• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1214)
شنبه 10/7/1389 - 0:55 -0 تشکر 237511
هدفمندی یارانه ها؟؟؟؟؟

 مزایای طرح تحول اقتصادی
سلام
این روزها حرف از هدفمند کردن یارنه ها بسیار زیاده ولی برای این تحول بزرگ تشبیهی را در نظر بگیرید.
فرض کنین سرما خورده باشید حال دوست دارین قرص های جورواجور بخورین یا با یک آمپول از نوع قوی اش خوبی تون رو دوباره به دست بیارین؟
اقتصاد مریض ایران هم این جوری است؛ اقتصادی که به همه ی قرص ها ( یارانه و کالابرگ و تنظیم بازار و ... ) مقاوم شده و دیگر هیچ تاثیری بر این بیماری مهلک اقتصادی ندارد. تنها یک آمپول قوی می تواند از مرگ اقتصاد ایران جلوگری نماید و آمپولی که بسیار درد دارد و سخت است اما پس از تزریق روز به روز بهتر می شود و تا جایی پیش می رود که خوب خوب می شود.
اقتصاد فلج و درمانده ایران اگر این تحول را دریافت ننماید با مرگ روبرو می شود مرگی که دشمنان در انتظارش هستند.
همان طور که گفتم آمپول درد بسیاری دارد و هدفمند شدن یارانه ها هم با درد بر روی ملت و دولت همراه است ، تورم نوسان های شدیدی می گیرد ، مردم بدبین می شوند ، دولت با تزریق اجناس و کالا های مورد نیاز می خواهد از قیمت ها کم کند ولی تاثیر شگرفی ندارد و .... این ها از معایب ( همان درد های مورد نیاز به تحمل ) هستند.
اما مزیت ها و خوبی های این طرح بزرگ اقتصادی ( تحول اقتصادی ) با نام هدفمند کردن یارانه ها :
1- تا کنون دولت برای همگان چه ایرانی و چه غیر ایرانی منابع ملی را خرج می کرد و به عنوان یارانه اهدا می نمود ولی از این پس فقط ( فقط ) ایرانیان و تابعین این کشور از دولت یارانه دریافت می کنند؛ یعنی هیچ افغانی ( 3 میلیون نفر ) ، پاکستانی ، عراقی و ... در ایران یارانه دریافت نمی کنندو سرمایه ایران برای ایرانیان خرج می شود.
2- تا کنون دولت ، یارانه ها را به صوت تخفیفی در اختیار عام می گذاشت ( یعنی با خرید بیش تر سود بیشتری را دریافت می نمایید ( تنها پولداران و قشر بسیار مرفه جامعه که تعدادی بسیار کم هستند از این سود ها در قبل ازهمدفمندی یارانه ها بر خوردار می شوند )) ولی از این پس با اصلاح قیمت ها کسانی که کمتر خرید کنند ( یا انرژی مصرف کنند ) از سود بیشتری برخوردار می شوند ( یعنی قشر ضعیف جامعه از سود بیشتری برخوردار می گردد )
3- شما سالانه چند بار با هواپیما سفر می کنید ؟ شما سالانه چند بار به موزه می روید ؟ شما سالانه چند بار به سینما و اماکن تفریحی ، خدماتی می روید ؟
اگر بیشتر بیاندیشید ، می بینید دولت برای همگان ( به نام ما به کام بعضی ها ) ، به این جور مسائل یارانه می دهد ، حال شمایی که شاید یک بار هم در سال از آن استفاده lنکنید باید حق خود را ( یارانه ای که بابت شما می دهند ) به دیگران واگذار نمایید ولی از این پس خود مدیر کار ها و در آمد ها و خرج کرد های خود خواهید بود.
4- از خیلی از مسافرین برگشته از سفر مکه شنیده ام که می گویند ، خوشا به حال عربستانی ها ؛ از این سال تا سال بعد قیمت هیچ تغییری نمی کند و دولت شان به مردم پول هم به صورت ماهانه می دهد . خوب اگر بیشتر بیاندیشیم می بینیم که این کار ها به خاطر هدفمندی یارانه ها و پرداخت آن به صورت ماهانه است . تورمی که پس از گذشت چند ماه اول ( درد آمپول ) در اقتصاد ایجاد می شود ، تورمی تک رقمی و گاهی اوقات نزدیک 3 % می باشد ( که آرزویی برای همه ی دولت هاست )
بیاییم دولت را در این کار بسیار بزرگ و کلان اقتصادی یاری دهیم و از ایجاد شوک و تشنج در جامعه جلوگیری نماییم و روشنگری نماییم.
با سپاس
برگرفته از آریایی فر

  چو ايران نباشد تن من مباد

فردوسي بزرگ:

منم بنده ي اهل بيت نبي 

ستاينده ي خاک پاي وصي

برين زادم و برين بگذرم

چنان دان که خاک پي حيدرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.