بهداشت و سلامت (بازدید: 404)
پنج شنبه 8/7/1389 - 15:10 -0 تشکر 236953
ویروس ها چطور به شما حمله می کنند؟

 ویروس های چطور به شما حمله می کنند؟

مطالعات نشان می دهد:وقتی که ویروس ها بواسطه ذرات ریز براق وارد هوا می شوند، می توانند ساعت ها زنده بمانند.
 

حتی اگر این ذرات روی سطحی بنشینند، ویروس ها می توانند زنده بمانند و با ورود مجدد به هوا ، هنوز بیماری را منتشر کنند.
پژوهشگران خاطر نشان کردند که اگر در ذره بزاق روی یک برگ کاغذ بنشیند، ویروس های درون آن می توانند ساعت ها زنده بمانند واگر این ذره روی یک سطح فلزی یا پلاستیکی قرار بگیرد باز هم ویروس ها می توانند برای مدت چند روز زنده بمانند.
هنگامی که این ذرات آلوده استنشاق می شوند ، در پشت گلو جایگزین می شوند و ویروس های موجود در آنها سعی می کنند تا به سلول های پوششی این منطقه وارد شوند و شروع به تکثیر کنند.
ویروس دراین وضعیت ممکن است به عفونت منجر شود یا نشود. سیستم های دفاعی طبیعی بدن برای از بین بردن عفونت ها طراحی شده اند و اینکه فردی بیمار می شود یا نه، بستگی به این دارد که چه تعداد از ویروس ها را استنشاق کرده باشد و نیز اینکه دستگاه ایمنی فرد پیش از این با این ویروس برخورد داشته است یا نه.
هنگامی که فردی بیمار می شود ،بدن سعی می کند با تولید خلط به پاک کردن عفونت کمک کند. مقداری از این خلط بلعیده می شود و ویروس را به معده می رساند و در آنجا اگر مخاط معده در نتیجه اسیده معده آسیب دیده باشد، ویروس می تواند به بدن داخل شود.
به گفته پژوهشگران ؛برخی از ویروس ها درگلو باقی می مانند وهنگام سرفه به بیرون پرتاب می شوند، این سرفه، خلط و ویروس های تکثیر شده جدید درون آن را به بیرون بدن پرتاب می کند و کل این فرآیند از اول آغاز می شود.
به همین خاطر متخصصان همواره توصیه می کنند که به هنگام عطسه و سرفه حتماً باید فرد دستمالی را مقابل دهان وبینی خود قرار دهد وبعد از آن بلافاصله دستمال را دور بریزد تا ویروس وارد محیط نشود و دیگران را بیمار نکند. اما عطسه و سرفه چگونه باعث انتقال ویروس ها می شوند؟ دانشمندان برای دنبال کردن سرفه از دستگاه های دقیقی استفاده می کنند که نشان می دهد چه مقدار بزاق در جریان هر سرفه به بیرون پرتاب می شود و به کجا می رود .یک سرفه معمولی با یک تنفس عمیق شروع می شود ،به دنبال هوا درون ریه ها فشرده می شودو بعد یک فوران صدادار هوا که در کسری از ثانیه با فشار بیرون رانده می شود.
یک سرفه متوسط انسان می تواند حدود سه چهارم یک بطری نوشابه دو لیتری را پرکند.هوا به صورت یک جریان سریع که تا چند متر به جلو می رود،از ریه ها خارج می شود. سرفه همچنین هزاران ذره ریز بزاق را بیرون می راند. حدود 30 هزار ذره بزاق در هریک سرفه به بیرون رانده می شود وبرخی از آنها با سرعت 90 کیلومتر درساعت از دهان خارج می شوند.
عطسه از لحاظ بیرون ریختن ذرات بزاق بدتر از سرفه است. عطسه در پشت گلو شروع می شود و تعداد ذرات بزاقی که بیرون می ریزد،بسیار بیشتر است.حدود 40 هزار ذره که برخی ازآنها با سرعت هایی بیش از 370 کیلومتر در ساعت به بیرون می پرند. اکثریت عمده این ذرات اندازه ای کمتر از صد میکرون(یک دهم میلی متر) دارند. این ذرات بسته به اندازه ای که دارند، سرنوشت های متفاوتی پیدا می کنند. برای مثال اغلب ذرات بزرگتر و سنگین تر تحت تاثیر جاذبه روی زمین می افتند. ذرات کوچکتر و سبک تر کمتر تحت تأثیر جاذبه قرار می گیرند و پس از بیرون رانده شدن با سرفه و پراکنده شدن با جریان هوای اتاق ممکن است تقریباً برای همیشه در هوا شناور بمانند.
متخصصان می گویند،اگر شخصی بیمار باشد، ذراتی که با یک سرفه واحد از دهان او خارج می شود ، ممکن است حاوی بیش از 200 میلیون ویروس باشد. این تعداد در طول عفونت درحالی که دستگاه ایمنی فرد در حال پاک کردن عفونت است ،ممکن است خیلی متغیر باشد و ورود این ویروس ها به محیط زندگی، شرایط را برای ابتلای اطرافیان به بیماری مستعد می سازد.
منبع:نشریه اطلاعات هفتگی،شماره 3409

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی