر پروژه ای مشترک میان ناسا و دانشگاه پرینستون بوده و در سال 2001 با هدف مطالعه بر روی پس زمینه های ریزموجهای کیهانی به ویژه اتمهای به جا مانده ای که از زمان انفجار بزرگ تا به حال پرتوهایی را از خود در جهان منتشر می کنند به فضا پرتاب شد.

این اطلاعات دیدگاهی بسیار ارزشمند را از جهان اولیه در اختیار کیهان شناسان قرار داده و به آنها در یافتن پاسخهایی نسبتا قاطع درباره حقایقی از قبیل سن دقیق جهان هستی کمک کرده است.

در حقیقت نام کاوشگر WMAP  به خاطر موفقیتش در تعیین دقیق سن جهان نسبت به دیگرابزارهایی که تا کنون در جهان مورد استفاده قرار گرفته اند، در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. بر اساس محاسبات این کاوشگر، جهان با 0.11 میلیارد سال کمتر یا بیشتر، 13.75 میلیارد سال سن دارد.

اولین مطالعات WMAP در سال 2003 منتشر شد که در آن وجود مقادیر انواع مختلفی از ماده در جهان به اثبات رسیده بوده است. با مقایسه مدلهای رایانه ای از جهان فرضی با ترکیبهای مختلفی که به دیدگاه WMAP  از جهان حقیقی شباهت داشتند، کیهانشناسان توانستند ثابت کنند 73 درصد از جهان از انرژی تاریک، 22.4 درصد جهان از ماده تاریک و تنها 4.6 درصد از جهان از مادع معمولی و مرئی که ستاره ها و سیاره ها و انسانها را ساخته، تشکیل شده است.

مطالعات WMAP به شدت محبوبند، سه مطالعه ای که در سالهای 2003، 2008 و 2010 توسط تیم مطالعاتی این کاوشگر منتشر شده از مشهورترین و پرمخاطب ترین مطالعات اخترشناسی و فیزیکی طی 10 سال گذشته بوده است.

اکنون 9 سال جمع آوری اطلاعات به خاطر ضعیف شدن باطری های کاوشگر به پایان رسیده اما هنوز اطلاعات خام زیادی از این کاوشگر وجود دارد که نیازمند تحلیل و بررسی هستند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، اکنون WMAP برای سپری کردن دوران بازنشستگی خود به مدار خورشید رفته و در آنجا باقی خواهد ماند اما تیم پروژه WMAP همچنان به مطالعات خود ادامه داده و محققان این تیم در جستجوی این هستند که در اولین تریلیونیوم از یک تریلیونیوم ثانیه حیات جهان هستی چه روی داده است.


Bipcclub


 

تا رفتم اومد ...

 َََََََََََََََََِِِِِِِِِِِِِِِِِ

َََََََََََََََََِِِِِِِِِِِِِِِِِ

َََََََََََََََََِِِِِِِِِِِِِِِِِ

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 18/7/1389 - 19:56 - 0 تشکر 240575

مهدوی عزیز ممنون
استفاده کردیم.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی