انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 1170)
جمعه 9/7/1389 - 12:3 -0 تشکر 237332
آرامگاه نادر قلی افشار

نادر شاه افشار سر سلسله دودمان افشاریه که برای اولین بار شهر مشهد را مرکز حکومت نمود اولین مقبره ی خویش را در این شهر بین سال های 5-1143 ق در چهار باغ بنیان نهاد و رقباتی را وقف آن کرد اما مقبره ی دوم را پس از مراجعت از هندوستان در شمال ((خیابان)) و مقابل آرامگاه پیشین ساخت که بعدها ویران شد همان جایی که اکنون مقبره نادر شاه قراردارد


قوام السلطنه در اواخر عهدقاجار ( 1296 خورشیدى ) در محل یكى از مقابر ویران شده نادرى آرامگاه جدیدى براى وى ساخت(52) و استخوانهاى او را از تهران به مقبره مزبور حمل كردند. این بناى جدید كه در محل فعلى آرامگاه وى قرار داشت مدتى بر پا بود تا این كه انجمن آثار ملى ایران در سال 1335 خورشیدى درصدد بر آمد آرامگاهى مناسبِ شأن نادرشاه براى وى در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه احداث نماید. این كار از سال 1336 شروع شد و در سال 1342 به پایان رسید.
 


ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار به گزارش میراث خبر در تاریخ 12 فرودین ماه سال 1342 با حضور پهلوی دوم به همت انجمن آثار ملی در باغ نادری بازگشایی شد.

نادر شاه افشار فاتح دهلی در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد داد. این آرامگاه کوچک در سال 1145 هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام ضا از خشت و گل ساخته شد. موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه افشار در 2 تالار به منظور معرفی آثار تاریخی این دوره شکل گرفته است . این بنا به همت انجمن آثار ملی در سال 1342 خورشیدی توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است .
تندیس نادر شاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز شهیر ایرانی زنده یاد استاد«ابوالحسن صدیقی» طراحی و در کارخانه برونی ایتالیا با برنز ریخته شده است.
تالار شماره 1: این تالار به انواع سلاح های دوره افشاریه ، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ ، وسایل سوار کاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه ، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادراختصاص دارد که روی یکی کلمه«السلطان نادر» حک شده و روی دیگراین بیت شعر طلاکوب شده است: شاه شاهان نادر صاحب قران هست سلطان بر سلاطین جهان این شمشیر در دشت مغان به سال 1148 هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده است. تالار شماره 2: این تالار در سال 1373 به مجموعه اضافه شد و در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدای از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است. همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.

•امکانات و تسهیلات تفریحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان و ... :
مقبره كنونى نادرشاه واقع در ضلع شمال غربى چهارراه شهدا (نادرى سابق) كه پس از آرامگاه علی بن موسی الرضا،امام هشتم شیعیان مهم‌ترین موضع توریستى ـ تاریخى شهر مشهد تلقى مىشود، در باغى به مساحت 14400 متر مربع ساخته شده است. مقبره شامل سكویى دوازده پله اى، محل گور، پوششى خیمه مانند بر روى قبر، سكویى مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پى او، یك غرفه فروش كتاب و دو تالار براى موزه است. .

شب هاي دراز بي عبادت چه کنم

طبعم به گناه کرده عادت چه کنم

گويند کريم است و گنه ميبخشد 

گيرم که ببخشد زخجالت چه کنم

يکشنبه 18/7/1389 - 14:20 - 0 تشکر 240491

با سلام

مطالب جالبی است مخصوصا عکس ها ای کاش چند جلد کتاب هم در شناخت نادر شاه معرفی می کردید.

 

به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستی شمعی بیفروز

يکشنبه 18/7/1389 - 14:22 - 0 تشکر 240493

نوشته شده توسط Glin در تاریخ ۱۳۸۷/۲/۲۳ (2147 بار خوانده شده)

در قرن هیجدهم میلادی نادر قلی , سرباز خوش اقبال ترکمن که بعد ها به نام نادر شاه بهتر شناخته شد , ایران را به مقام اول قدرتهای مشرق زمین رساند و با اینکه مردم ایرانی که برای او جنگیده بودند به خاطر رفتار نامناسبش از او نفرت داشتند اما امروزه امروزه او را به عنوان یکی از بزرگترین قهرمانان خود مورد احترام و ستایش خود قرار می دهند .

او عمر خود را صرف جنگهایی در آسیا میکند و قلمرو ایران گسترش می دهد , او در هر کشوری که تصاحب می کرد سربازان شجاعی برای ارتش خود انخاب میکرد به همین خاطر در بین سربازانش مردان شجاعی از ممالک مختلف وجود داشت مثل : افغانی , هندی , مغول , ایرانی , ترکمن ..... نادر شاه در نبرد هایش همیشه حیله های جنگی را بر زور و توان جنگی ترجیح می داده و لشکر کشی و پیشروی های جنگی او همیشه به طرز شگفت آوری سریع و بدیع بوده است و چنان بکر و خارج از قاعده عادی جنگهای آن زمان بوده که همواره دشمنانش را گیج و وامانده و غافلگیر می ساخته . نادر شاه همواره تبر زینی که مخصوص خود او بوده به کمر داشته که هیچ زمان آن را از خود جدا نمی کرده حتی هنگام خواب نیز با آن تبر زین می خوابیده .
مشهور است که او با سربازانش بسیار مهربان بوده و به آنها دستمزد خوبی می داده و سربازان نیز برای او خوب می جنگیده اند , اما اشتباه کسی را هم نمی بخشیده .
او چشمان فرزند ارشد و سوگلی خود را به خاطر خیانتش کور کرد و همین کور کردن چشمان پسر ارشد ش که ولیعهد هم تلقی می شده نقطه ی عطفی برای تغییر شخصیت نادر بوده و رفتار نامناسبش از همان زمان شروع می شود . و بالاخره با خیانت و توطیه نزدیکترین افرادش , همان گونه که خود سرهای زیادی را از تن جدا کرده بود ,به طرز وحشیانه ای سرش را از تن جدا کرده به قتل رساندند .


سر شب به سر قصد تاراج داشت
سحر نه تن , نه سر تاج داشت
به یک گردش چرخ نیلوفری
نه نادر به جا ماند و نه نادری

******************************************

*تولد نادر 1687 میلادی
*به خدمت شاه طهماسب در آمدن 1727
*شکست دادن مهاجمین افغانی 1729 الی 1730
*اولین جنگ علیه ترکها 1731 الی 1735
*بر کنار کردن شاه طهماسب 1732
*اعلام سلطنت بر ایران 1736 ( در سن 49 سالگی )
*فتح بلوچستان و افغانستان 1737 الی 1738
*حمله و فتح هند و دهلی 1739
*فتح بخارا و خیوه 1740
*جنگ عله ترک ها و اروپای شرقی 1743 الی 1745
*مرگ نادر شاه 1747 میلادی در سن 60 سالگی

منبع: کتاب نادر شاه، نویسنده هنری مورتیمر دوراند و ترجمه ی مهندس سید رضا بلادی
0 نظر

 

به جای اینکه به تاریکی لعنت بفرستی شمعی بیفروز

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی