فرهنگ پایداری (بازدید: 568)
شنبه 10/7/1389 - 14:45 -0 تشکر 237622
جنگ دفاعی در مسیر صیانت از دین ، ملت وسرزمین

دیدگاه‌های امام خمینی درباره نقش آمریكا و نفسانیت صدام در تحمیل جنگ، ماهیت دفاع، و حماسه جاودانه حضور اقشار مختلف مردم در جبهه و پشت جبهه


اشاره
مسئولیت صیانت از اندیشه‌های دفاعی حضرت امام خمینی و نشر ابعاد و جلوه‌های مختلف آن در سطح جامعه به منظور آگاهی بخشی‌های ضروری به ویژه در نسل جوان، ما را بر آن می‌دارد تا هر فرصت از جمله فرصت به وجود آمده در این ایام كه با بزرگداشت حماسه هشت سال دفاع مقدس پیوند می‌یابد، برخی از موضوعات دیگر از مجموعه وسیع تفكرات جامع و تحول‌زای دفاعی آن پیشوای محبوب الهی را به تعمق گذاریم.
مسئولیت مزبور اگر به نحو مطلوب در محیط فكر و عرصه عمل متجلی گردد، امر مهم و عظیم "فرهنگ سازی" برای ایجاد پشتوانه‌های نیرومند و ذخایر ارزشمند فكری، سیاسی، اخلاقی، معنوی و نظامی شتاب می‌گیرد و علاوه بر نسل امروز، نسل‌های فردا نیز از چشمه‌سار زلال این اندیشه‌های رهایی‌بخش جرعه‌های بینش و آگاهی و حركت و جهاد در مسیر حفاظت از دین و استقلال سرزمین و صعود تا بلندای قله‌های اقتدار و اتحاد و عزت و شرف خواهند نوشید.
آنچه پیش روی دارید بخش كوچكی از معارف غنی و شریفی است كه در مجموعه اندیشه‌های دفاعی امام خمینی نور معرفت و فروغ شناخت می‌دهد و همین رهنمودها بود كه به اعتراف دوست و دشمن حماسه‌های بزرگ در دوران دفاع مقدس به وجود آورد و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را با تمام پشتیبانی‌های سیاسی و اقتصادی و تسلیحاتی و تبلیغاتی كشورهای سیطره جو و ضد اسلام همچون آمریكا، انگلیس، آلمان، فرانسه، شوروی و اسرائیل به نقطه پیروزی رساند واز انهدام نظام اسلامی جلوگیری كرد و آزادی و استقلال ایران را صیانت نمود.
در این گزینش، ابتدا به نقش شیطان بزرگ آمریكای جهانخوار در ایجاد جنگ علیه ایران و كمبودهای شخصیتی و روحی و نفسانیت‌های سیاسی صدام در تاثیر پذیری از تحریك آمریكا و تحمیل جنگ به ایران سخن میرود، سپس ماهیت جنگ دفاعی به شرح و تبیین در می‌آید، و در انتها حماسه حضور اقشار مختلف مردم از زنان و مردان مسلمان در تجهیز رزمندگان و خدمت رسانی در پشت جبهه وصف می‌شود و این ملت غیور در مقایسه با مردم دوره رسالت نبی‌اكرم(ص) و امامت ائمه هدی(ع)، برتر و افضل خوانده می‌شوند، تا جایی كه اسلام باید افتخار نماید كه چنین مردم با ایمان و ایثارگری را تربیت كرده و به جامعه بشری تحویل داده است.
* * *
* صدام گمان می‌كرد كه با یك مملكت آشفته كه منزوی شده است و همه دولت‌ها پشت به او كرده‌اند یا او را در فشار اقتصادی گذاشته‌اند طرف شده است و ما نه قوای نظامی داریم و نه انتظامی داریم و نه ساز و برگ جهاد و جنگ. او همچو گمان كرد و گمان می‌كرد با چند ساعت تهران را هم فتح خواهد كرد. او غافل از خدا بود.
* دولت جابر صدام و بعث ناگهان بدون هیچ مقدمه حمله كرده است به ایران از طرف دریا و از طرف هوا، از طرف زمین و بدون اینكه دولت متوجه بشود بعضی از بلاد ایران را غصب كرده است و بعضی از سرزمین ها. آن روزی كه مطلع شد ایران، جلویش را گرفت و بحمدالله به قدری صدمه بر او وارد كرده است و بر جنود او وارد كرده است كه برگرداندن به اصل اول محتاج به سال‌های طولانی است و این هجوم ناجوانمردانه، كشور عراق را به تباهی كشاند و می‌كشاند و سرمایه‌هایی كه باید صرف بشود در راه ترویج اسلام، اینها را صرف كرده‌اند در راه جنگ. ما بادی به جنگ نبودیم و نیستیم، لكن اگر تعدی بكند دهان او را خرد می‌كنیم. ابتدا از آنها بوده است و لهذا در مملكت ما این واقعه واقع شده است، اگر ما بادی بودیم، خوب بود اول ما رفته باشیم یكی از دهات آنجا را گرفته باشیم و آنها آمده باشند و ما را عقب زده باشند.
* از اول هم كه (صدام) وارد این هجوم شد، بازیش دادند و بزرگ منشی خودش به اصطلاح و بلندبینی خودش به اصطلاح و آن حب شیطانی نفسانی خودش هم بود. آمریكا هم بازیش داد كه ایران دیگر چیزی ندارد، خوب ارتشش كه از بین رفت و پاسدارها هم كه چیزی نیستند و دیگر مردم هم كه اصلا كاری به این حرف‌ها ندارند، تو بیا برو ایران را بگیر، نفت ایران مال تو، وقتی شد، چه خواهی كرد، چه خواهی شد، منطقه را تو بگیر، همه منطقه مال تو، یك همچو حرف‌هایی زدند و كلاه سرش گذاشتند، این بدبخت هم از آنها گول خورد و حمله كرد به ایران و هیچ یك از اینها ایران را نمی‌شناختند، یعنی ایران را خیال می‌كردند مثل زمان سابق است.
* جنگ ما دفاع است، هجوم نیست و جنگ دفاعی از تكلیف‌های شرعی و وجدانی و نفسانی همه است.
* و ما ایستاده‌ایم در مقابل دفاع از كشور خودمان و دفاع از اسلام عزیز در مقابل هر مهاجم. مهاجم می‌خواهد ابر قدرت باشد، می‌خواهد قدرت كم، فرقی در نظر ما نیست. ما واجب است برایمان دفاع كنیم از نوامیس اسلام و نوامیس خودمان و دفاع كنیم از كشور اسلامی خودمان و تا مادامی كه در حال دفاع هستیم، با هر قدرتی كه بخواهد هجمه بكند بر ما، مقابله می‌كنیم و هیچ هراس نداریم.
* تكلیف ما این است كه از اسلام صیانت كنیم و حفظ كنیم اسلام را، كشته بشویم تكلیف را عمل كردیم، بكشیم هم تكلیف را عمل كردیم. این همان منطقی است كه ما در اول هم كه با این رژیم فاسد پهلوی مخالفت می‌كردیم منطق ما همین بود منطق این نبود كه ما حتما باید پیش ببریم، منطق این بود كه برای اسلام مشكلات پیدا شده است، احكام اسلام دارد از بین می‌رود، مظاهر اسلام دارد از بین می‌رود و ما مكلفیم كه به واسطه قدرتی كه هر چه قدرت داریم مكلفیم كه با آنها مقابله كنیم، كشته هم بشویم اهمیتی ندارد. بكشیم هم كه انشاءالله موفق خواهیم شد به جنت و به بهشت انشاءالله. شما هیچ وقت از هیچ چیز هراس نداشته باشید. شما برای حفظ اسلام دارید جنگ می‌كنید و او برای نابودی اسلام. الان اسلام به تمامه در مقابل كفر واقع شده است و شما باید از اسلام پایداری كنید و حمایت كنید و دفاع كنید. دفاع یك امر واجبی است بر همه كس، بر هر كس كه هر مقدار قدرت دارد باید دفاع بكند از اسلام.
* ما هیچ وقت سر دعوا با كسی نداشتیم، ما برای حفظ اسلام دفاع باید بكنیم، برای حفظ مملكت اسلامی دفاع باید بكنیم. او حمله كرده است و آمده است و شهرهای ما را گرفته است و خرابكاری دارد می‌كند، بر همه ما واجب است كه این شر را از سر مسلمان‌ها دفع كنیم. ما وارد كشور آنها نشدیم كه ما مجرم باشیم، آنها مجرمند كه وارد شدند، یك كسی، دزدی می‌آید منزل یك كسی، اگر‌ این دزد را دفعش كنند، دزد تقصیر كار است یا آن كه دفع كرده؟ صاحبخانه كه تقصیر ندارد، دزد آمده این هم باید دفعش كند. حتی اگر به كشتن او هم منجر بشود باید دفعش بكند، مجرم اوست...
اینهایی كه به سرحدات حمله می‌كنند به ما، ولو فرض كنید كه مسلمان هستند، لكن چون حمله كردند دفاع واجب است و كشتن آنها تا دفعشان واجب است. نه اینكه ما سر جنگی داریم، ما می‌خواهیم عالم در صلح باشد. ما می‌خواهیم همه مردم، همه مسلمین و غیر مسلمین همه در صلح و صفا باشند، لكن معنایش این نیست كه اگر یك كسی بخواهد بریزد در منزل یك كسی و تعدی كند، ما بگوئیم كه سر صلح داشته باشید و تن بدهید به ظلم. نه، همانطوری كه ظلم حرام است، انظلام و تن دادن به ظلم هم حرام است. دفاع از ناموس مسلمین و جان مسلمین و مال مسلمین و كشور مسلمین یكی از واجبات است. ما داریم به این واجب عمل می‌كنیم، كشور ما دارد به این واجب عمل می‌كند.
ما میل داریم همه صلح و صفا باشد. همه عالم در صلح و صفا باشند. ما اگر قدرت داشتیم، اصلا باروت را از بین می‌بردیم و قوای منفجره را از بین می‌بردیم كه اقلا خالی بشود از این جنایت ها. ما نمی‌خواهیم با كسی دعوا بكنیم، نه با عراق دعوا داریم و نه با فرض كنید جاهای دیگر دعوائی نداریم، آنها دعوا دارند، وقتی دعوا دارند تو دهنی می‌خورند و خوردند،‌حالا هم از هر جائی هم همچو چیزی پیدا بشود همین مردمند و همین پاسداران هستند و همین ارتش است و همین جوان‌های زن و مردما، از هر جا تعدی بشود تو دهنی می‌خورند.
ما كه اسلام را خواستیم و می‌خواهیم، اسلام اجازه نمی‌دهد كه ما تعدی كنیم به یك كشوری، لكن فرموده است كه اگر به شما تعدی كردند، بزنید تو دهنشان، اگر یك دسته‌ای از مسلمین را، در جنگ‌های سابق این هست، اگر یك دسته‌ای از مسلمین را كفار سپر قرار دادند، فرض كنید كه عراق فاسد یك دسته‌ای از مسلمین بیگناه را سپر قرار داد و پشت آنها ایستاد كه بریزد ایران را بگیرد، بر ما واجب است كه مسلمان و غیرمسلمانش را بكشیم. مسلمان‌ها شهید هستند و به بهشت می‌روند و كافرهایش كافرند و به جهنم، دفاع واجب است.
*امروز كه ما باز برای دفاع از كشور خودمان و دفاع از ملت مظلوم خودمان وارد شدیم در عراق، برای اینكه نگذاریم هر روز آبادان و اهواز و آنجاها مورد حمله آنها واقع بشود و مورد توپ‌‌های دوربرد آنها و موشك‌‌های آنها باشد و می‌خواهیم اینها را به حدی برسانیم كه نتوانند این كار را بكنند و این یك دفاعی است كه ما می‌كنیم باز تمام مطبوعات و تمام رادیوها یا محكوم می‌كنند ما را و یا فریاد می‌زنند كه برای منطقه خطر است. تحریك می‌كنند كشورهای منطقه را. وارد شدن ما در عراق نه برای این بوده است كه ما عراق را می‌خواهیم تصاحب كنیم یا بصره را، ما وطنمان بصره و شام نیست ما وطنمان اسلام است ما تابع احكام اسلام هستیم. اسلام به ما اجازه نمی‌دهد كه یك كشور مسلمی را ما تحت سلطه قرار بدهیم و ما نخواهیم هیچ وقت، توجه به این نخواهیم پیدا كرد.
*اینها با كمك رادیوهای بیگانه تبلیغ می‌كنند كه ایران می‌‌خواهد كشورهای خلیج فارس را بگیرد ما همانگونه كه مكرر گفته‌ایم، شارع مقدس به ما اجازه چنین كاری را نمی‌دهد، اما اینكه مسلمین از مال و نوامیس خود دفاع كنند، این را هم خدا و هم عقل و هم شرع اجازه می‌دهد، ما ملت مظلومی هستیم، و از شما می‌خواهیم در مسائل مربوط به ما تحقیق كنید.
* الان بعضی از شهرهای ما و بعضی از زمین‌های ما در دست دشمن است و شهرهای مرزی ما هر روز در زیر توپ‌های دوربرد و موشك‌‌های دشمن است - و ما - و بر همه واجب است كه دفاع كنیم ار كشور خودمان، و دفاع این است كه ما دشمن را تا آنجا برسانیم و برانیم كه نتواند با موشك‌های خودش شهرهای ما را بكوبد، رفتن در خاك عراق نه هجمه به عراق است، دفاع از اسلام و كشور اسلامی است. نظیر اینكه اگر یك كسی در خارج منزل شما بایستد از داخل خانه خودش سنگ‌پرانی كند و موجب خسارت جانی و مالی بشود، اگر شما وارد بشوید در منزل او، شما هجمه نكردید به او، شما می‌خواهید دفاع كنید از خودتان. ما هیچ وقت بنای هجوم به یك كشوری نداریم. ما بنای دفاع داریم از یك متعدی و از یك هجمه‌گر و از یك خدانشناس كه در خارج،‌ وقتی نتواند در داخل وارد بشود و كاری بكند، به توپ‌های دوربردشان و موشك‌ها از خارج، از جاهای دور می‌اندازد و كشور ما را ویران می‌كند و عزیزان ما را می‌كشد. ما در حال دفاع هستیم گو كه این تبلیغات خارجی می‌گویند كه نه شما وارد شدید در كشور دیگری، از اول جنگ تا حالا كه آنها وارد بودند صحبتی نبود، حرفی نبود، اشكالی نبود، نه در سازمان‌ها و نه در رسانه‌‌های گروهی. امروز كه ما برای دفاع خودمان می‌خواهیم این را تا جایی بیریم كه نتواند به ما خسارت وارد كند، ما هجوم كردیم به عراق! طبع آنهایی كه تبلیغ بر ضد اسلام می‌كنند همین است. بنابراین ما چون مدافع هستیم بر همه ما یك امر واجب است منتها هركسی دفاع را به یك نحوی باید بكند.
*ارتش ما و قوای مسلح ما و پاسدارهای ما و همه اینها پشتوانه شان همه ملت هست. الان شما می‌بینید سرتاسر مملكت ما در حال جنگند،‌ دخترهای توی خانه‌هایشان هم در حال جنگند، برای جنگی‌ها دارند كار می‌كنند. یك همچو مملكتی كه ارتشش با ملتش یك است، روسایش با دیگران برادرند، اینها همه خدمتگزار هستند نسبت به ملت‌شان، ملت‌شان از آنها پشتیبانی می‌كند، یك همچو ملتی از چی می‌ترسد، و شما مطمئن باشید.
*من با جرات مدعی هستم ك ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله
صلی‌الله علیه و آله و كوفه و عراق در عهد امیرالمومنین و حسین‌بن علی صلوات الله و سلامه علیهما میباشند. آن حجاز كه در عهد رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله مسلمانان نیز اطاعت از ایشان نمیكردند و با بهانه‌هائی به جبهه نمی‌رفتند كه خداوند تعالی در سوره توبه با آیاتی آنها را توبیخ فرموده و وعده عذاب داده است. و آنقدر بایشان دروغ بستند كه بحسب نقل در منبر به آنان نفرین فرمودند و آن اهل عراق و كوفه كه با امیرالمومنین آنقدر بدرفتاری كردند و از اطاعتش سرباز زدند كه شكایات آن حضرت از آنان در كتب نقل و تاریخ معروف است، و آن مسلمانان عراق و كوفه كه با سیدالشهداء علیه‌السلام آن شد كه شد و آنان كه در شهادت دست آلوده نكردند یا گریختند از معركه و یا نشستند تا آن جنایت تاریخ واقع شد. اما امروز می‌بینیم كه ملت ایرن از قوای مسلح نظامی و انتظامی و سپاه و بسیج تا قوای مردمی از عشایر و داوطلبان و از قوای در جبهه‌‌ها و مردم پشت جبهه‌ها با كمال شوق و اشتیاق چه فداكاریها می‌كنند و چه حماسه‌ها می‌آفرینند. و می‌بینیم كه مردم محترم سراسر كشور چه كمكهای ارزنده می‌كنند. و می‌بینیم كه بازماندگان شهدا و آسیب‌دیدگان جنگ و متعلقان آنان با چهره‌های حماسه آفرین و گفتار و كرداری مشتاقانه و اطمینان بخش با ما و شما روبرو می‌شوند و اینها همه از عشق و علاقه و ایمان سرشار آنان است. بخداوند متعال و اسلام و حیات جاویدان. در صورتیكه نه در محضر مبارك رسول اكرم صلی‌الله علیه و آله و سلم هستند و نه در محضر امام معصوم صلوات‌الله علیه. و انگیزه آنان ایمان و اطمینان به غیب است. و این رمز موفقیت و پیروزی در ابعاد مختلف است و اسلام باید افتخار كند كه چنین فرزندانی تربیت نموده و ما همه مفتخریم كه در چنین عصری و در پیشگاه چنین ملتی میباشیم.
*در كجای دنیا شما سراغ دارید یك همچو مطلبی، یك همچو پشتیبانی مردم از حكومت،‌ از ارتش، سراغ نداریم ما جائی در این، نظیر نداشته است این، در تاریخ هم نمی‌توانید پیدا بكنید از بچه‌های كوچكی كه ده تومان دارند می‌دهند برای ارتشی كه آنجا، قوای مسلحه‌ای كه آنجا كار می‌كنند، یا آن پیرزن هشتاد ساله‌ای كه چند تا تخم مرغ دارد، این ارزش دارد،‌ ارزش اینها زیاد است اما باید حفظ كنیم این ارزش را. پیروزی مملكت ما برای همین ارزش‌هاست.
* ما مفتخریم كه بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و كلان در صحنه‌های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر و همدوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن كریم فعالیت دارند. و آنانكه توان جنگ دارند در آموزش نظامی كه برای دفاع از اسلام و كشور اسلامی از واجبات مهم است شركت و از محرومیتهایی كه توطئه دشمنان و ناآشنایی دوستان از احكام اسلام و قرآن بر آنها بلكه بر اسلام و مسلمانان تحمیل نمودند، شجاعانه و متعهدانه خود را رهانده و از قید خرافاتی كه دشمنان برای منافع خود بدست نادانان و بعضی آخوندهای بی‌اطلاع از مصالح مسلمین بوجود آورده بودند،‌خارج نموده‌اند. و آنانكه توان جنگ ندارند در خدمت پشت جبهه بنحو ارزشمندی كه دل ملت را از شوق و شعف بلرزه درمی‌آورد و دل دشمنان و جاهلان بدتر از دشمنان را از خشم و غضب می‌لرزاند، اشتغال دارند.
*خود مردم بحمدالله حاضر هستند و ما باید از آنها تشكر كنیم و انصافا ما رهین منت این توده‌‌های بزرگواری هستیم كه همه چیزشان را می‌دهند و چیزی هم نمی‌خواهند، از آن پیرزن‌ها كه آن جیزی كه در طول عمرشان تهیه كردند،‌حالا می‌آیند برای اسلام می‌دهند تا آن اشخاصی كه قلك‌شان را می‌شكنند و پولش را درمی‌آورند برای اسلام می‌دهند، من نمی‌توانم توصیف كنم از این ملت و نمی‌توانم تجلیل كنم، اما واگذار می‌كنیم تا خدای تبارك و تعالی به آنها عنایت خاص خودش را اعطا بفرماید.
*جنگ یك مساله‌ای بود كه انسان خیال می‌كرد كه یك هائله‌ای است برای ما و یك مساله‌ای است بسیار مهم لكن معلوم شد كه منافعش بیشتر از ضررهایش بود، آن انسجامی كه در اثر جنگ، بین همه قشرها پیدا شد و آن معنای روحانی و معنوی‌ای كه در خود سربازان عزیز از ارتش و ژاندارمری، روحانی و سپاه پاسداران به نمایش گذاشته شد و آن روح تعاونی كه در همه ملت از زن و مرد در سرتاسر كشور تحقق پیدا كرد، به دنیا فهماند كه این مساله‌آی كه در ایران است با همه مسائل جداست. اینجا از باب اینكه اصل نهضت را خود ملت كرد و به ثمر رساندنش هم به دست خود ملت باشد، چیزهائی كه بر ضد این نهضت و بر ضد این انقلاب است، باز به دست خود ملت از سر راه برداشته می‌شود. (آئین انقلاب اسلامی، دیدگاه‌های امام خمینی،‌موسسه تنظیم و نشر آثار امام، ص 451 - 443)
*تكلیف ما این است كه از اسلام صیانت كنیم و حفظ كنیم اسلام را. كشته بشویم تكلیف را عمل كردیم، بكشیم هم تكلیف را عمل كردیم
*من با جرأت مدعی هستم كه ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله(ص) و كوفه و عراق در عهد امیرالمومنین(ع) و حسین بن علی(ع) می‌باشند
*صدام را بازیش دادند، بزرگ بینی و آن حب شیطانی نفسانی خودش هم بود. آمریكا هم بازیش داد كه ایران دیگر چیزی ندارد، ارتشش كه از بین رفت و پاسدارها هم كه چیزی نیستند و مردم دیگر هم كه كاری به این حرف‌‌ها ندارند، تو بیا برو ایران را بگیر، نفت ایران مال تو، همه منطقه مال تو... این بدبخت هم از آنها گول خورد و حمله كرد به ایران
*امروز می‌بینیم كه ملت ایران از قوای مسلح نظامی و انتظامی و سپاه و بسیج تا قوای مردمی از عشایر و داوطلبان و از قوای در جبهه‌ها و مردم پشت جبهه‌‌ها با كمال شوق واشتیاق چه فداكاری‌‌ها می‌كنند و چه حماسه‌ها می‌آفرینند. و می‌بینیم كه مردم محترم سراسر كشور چه كمك‌‌های ارزنده می‌كنند

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی