انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 605)
چهارشنبه 7/7/1389 - 6:15 -0 تشکر 236356
لوازم تحقق شعار همت مضاعف کار مضاعف


در فرهنگ دینی و سیره عملی امامان معصوم علیهم الصلاه و السلام همت مضاعف و كار مضاعف اصل عملی و غیر قابل انكار است راهبرد سال 1389 را مقام رهبری با اتكال به همین فرهنگ دینی همت مضاعف و كار مضاعف قرار داد و تاكید فرمود: برای اینكه بتوانیم بر طبق اقتضا‌های كشور و ظرفیتهای كشور حركت كنیم احتیاج داریم به اینكه همت خود را چند برابر كنیم.
این مطالبه و خواست رهبری كه با نگاه به جبران مافات و گذشته بویژه سال قبل كه سال نزاع و درگیریهای خسارت بار سیاسی و انتخاباتی بود با نگاه به سند چشم انداز مطرح شد شامل تمامی عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد و بیش از هر كس دیگری باید مورد توجه دولت و مجلس قرار بگیرد.
مجلس و دولت باید بر مبنای اصولی گام بردارد كه در حركت آنها نمادهای مهم اصولگرایی و اولویتهای نظام برای پیشرفت و عدالت همه جانبه تحقق یابد و اعتلای هر چه بیشتر اسلام و انقلاب در عمل فراهم شود استفاده از تجارب چهر‌ه های پیش كسوت نظام در هشت سال دفاع مقدس و دوران سازندگی وجوانان و پرهیز از درگیریهای سیاسی كاهنده و مضمحل كننده، جلب مشاركت نخبگان حوزه و دانشگاه برخورداری از برنامه‌های كارشناسی شده و نه خلق الساعه می‌تواند یاری كننده مسئولان نظام در انجام و تحقق راهبرد امسال باشد.
در این رابطه كافی است فكر و ذهن خود را به دفاع مقدس و هشت سال پشت كار مردم و مسئولین در مقابله با دشمن قسم خورده و كفر جهانی معطوف كنیم و بسیج سازندگی را منظور نظر قرار بدهیم در دوران دفاعه مقدس و تهدید همه جانبه دشمن مسئولان نظام با اتكاء به مردم و جوانان بر همه مشكلات فائق آمدند. آنان با رهبری امام راحل و وحدت همه جانبه از راه خود سازی دفع شرارت دشمن و سازندگی لازم پس از خرابیهای جنگ را پشت سرگذاشته و در زمینه‌های دفاعی به قدرت اول منطقه كشور را تبدیل كنند. مسئولین فعلی باید مثل مسئولیت دیروز كشور دارای سعه صدر باشند و مسائل فرعی و حاشیه‌ای را اصل قلمداد نكنند و كیش شخصیتی خودشان را معیار ندانند و جامعه و مردم را به سیاه و سفید تقسیم نكنند. از نقدهای منصفانه درس بگیرند، هر نقدی را تخریب تلقی نكنند و سخنان امام، رهبری و مراجع عظام تقلید را آویزه گوش خود كنند و به الزامات سند چشم انداز در عمل پایبند باشند و بدانند كه در جمهوری اسلامی به جز پیشرفت و عدالت و خدمت همه جانبه به مردم و جلب رضایت آنها هدف دیگری وجود ندارد و شك نكنند به اینكه تمركز قدرت فساد آور است و توزیع نابرابر قدرت باعث نابرابری و تبعیض در سایر بخشها است و با نقش مردم در نظام حكومتی دینی همخوانی ندارد و باعث تقدم رابطه بر ضابطه و قانونمداری می‌شود.
همه می‌دانیم كه از لوازم اولیه عملیاتی كردن شعار همت مضاعف و كار مضاعف رجحان منافع فردی و گروهی بر منافع جمعی و كلان نگری در كشور است. نباید گذاشت دولت و سازمانها و شركتهای دولتی منافع ملی را فدای منافع سازمانی و دولتی خود كنند اینكه دیده می‌شود هر مدیری به دنبال چانه زنی برای كسب بودجه برای خودش است این مصداق نگاه ناقص و نامطلوب جزیره‌ای در مدیریت كشور است و مانع بزرگ پیشرفت و عدالت محسوب می‌شود و با بهره‌گیری ار فرصتهای موجود معنوی در سطح جامعه و مدیریت صحیح كه بهره‌وری آن بیشتر است همخوانی ندارد.
اصلاح فضای كسب و كار توجه همه جانبه به وجدان كاری و انضباط اجتماعی و فرهنگ سازی مناسب در این رابطه می‌تواند بستر ساز همت مضاعف و كار مضاعف باشد و خوب است همه بدانیم كه ژاپن اسلامی شدن ایران كه شعار بعضی از مسئولان اصولگرا بود و دیگر تكرار نمی‌شود با حرف امكان عمل ندارد و لازمه آن انگیزش همه آحاد اعم از مسئولان و مردم و بویژه جوانان است و به وجدان كاری بسیار بالا و تعیین كننده نیازمند است.
از لوازم دیگر تحقق شعار همت مضاعف و كار مضاعف فراهم ساختن بستر اشتغال، مقابله با تنبلی و بیكاری جوانان و حتی شاغلین، سازماندهی و گسترش اقتصاد تولیدی، افزایش صادرات غیر نفتی از راه ایجاد رقابت با كالاهای خارجی، مقابله با واردات بی‌رویه و در یك كلمه اصلاح نظام مدیریتی است.
چنین امور مهمی لازم دارد شایسته گزینی و شایسته سالاری در حوزه مدیریت را چیزی كه در سیاستهای كلی اداری ابلاغ شده از سوی مقام رهبری با نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام منظور نظر قرار گرفته و فعلا مسكوت است.
از لوازم دیگر همت مضاعف و كار مضاعف حذف چند پیشگی است. این مطلب در نوع خودش یكی از بهترین راهكارهای كاهش بیكاری است بطور مسلم و قریب به یقین همه می‌دانیم كه در مدیریت رابطه و جناحی مردان چند شغله زیاد هستند بعضی از افراد دولتی هم‌اكنون از قریب به بیست شغل مهم و حساس برخوردارند اینان اگر فرشته‌هم باشند از عهده انجام مسئولیت و كارهای مهم و كلیدی متنوع و مختلف بر نمی‌آیند در حالیكه انسان هستند. اینان به علت خستگی و بی‌انگیزگی در بعضی حوزه‌های كاری خودشان نشاط و ثمردهی لازم را ندارند و در هیچ كدام از مشاغل خود موفق نخواهند بود. این مطلب كه ضرر دیگری هم دارد و آن اینكه جوانان و فارغ التحصیلان دارای تخصص و تحصیلات را كه بیكارند مایوس می‌كند و تا مرحله خودكشی آنها را به پای‌دار عدم و نیستی به پیش می‌برد پس از لوازم تحقق همت مضاعف و كار مضاعف مقابله با چند پیشگی بویژه در حوزه مربوط به تخصصهای مختلف است و روشن است كسیكه ترافیك خوانده و خود را مهندس می‌داند نمی‌تواند ادعا كند اقتصاد را می‌تواند مهندسی كند هر چند كه قدرت و نفوذ بالایی به لحاظ سیاسی داشته باشد.
تقویت روحیه دین باوری و روحیه صبر و مقاومت از لوازم دیگر همت مضاعف و كار مضاعف است چیزی كه رزمندگان اسلام بخوبی در هشت سال دفاع مقدس از آن برخوردار بودند این حالت یك استراتژی باز دارنده برای آنان در برابر نفس شیطانی و دشمنان انقلاب فراهم كرده بود بطوریكه تنبلی و كسالت ناامیدی و یاس را بخوبی پشت گوش انداخته بودند و همیشه برخوردار از انفجار قدرت و تصمیم شده بودند و برای مبارزه شب و روز نداشتند چیزی كه امروزه مردم و جامعه دینی و انقلابی ایران بیشتر از هر زمان دیگر به آن نیازمندند.

حجت الاسلام علی عسگری

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی