انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 803)
جمعه 2/7/1389 - 11:30 -0 تشکر 234463
گزارش رقابت مسیه جنوب ایران

گزارش رقابت مسیه جنوب ایران

رقابت مسیه جنوب ایران در روزهای 22 و 23 شهریور 1389 به میزبانی آباده برگزار شد.

رقابت مسیه جنوب ایران در روزهای 22 و 23 شهریور 1389 به میزبانی آباده برگزار شد. در این رقابت در گروه دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپی تعداد 6 برگزیده به نام‌های سینا خسروانی و معین پاکجو، نرجس موسوی و سپیده هوشیار، مهرداد ملک محمدی و سیما صفاکیش، فرزاد چگینی و مهسا خالقی، پانتآ نیکزاد چالشتر، امیررضا کامکار ، داشت. 

رقابت مسیه جنوب ایران با هدف گرد هم آوردن رصدگران آسمان شب در کنار یکدیگر و شروع طرح جشن ستاره‌ها یا StarParty با حضور 148 نفر از علاقه مندان و داوران، برگزار شد. در این رقابت با همت پیشاهنگ‌ها از شهرهای شیراز،  آبادان، زاهدان و سعادت شهر برنامه‌ها به خوبی پیش رفت.
محل رصدگاه 70 کیلومتری شهر آباده و در مرز استان اصفهان و فارس قرار داشت و دارای آب و هوای بسیار سرد و آسمانی شفاف بود. از 1 هفته قبل تمامی امکانات رصدگاه سنجیده شد و در محل رصدگاه چادر، سرویس بهداشتی، آمبولانس و بسیاری موارد دیگر آماده شد. در شهر آباده نیز دو خوابگاه برای خواهران ( مدرسه دکتر حسابی ) و برادران ( آموزشگاه فنی امام خمینی ) آماده سازی شده بود.
رصدگران از ظهر روز 21 شهریور ماه وارد شهر آباده می شدند و ستاد اسکان تا بعد از ظهر روز 22 شهریور ماه کار خود را به نحو قابل قبولی انجام می داد.
صبح روز 22 شهریور 1389 مراسم افتتاحیه رقابت در محل تالار شهرداری با حضور رصدگران، دعوت شدگان و برخی از مسئولین شهر برگزار شد. یکی از دعوت شدگان بسیار عزیز این برنامه جناب دکتر عطارد، استاد دانشگاه  یاسوج و محقق در زمینه رصد رادیو تلسکوپی بود. 
در ابتدا پس از تلاوت آیات کتاب آسمانی و سرود جمهوری اسلامی، سرکار خانم شمشیری توضیحاتی درباره انجمن ستاره شناسی آباده را برای حاضران دادند. پس از آن فرماندار شهر آباده و سپس دکتر عطارد در باره ستاره شناسی رادیویی و تاریخچه رصد توضیحاتی را ایراد فرمودند. پس از سخنان ایشان به رسم یادبود لوح تقدیر که شامل نشان رقابت بود را به این بزرگوار اهدا گردید.
دکتر عطارد، مرد رادیو تلسکوپ ایران
سپس خسرو جعفری زاده دبیر برگزاری رقابت در مورد تاریخچه رقابت مسیه، برنامه های آینده، چگونگی برگزاری رقابت، روشهای رصد و نقشه خوانی و مهمتر از همه نوید آغاز طرح جشن ستاره‌ها را به همه دادند. در این رقابت چند مورد بسیار جالب بود، نخست اینکه رصدگران با هر ابزاری در دو رده تلسکوپی و دوچشمی، تنها با یافتن جای جرم مورد نظر امتیاز آن را کسب خواهد کرد و دوم اینکه لیست اجرام رقابت بر اساس نظر داوران به منظور بررسی نقشه خوانی رصدگران در طی رقابت افزایش خواهد یافت.
خسرو جعفری زاده، دبیر رقابت

بر طبق برنامه قرار بود که برنامه رصد از ساعت 20 آغاز گردد که به دلیل مشکلات فنی یکی از اتبوس‌ها و دیر رسیدن تلسکوپ‌ها برنامه رصد از ساعت 22  آغاز شد. در این بین آقایان احمد کریمی، مجتبی مقدسی، علی متین فر، تیمور سیف اللهی  و دیگر داورها به سازماندهی شرکت کنندگان پرداختند.
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_07.jpg

سوت آغاز رقابت در ساعت 22 زده شد. در بین رقابت 3 بار استراحت کوتاه در نظر گرفته شد که اولین آن در سات 23:30 تا 24 بود. رقابت دوربین‌های دوچشمی این بار متفاوت بود و در بین رقابت لیست اجرام اضافه می شود و به آنها داده می شد. این روش برای بهبود نقشه خوانی بود.
رقابت در ساعت 6:15 دقیقه به پایان رسید و برگزیدگان در هر دو رده شامل تلسکوپی و دوربین دوچشمی انتخاب شدند :
در بخش دوربین دوچشمی :
پانتآ نیکزادچالشتری
فرزاد چگینی و مهسا خالقی
امیررضا کامکار
در بخش تلسکوپی :
مهرداد ملک محمدی و سیما صفا کیش
معین پاکجو و سینا خسروانی
نرجس موسوی و سپیده هوشیار
در اختتامیه به این دوستان لوح و تندیس رقابت اهدا شد و به رسم یادبود به  آقای احمد کریمی به عنوان یکی از رصدگران برجسته و دبیر رقابت مسیه تندیس رقابت اهدا شد.
اسامی همکاران، داوران و پیشاهنگ‌ها
همکاران :
سمانه شمشیری ( هیئت دبیران و هماهنگی شهر آباده )
حامد زارع (  هیئت دبیران )
اسماعیل محمدی ( هیئت دبیران )
حسین نوشیر ( عکاس رقابت )
مریم رضایی و زهرا غلامی ( خبرنگار خبرگزاری مهر )
پیشاهنگ‌ها :
 آرش هادی زاده ( پیشاهنگ  و داور گردشی )
احسان حقیقت
فرناز شریفی
بهنام کاتبی ( پیشاهنگ  و کمک داور )
مصطفی محمدی
کبری محمدی
هستی کهوایی
روح الله افشارپور
بهنام قاسمی
امیر احتشام
مصطفی حسام پور
ماهان خزرایی
داوران 
احمد کریمی
تیمور سیف اللهی
ندا قاسمی
مینا اخیانی
ندا رئیسی
حامد زارع
حامد سلیمانی
علی متین فر
شیوا نیسانی
احسان رستمی زاده
سعید بهرامی نژاد
مجتبی مقدسی
علی ترکمان
بهنام افشار
امین بشیری
حامد پورخرسندی
آرش هادی زاده ( داور گردشی )
امیر نقوی
محمد نیلفروشان
ماهان خزرایی

http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_23.jpg
این رقابت با تمام مشکلات و خوبی و بدی‌های آن تمام شد ولی در کنار یکدیگر بودن و نوید شروع طرح جشن ستاره‌ها راهی جدید برای برگزاری برنامه‌ها در پیش روی ما گشود.

 

گالری تصاویر رقابت مسیه جنوب ایران

www.starparty.ir

 

http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_04.JPG http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_01.JPG
نمایی از سالن شهرداری فرماندار شهر آباده
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_05.jpg http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_06.JPG
اتوبوس شرکت کنندگان داوران
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_08.JPG http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_09.jpg
اورژانس مستقر در محل شرکت کنندگان
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_11.JPG http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_16.JPG
داوران صبح روز بعد رقابت
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_18.jpg http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_19.JPG
عکس دست جمعی داوران تجلیل از داوران
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_22.JPG http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_24.JPG
تجلیل از داوران داوران
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_25.JPG http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_10.JPG
سلف سرویس شرکت کنندگان
http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_14.jpg http://www.nightsky.ir/images/stories/Report/1389/Messier_Marathon_Southern_12.jpg
نمایی از رقابت مسیه نمایی از رقابت مسیه
با تشکر
خسرو جعفری زاده (دبیر برگزاری رقابت و طرح جشن ستاره ها )
شهریور 1389

 

منبع : nightsky.ir
کد : N-1257

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 2/7/1389 - 15:25 - 0 تشکر 234527

گزارش خوبی بود یاسی جان.
منم دوست دارم مسیه شرکت کنم.

جمعه 2/7/1389 - 19:56 - 0 تشکر 234583

ممنون از اطلاع رسانی یاسی
بهتر بود از این برنامه استقبال بیشتر و بهتری میشد.
اطلاع رسانی در این مورد بسیار ضعیف بود
جایزه ها هم اینطور که فهمیدم فقط تندیس رقابت بوده (به 1 هفته از کار و زندگی افتادن می ارزد؟)
به هر حال از خسرو جعفری زاده عزیز که زحمت بسیاری برای برگزاری این رقابت کشیده اند متشکریم.
به امید بهتر برگزار شدن رقابتهای بعدی.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

جمعه 2/7/1389 - 23:49 - 0 تشکر 234640

خواهش می کنم
منم شنیدم رقابت بالا بوده اما خب باید بیشتر استقبال بشه. اشکال نداره.
اینویزیبل عزیز ایشالله واسه رقابت صوفی که سال دیگس من و شما و بچه های تبیان و بچه های انجمن نجوم ما، با هم شرکت می کنیم و خوش می درخشیم. البته ایشالله که بخوبی از برگزیده ها تقدیر بشه. نه با تندیس. اینجوری که خیلی ضایع ست. افتضاحه واقعا. ملت با شوق و ذوث شرکت می کنن که تازه رقابت سنگینی داشته باشن اونم تو سرما، بعدم بهشون تندیس بدن؟ اینجوری مردم رو به نجوم علاقه مند می کنن؟ تازه از برگزیده هاشم یادی تو هیچ رسانه رسمی و دولتی نمیشه.
یه فکر اساسی باید بشه واسش.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی