بهداشت و سلامت (بازدید: 394)
پنج شنبه 1/7/1389 - 12:25 -0 تشکر 234218
بالا بردن انگیزه كودكان با 6محرك

بالابردن انگیزه كودك با 6 محرك

برخی كودكان در انجام تكالیف و وظایف درسی و انجام فعالیت‌های درسی و ورزشی بی‌انگیزه‌اند.
این بی‌انگیزگی در دوران پیش‌دبستانی و دبستان غیر معمول است ولی به دلیل تغییرات شرایط هورمونی در دوران نوجوانی بیشتر به چشم می‌خورد.
به هر حال مربیان و معلمان كودك شاید بیشتر از پدر و مادر متوجه بی‌انگیزگی كودك شوند زیرا در برخی موارد خود والدین و رفتارهای آنان است كه بی‌انگیزگی را در كودك رشد می‌دهند.
والدینی كه اعتماد به نفس پائینی دارند، معمولاً كودكان‌شان نیز بی‌انگیزه‌اند و این ویژگی را تا سال‌های پایانی عمر به دوش می‌كشند اما دوران تحصیل بهترین زمان برای تشخیص و درمان این بی انگیزگی است، بنابراین متخصصان توصیه می‌كنند مربیان با چند استراتژی ساده به كودك كمك كنند:
در درجه اول معلم می‌بایست وضعیت تحصیلی، عاطفی و اجتماعی كودك را مورد بررسی قرار دهد. كودكانی كه هوش متوسط و در حد سایر دانش‌آموزان دارند ولی در انجام تكالیف و نمره‌های درسی و ورزشی از سایر دانش‌آموزان عملكرد پائین‌تری دارند، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
معلم پس از شناسایی بهتر است با یك روانشناس مشورت كرده و از هر فرصتی برای بالا بردن انگیزه كودك بهره جوید.
او می‌بایست كارهای روزانه كودك را در نظر گرفته و دریابد كه در چه دروس و فعالیت‌هایی رغبت بیشتری دارد. سپس از موقعیت استفاده كرده و فعالیت مورد نظر را مورد تشویق قرار دهد.
معلم می‌بایست در هر مرحله از انجام كار و تكالیف درسی بر فعالیت‌های كودك تمركز كرده و هر عملكرد موفقیت‌آمیز او را مورد تشویق قرار دهد. سپس برای وی توضیح دهد كه چرا او را تشویق كرده است.
بهتر است معلم توانایی‌ها و خلاقیت‌های كودك را نادیده نگرفته و ریسك‌پذیری او را برای انجام فعالیت‌های جدید با قوت زیاد تشویق كند و به او فرصت دهد تا موفقیت‌ها و كارهای همراه با موفقیتش را به صراحت بیان كند.
البته این شیوه پرورش انگیزه تنها نباید به مدرسه یا مركز پیش‌دبستانی ختم شود و مربی یا معلم می‌بایست با خانواده كودك ارتباط فكری پیدا كرده و پس از مشاوره و مشورت با آنان، از آنها بخواهد تا تشویق و ترغیب به انجام كارها را در خانه نیز دنبال كنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی