انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 243)
پنج شنبه 1/7/1389 - 4:5 -0 تشکر 234141
مدیران رسانه‌های امریكایی هم حریف احمدی‌نژاد نشدند

 

مشروح پاسخ‌های هوشمندانه رئیس‌جمهور در مورد مسائل متنوع؛

 

"چگونه بازیچه احمدی‌نژاد نشویم" بی‌فایده بود/ مدیران رسانه‌های امریكایی هم حریف احمدی‌نژاد نشدند

 

 

 

صبح سه‌شنبه به وقت نیویورك كه در واقع به وقت ایران عصر سه‌شنبه بود، رئیس‌جمهور كشورمان در جمع مدیران و سردبیران رسانه‌های مهم آمریكایی حاضر شد تا در ضمن یك مصاحبه كاری به پرسش‌های آن‌ها هم پاسخ بگوید.

به گزارش رجانیوز، در این پرسش و پاسخ تفصیلی، مسائل مهمی در مورد ایران و موضوعات جهانی مطرح شد كه نماینده مردم ایران، به شایستگی از منطق ایرانی دفاع كرد و استدلال‌های ملت ایران را در مورد این موضوعات متنوع بیان كرد.

اما آنچه كه در این نشست و در اثر پاسخ‌های هوشمندانه رئیس‌جمهور قابل توجه بود، ناكارآمدی همان دستورالعمل‌هایی بود كه از حدود یك هفته قبل تحت عنوان جزوه‌های راهنمای "چگونه بازیچه احمدی‌نژاد نشویم" برای خبرنگاران آماده شده بود تا بلكه در جریان ششمین سفر دكتر محمود احمدی‌نژاد به نیویورك، نتیجه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های او طبق سنوات قبلی این نباشد كه تندروترین رسانه‌های امریكا را نیز مجبور كند كه به پیروزی وی اعتراف كنند.

به گزارش فارس، احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی اقتصاد ایران را رو به رشد خواند و گفت: امروز در یك برنامه جامع بخش‌های گوناگون اقتصاد ما در حال شكفته شدن است. تقریبا زیر ساخت‌ها فراهم شده و در بخش صنعت در آستانه جهش بزرگ هستیم تقریبا همه نیازهای كشور را در داخل تولید می‌كنیم و صادرات صنعتی ما نیز روزافزون است.

رئیس جمهور كشورمان با بیان اینكه طی 5 سال اخیر صادرات صنعتی ایران 3 برابر شده گفت: در بخش ساختمان و مسكن سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای در حال انجام می‌باشد. بر خلاف آمریكا ساخت و ساز مسكن در ایران روزافزون است و در شهرها و روستاها سرمایه گذاری در بخش‌های زیربنایی ساختمان گسترش یافته و طی چند سال اخیر بین 5/2 تا 3 برابر در بخش‌های گوناگون سرمایه گذاری انجام شده است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: به موازات این دو بخش خدمات نیز گسترش یافته و كشاورزی از رشد آرام و مطمئنی برخورد است.

رئیس جمهور كشورمان با بیان اینكه ما در منطقه كم آبی قرار گرفته‌ایم خاطرنشان كرد با این حال كشاورزی ما با توجه به دانش بومی در حال توسعه و گسترش است. امروز سرمایه گذاری و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران روز افزون است.

احمدی نژاد بورس ایران را یكی از فعال ترین بورس‌ها با بازدهی بالا خواند و گفت: گرایش مردم به معاملات در بورس روز افزون است طی 5 ماه اخیر شاخص بورس در ایران بیش از 20 درصد رشد داشته معنای آن گرایش مردم به سرمایه گذاری و پس انداز بیشتر و ورود سرمایه به ایران است.

وی با بیان اینكه امروز شرایط سرمایه گذاری در ایران بسیار مهیا است افزود: فكر می‌كنیم در 5 سال آینده اقتصاد ایران یكی از 12 اقتصاد بزرگ دنیا خواهد بود. یكی از حاضران در این نشست در خصوص گفت و گو با آمریكا و 1+5 درباره برنامه هسته‌ای ایران سؤال كرد كه وی گفت: ما همیشه آماده گفت و گو بودیم و الان هم آماده‌ایم. احتمال می‌دهم گفت و گوها در آینده نزدیك آغاز شود.

رئیس جمهور ادامه داد: زمانی گفت و گوها موثر خواهد بود كه فضای احترام و بر پایه عدالت انجام شود.

رئیس جمهور كشورمان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه آیا پیش بینی می‌كنید یكی از كاندیداهای ریاست جمهوری اخیر از نظر قضایی مورد تعقیب قرار گیرد، اظهار داشت: نیروهای دولتی در این خصوص مطلقا اقداماتی انجام نداده‌اند.

وی در ادامه گفت: افرادی كه نام بردید (همان كاندیداهای سابق ریاست جمهور) مشكلی ندارند زندگی می‌كنند نظراتشان را منتشر و فعالیت‌ دارند. بیشتر نگرانی آنها از متن مردم است و كمتر در بین مردم ظاهرا می‌شوند شاید به خاطر عكس العمل‌های مردمی به رفتارهای گذشته آنها.

محمود احمدی نژاد در پاسخ پرسش فرید زكریا از روزنامه نیویورك تایمز در خصوص صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی خاطرنشان كرد: چرا عده‌ای فكر می‌كنند بهتر از فلسطینی‌ها می‌فهمند حرف ما این است كه اجازه دهید مردم فلسطین خودشان تصمیم بگیرند اینكه دیگران در جایی بنشینند و در مورد فلسطین تصمیم بگیرند كار غلطی است.
احمدی نژاد با تاكید بر اینكه راهی جز صلح نیست و بهترین كار صلح است خاطرنشان كرد: ما طرفدار صلح هستیم اما صلح باید پایدار و مبنایی باشد.

رئیس جمهور كشورمان با بیان اینكه تاكنون بارها درباره فلسطین گفت و گو شده و راه حل‌های متعددی نیز ارائه شده یادآور شد: اما هیچ كدام منجر به حل مسئله فلسطین نشده است.

وی در ادامه پرسید: آیا می‌خواهیم تجربیات گذشته را تكرار كنیم و ادامه داد: فكر نمی‌كنم هیچ انسان عاقلی حاضر باشد تجربیات شكست خورده گذشته را تكرار كند.

احمدی نژاد علت شكست در این زمینه را عدم توجه به ریشه‌های حل مشكل فلسطین دانست و گفت: 5 میلیون آواره فلسطینی باید به سرزمین خود برگردند علاوه بر آن حق حاكمیت ملی مردم فلسطین نیز باید به رسمیت شناخته شود.

رئیس جمهور با بیان اینكه طبق منشور ملل متحد هر ملتی حق حاكمیت ملی دارد كه باید آن را به رسمیت شناخت افزود: اجازه دهید ملت فلسطین خودش در رابطه با حق خود تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: كشورها و گروه‌های مختلف با هم حرف می‌‌زنند و تصمیماتی می‌گیرند زیرا ملت فلسطین حضور ندارد و به همین خاطر مشكل حل نمی‌شود.

احمدی نژاد با تاكید بر اینكه حمایت‌های بی جهت از رژیم صهیونیستی باید قطع شود اظهار داشت: باید اجازه دهیم ملت فلسطین خودش تصمیم بگیرد و هر تصمیمی كه این ملت گرفت همه از آن تبعیت كنند.

در ادامه این مصاحبه فرید زكریا دوباره پرسید: آیا شما از تصمیمات نمایندگان مردم فلسطین حمایت می‌كنید؟ كه احمدی نژاد پاسخ داد: ما می‌گوییم كه نمایندگان ملت فلسطین باید تصمیم بگیرند یا ملت فلسطین در رفراندوم آزاد نظرش را اعلام كند. اینكه دشمن مردم فلسطین نماینده این مردم را تعیین كند نتیجه نمی‌دهد و با 20 سال گفت و گو هم مسئله حل نمی‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینكه مردم فلسطین دولتی را كه مورد تائید سازمان ملل نیز بوده انتخاب كردند یادآور شد: این در حالی بود كه كشورهای اروپایی و آمریكا به رای مردم فلسطین احترام نگذاشتند و دولت منتخب مردم فلسطین را تهدید كرده تحت فشار و محاصره قرار دادند.

وی با ذكر این نكته كه امروز مردم غزه از آب، غذا و دارو محروم‌اند گفت: این محرومیت بدان دلیل است كه آنها به كسانی رای دادند كه غیر از افرادی بود كه مد نظر دشمنانشان بود.

به گفته رئیس جمهور كشورمان اگر این معادلات عوض شود مشكل فلسطین نیز حل خواهد شد.

احمدی نژاد در پاسخ به سؤال نیویورك تایمز درباره اظهارات اخیرش و همچنین اظهارات اسفندیار رحیم مشایی در مورد مكتب ایرانی و كورش و اینكه چرا این قدر راجع به كورش صحبت می‌كنید، پاسخ داد: آیا شما می‌گویید كه ما راجع به تاریخ صحبت نكنیم. آیا مردم از اینكه راجع به تاریخ‌شان صحبت كنند انتقاد می‌كنند؟

در ادامه خبرنگار این روزنامه به اظهارات یكی از اعضای مجلس شورای اسلامی در این زمینه اشاره كرد كه رئیس جمهور كشورمان گفت: ایران كشوری آزاد است و یك نماینده می‌تواند اظهار نظر كند. شما می‌گویید اظهار نظر نكند؟

رئیس جمهور اضافه كرد: آیا اینكه هر كسی نظری داد رئیس جمهور باید پاسخ دهد؟ هر كسی نظر خود را می‌گوید و سلایق و دیدگاه‌ها متفاوت است.

خبرنگار مذكور بار دیگر از احمدی نژاد پرسید چرا گذشته ایران برای شما مهم است؟ كه وی گفت: تاریخ هویت یك ملت است و همیشه برای من مهم است ما نمی‌توانیم تاریخ را حذف كنیم اما در گذشته هم زندگی نمی‌كنیم و نگاه‌مان به آینده است. منشور كورش بعد از دهه‌ها و سده‌ها به ایران برگشت و طبیعی است كه راجع به آن صحبت كنیم.

رئیس جمهور افزود: بعید می‌دانم كه در افتتاح یك سد، راجع به كارخانه هلیكوپتر سازی صحبت كنیم كورش برای ما مهم است چون بخشی از هویت و تاریخ ملت ایران و نقطه افتخار برای كل بشریت است.

رئیس جمهور كشورمان با اشاره به اقدامات كورش در لغو برده داری خاطرنشان كرد: با تاریخ برده داری در آمریكا آشنا هستید بیش از 600 هزار كشته به همراه داشت و كسی كه برده داری را ملغی كرد خودش هم كشته شد اما یك مسئول ایرانی در حدود 2 هزار و 300 سال پیش برده داری را لغو كرد البته هیچ وقت در ایران برده داری نبود. او برده داری در سرزمین ‌هایی كه به ایران پیوسته بود را لغو كرد. آیا گفتن این حرف‌ها به نظر شما بد است؟

همان خبرنگار گفت مردم ایران انتقاد می‌كنند كه شما راجع به تاریخ ایران صحبت می‌كنید كه احمدی نژاد گفت: نماینده مردم ایران در حال حاضر رو به روی شما نشسته و می‌تواند نظر مردم ایران را مطرح كند.

یكی از حاضران در جلسه در خصوص اظهارات فیدل كاسترو درباره هولوكاست سؤال كرد و از احمدی نژاد پرسید پاسخ شما به فیدل كاسترو چیست كه رئیس جمهور گفت: باید اجازه دهیم همه افراد اظهار نظر كنند. آقای فیدل كاسترو شخصیت شناخته شده‌ای است و می‌تواند نظرات خود را داشته باشد ما بر سر نظریه‌ها دعوا نداریم.

احمدی نژاد ادامه داد: وزیر خارجه كوبا اخیرا در ملاقات با آقای متكی عنوان كرد كه كاسترو در مصاحبه اخیرش هیچ حرفی جز حمایت از ایران نداشته باید با ایشان یا وزیر خارجه این كشور صحبت كنیم و ببییم نظراتش چیست.

رئیس جمهور كشورمان با بیان اینكه ما دو سؤال راجع به هوكوكاست بیان كردیم خاطرنشان كرد: من هنوز پاسخ آنها را دریافت نكردم اما به یهودی ستیزی متهم شدم. كورش یهودیت را از ظلم یك حاكم ظالم نجات داد و نزدیك به سه هزار سال یهودیان در ایران در آرامش زندگی می‌كنند. نزدیك به 20 هزار یهودی در ایران زندگی می‌كنند و نماینده دارند و این در حالی است كه سایرین به ازای 150 تا 200 هزار نفر نماینده در مجلس دارند. یهودیان مثل بقیه مردم ایران زندگی می‌كنند.

احمدی نژاد هولوكاست را با یهودی ستیزی مرتبط ندانست و گفت: حادثه‌ای رخ داد و به بهانه آن چند سال در فلسطین و خاورمیانه جنگ ناامنی هزاران نفر كشته شدند و چند جنگ بزرگ در منطقه تحمیل شد. ما سؤال كردیم چرا اجازه تحقیقاتی تاریخی داده نمی‌شود. چرا در غرب مدعی آزادی اندیشی اجازه نمی‌دهند راجع به واقعه‌ای تاریخی تحقیقات صورت گیرد. این بد است كه به دنیا تحمیل كنیم كه آنچه ما می‌گوییم همه باید بپذیرند. دنیا این را نمی‌پذیرد. و كسی زیر بار نمی‌رود كه عده‌ای بگویند برداشت ما از تاریخ این است و همه باید پیذیرند.

رئیس جمهور گفت: سوال دوم ما این بود كه این حادثه در كجا واقع شده و چرا مردم فلسطین آن را باید جبران كنند. جالب است در جلسه امروز 2 سؤال متفاوت مطرح می‌شود یكی از دوستان می‌گوید چرا به مسائل تاریخی می‌پردازید و از طرف دیگر دوستی عنوان می‌كند كه چرا راجع به یك مسئله تاریخی اینقدر حساسیت وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر مسائل تاریخی مهم نیست چرا این قدر حساسیت وجود دارد و چرا برای سیاسیون اینقدر حساسیت است. سیاسیون به مسائل تاریخی خیلی حساسیت ندارند محققین و دانشگاهیان و مردم به مسائل تاریخی حساس هستند چطور در موضوع هولوكاست اینقدر حساس‌اند كه اگر كسی بر خلاف نقطه نظارت آنها نظری را اعلام كند به آن حمله می‌شود.

رئیس جمهور كشورمان صهیونیسم را یك حزب توسعه طلب خواند كه اندیشه‌اش نژادی و جنگ افروزانه است و ترور و تهدید می‌كند و افزود: فكر می‌كنم كسی با این كارها موافق باشد.

وی با اشاره به اوضاع غزه گفت: الان در غزه چه می‌گذرد مردمی در خانه خودشان به مدت 3 سال است در محاصره قرار دارند پس حقوق بشر كجاست. مگر اینها انسان نیستند.

احمدی نژاد با بیان اینكه حقوق بشر فقط با یك تفسیر خاص در دنیای امروز مد نظر قرار می‌گیرد گفت: باید نگاه‌ها را عوض كنیم باید به همه ملت‌ها احترام بگذاریم اگر قانونی است باید برای همه یكسان باشد. اگر حقوق بشر است برای همه یكسان باشد.

رئیس جمهور گفت: اینكه در گذشته قومی درگیر شود و هزار نفر كشته شود آیا باید به جبران آن امروز عده‌ای را بكشند؟

به گفته احمدی نژاد اگر درگیری‌های تاریخی را زنده كنیم امنیت و صلحی باقی نمی‌ماند. اینكه قومی در تاریخ آسیب دیده آیا حق دارد به دیگران آسیب برساند. این منطق نمی‌تواند دنیا را اداره كند.

دكتر احمدی نژاد در ادامه صبحانه كاری با سردبیران رسانه های آمریكایی در نیویورك در پاسخ به سوال یكی از حاضران مبنی بر اینكه بعد از دو سال ورود اوباما به كاخ سفید شما چه چشم اندازی را برای روابط تهران و واشنگتن ارزیابی می كنید؟ گفت: ما منتظریم رفتار و سیاست های آمریكا اصلاح شود و قدم هایی كه از سوی آمریكا برداشته می شود ،از موضع برابر باشد.

وی با تأكید بر اینكه رویكرد آمریكا باید اصلاح شود، افزود: اگر كسی فكر می كند با قطعنامه و تهدید مشكل حل می شود، این تجربه ای شكست خورده است. باید در فضای عادلانه و در شرایط برابر و بدون پیش شرط با هم گفت و گو كنیم، بدون اینكه كسی نتیجه ای را تحمیل كند.

به گفته رئیس جمهور كشورمان ،گفت و گو نباید ابزاری برای تحمیل نتیجه باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره رابطه اش با مقام معظم رهبری و اینكه روسای دولت های گذشته نظیر خاتمی و هاشمی رفسنجانی انتقاد كرده و می گویند احمدی نژاد در دور اول انتخابات ریاست جمهوری دست مقام معظم رهبری را بوسید ولی در دوره دوم شانه ایشان را بوسید؟ خاطرنشان كرد: رابطه ما با مقام معظم رهبری بسیار صمیمی است. در ایران روابط اعتقادی است، مادی نیست كه با تغییرات دچار آسیب و تحول شود.

رئیس جمهور ادامه داد: آقای خاتمی و هاشمی در دو انتخابات در موضع رقیب دولت حضور یافتند و حرف هایشان را زدند اما مردم فرد دیگری را انتخاب كردند. آنها محترم هستند و دو شهروند ایرانی می باشند و حق اظهارنظر دارند.

احمدی نژاد پرسید: آیا در آمریكا اظهارنظرات متفاوت وجود ندارد؟

وی در خصوص تحریم ها علیه ایران با بیان اینكه 30 سال است ایران در تحریم است، گفت: وقتی صدام به ایران حمله كرد همزمان ایران تحریم شد و همان تحریم كنندگان امروز حامی صدام بودند.

رئیس جمهور با بیان اینكه ایران امروز بسیار پیشرفته تر، آبادتر و مقتدرتر است، اظهار داشت: اگر تحریم های قبلی اثر داشته باشد این تحریم ها (كنونی) بی اثر است.

احمدی نژاد ادبیات تحریم را متعلق به گذشته دانست و گفت: به یك ملت بزرگ، تمدن ساز و منطقی می گویند ما تحریم می كنیم و شما را تحت فشار قرار می دهیم تا حرف های ما را بپذیرید كه این روشی شكست خورده است.

وی افزود: در شرایطی كه رقابت های میلیمتری در اقتصاد به دنبال فتح بازارهای جدید است، تحریم بی معناست.دولت آمریكا 30 سال است كه با ایران رابطه اقتصادی ندارد، چه كسی را می خواهد تحریم كند. می خواهد دیگران را وادار كند با ایران رابطه اقتصادی نداشته باشند؟ فكر می كنید موفق می شود؟

رئیس جمهور با بیان اینكه سطح روابط اقتصادی ایران با اروپا در حال حاضر 23 میلیارد دلار است، خاطرنشان كرد: برخی از كشورهای اروپایی بعد از تحریم، مبادلاتشان با ایران افزایش یافته است. اگر همه 23 میلیارد دلار هم قطع شود، به اقتصاد ایران آسیبی نمی زند و به سرعت قابل جایگزینی است. ما مشكلی نمی بینیم.

تضمینی داده نشده كه سوخت 20 درصد را تامین می‌كنند

رئیس جمهور كشورمان با بیان اینكه سال گذشته در مذاكرات اعلام كردند یك سال طول می كشد تا سوخت 20 درصد را تامین كنند، گفت: اخیراً می گویند دو سال به طول می انجامد. ضمن اینكه تا به حال تضمینی به ما داده نشده كه سوخت تامین شود.

احمدی نژاد در ادامه جلسه صبحانه كاری با سردبیران رسانه های مهم آمریكا در پاسخ به سوال خبرنگار "وال استریت ژورنال " با بیان اینكه سال گذشته در ایران رفراندوم برگزار شد، گفت: من در انتخابات نظراتم را بیان كردم هم در مورد هسته ای و هم درباره فلسطین و گفتم انتخابات، رفراندوم است.

وی افزود: در كدام رفراندوم بیش از 85 درصد مردم شركت می كنند. رفراندوم از این شفاف تر كه نمی تواند باشد.

رئیس جمهور همچنین گفت كه همه ملت ایران در موضوع هسته ای یكپارچه اند.

 

 

احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگر این روزنامه درباره زندانیان سیاسی در ایران، خاطرنشان كرد: به نظرم شما ساختار قوه قضاییه ایران را نمی شناسید! بدون اجازه قوه قضاییه كسی حق ندارد كسی را دستگیر كند. هر اقدامی انجام شود زیر نظر قاضی است و نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات ضابط قوه قضاییه هستند. دولت اجازه ندارد، بدون مجوز كسی را دستگیر كند.

وی افزود: ما كسی را بدون دستور قضایی در زندان نداریم. قوه قضاییه مستقل است و زیر نظر دولت نیست و من نمی توانم به آنها دستور بدهم. وزارت اطلاعات هم تابع دستگاه قضایی است و بدون حكم قضایی نمی تواند یك نفر را حتی یك ساعت بازداشت كند. بازداشت در ایران فقط با دستور قاضی امكانپذیر است.

رئیس جمهور با بیان اینكه منتقدان دولت هم آزاداند، اظهار داشت: رهبران مخالفان دولت نیز آزادند. اگر كسی تخلفی كرده و با پلیس درگیر شده و آشوبی ایجاد كرده و دستگیر شده، ارتباطی به دولت ندارد. افراد در سطوح مختلف تندترین انتقادات را به دولت دارند.

احمدی نژاد درباره رآكتور تحقیقاتی تهران و در پاسخ به این سوال كه آیا ایران آماده است در صورتی كه جامعه بین الملل سوخت 20 درصد را در اختیار آن قرار دهد، تولید سوخت 20 درصد را تعلیق كند؟ گفت: رآكتور تهران داروی مورد نیاز حداقل 850 هزار نفر را در سال تامین می كند و ماموریتی كاملا انسانی دارد. طبق مقررات آژانس همه دولت های عضو موظفند سوخت مورد نیاز بقیه اعضا را تامین كنند. سوخت این رآكتور در حال تمام شدن است.

وی افزود: در سال گذشته طبق قانون نامه ای را به آژانس ارسال كردیم كه به اعضای دارنده سوخت اعلام كند سوخت مورد نیاز ما را تامین كنند ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و تامین سوخت را به تصمیمات سیاسی و شرایط سیاسی منوط كردند و ما مجبور شدیم تولید سوخت را به دلیل نیازمان، آغاز كنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: سال گذشته در مذاكرات اعلام كردند یك سال طول می كشد تا این سوخت را تامین كنند اخیرا می گویند دو سال به طول می انجامد. ضمن اینكه تا به حال تضمینی به ما داده نشده كه سوخت ما تامین شود.

وی افزود: ما در گذشته چند قرارداد با كشورهایی كه در حال حاضر با آنها مذاكره می كنیم داشتیم ولی آنها این قراردادها را یك جانبه لغو كردند و هنوز هم پول ملت ایران را نداده اند.

احمدی نژاد با بیان اینكه اخیرا قرار است دوباره مذاكراتی انجام شود، گفت: هر تصمیمی تابع شرایط مذاكره و نتایج مذاكره خواهد بود. ما از ابتدا اصراری بر تولید سوخت 20 درصد نداشتیم اما باید نیاز مردم خود را تامین كنیم.

رئیس جمهور اضافه كرد: تا به حال تضمین قابل قبولی داده نشده كه مطمئن باشیم سوخت تامین می شود. سوخت 20 درصد آسیبی به محیط زیست نمی رساند و مطلقا ارتباطی با سلاح هسته ای ندارد. به نحوی تبلیغ می كنند كه انگار یك گام نزدیك به بمب است.

وی با تأكید بر اینكه سوخت 20 درصد مطلقا مصرف نظامی ندارد، اظهار داشت: ما طبق مقررات آژانس حق داریم سوخت 20 درصد را تولید كنیم و منع قانونی در این زمینه وجود ندارد.

احمدی نژاد در پاسخ به این سوال كه گفته می شود سال گذشته توافق در زمینه تامین سوخت 20 درصد صورت گرفت ولی ایران زیر آن زد، خاطرنشان كرد: چرا باید زیر آن بزنیم؟ اگر 20 درصد را به ما می دادند برای ما ارزانتر بود. ما مجبور شدیم كارخانه ایجاد كنیم.

وی ادامه داد: برای صفحه سوخت مجبور شدیم كارخانه جدیدی راه بیندازیم و هزینه زیادی صرف كنیم. اگر 100 كیلوگرم سوخت داشتیم می توانست تا چند سال نیاز ما را تامین كند.

رئیس جمهور خاطرنشان كرد: این تجهیزات و تكنولوژی خیلی زودتر از دو سالی كه طرف مذاكره اعلام كرد كه به اضافه یك سالی كه گذشت می شود سه سال، به بهره برداری خواهد رسید. ما زیر آن نزدیم. كسانی كه قرار بود سوخت را بدهند شرایطی را گذاشتند كه قابل قبول نبود.

وی با بیان اینكه بیانیه تهران بر تبادل سوخت تأكید داشت، افزود: اما با بداخلاقی (قطعنامه) مواجه شد.

رفتار آژانس تبعیض‌آلود است

رئیس جمهور كشورمان با بیان اینكه رفتار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران تبعیض‌آلود است گفت كه اگر ایران متحد آمریكا بود، آیا آژانس اینگونه رفتار می‌كرد و آیا جرئت این كار داشت.

احمدی‌نژاد در ادامه صبحانه كاری‌اش با جمعی از رسانه‌های آمریكا در پاسخ به سؤالی درباره گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای كشورمان و ادعاهای مطرح شده مبنی بر عدم فعالیت سانتریفیوژها در نطنز اظهار داشت:‌ سانتریفیوژها مثل هر كارخانه دیگری نیازمند تعمیر و نگهداری است.هر قطعه‌ای عمری دارد و زمانی عمرش تمام شد باید تعمیر شود. نطنز هم همین‌طور است آنجا دائم تعمیر و نگهداری می‌شود و مشكل خاصی وجود ندارد و به كار خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: ما درحال توسعه دادن آن هستیم چون اولین نیروگاه اتمی ما در آستانه افتتاح است و سالی 27 تن سوخت 5/3 درصد نیاز دارد كه باید تولید كنیم. بنابراین نطنز و جاهای مشابه آن را برای تولید سوخت مورد نیاز باید توسعه دهیم.

رئیس جمهور گفت:‌ ضمن اینكه تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای در برنامه ماست كه فعلا یك هزار مگاوات آن فعال شده و در مورد 4 هزار مگاوات هم داریم گفت‌وگو می‌كنیم كه امیدواریم به قرارداد برسیم.

وی افزود: سوخت را هم باید تأمین كنیم و یا مطمئن شویم كه تأمین شود اما هنوز مطمئن نیستیم كه تامین شود.

رئیس جمهور كشورمان موضوع هسته‌ای كشورمان را سیاسی خواند و پرسید: چرا باید جزئیات فعالیت‌‌ هسته‌ای ما در رسانه‌ها باشد آژانس امین كشورهای عضو است و طبق اساسنامه اجازه ندارد اسناد و اطلاعات هسته‌ای كشورها را منتشر كند. ولی چرا ایران استثناء است و خلاف قانون عمل شده چرا جزئیات برنامه ما را آژانس در اختیار دیگران حتی دشمنان ما قرار می‌دهد.

وی بار دیگر با بیان اینكه آژانس تحت فشار سیاسی قرار دارد، افزود: گزارشات آژانس با صراحت بیش از 14 بار اعلام كرد كه هیچ انحرافی در فعالیت‌های ایران مشاهده نشده اما آنجا كه حرف سیاسی است حرف‌های سیاسی می‌زنند ما بیشترین همكاری را با آژانس داشتیم البته برخی جاها فراقانونی فعالیت كرد.

رئیس جمهور اضافه كرد:‌ آژانس نباید از ما توقع داشته باشد كه خلاف قانون عمل كنیم. در اجلاس اخیر بازنگری معاهده MPT در نیویورك همه كشورها اعلام كردند كه رژیم صهیونیستی باید به MPT بپیوندد. در مورد كشورهایی كه بمب اتم دارد و آن را توسعه و ارتقاء می‌دهند و خلع سلاح را نمی‌پذیرفته‌اند گزارشی نیست اما با زور و اطلاعات غلط اصرار دارند كه بگویند در ایران خبری است.

به گفته احمدی‌نژاد همه باید كمك كنیم تا روش‌ها عوض شود.

رئیس جمهور اضافه كرد: كسانی كه از این روش‌ها استفاده می‌كنند ضرر خواهند كرد و نمی‌توان با یك جانبه گرایی و اقدامات تبعیض‌آلود دنیا را اداره كرد.

وی با بیان اینكه دوربین‌های آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران مستقرند و بازرسان آژانس هم سركشی می‌كنند، خاطرنشان كرد: تا الان حتی یك گرم اختلاس در محاسبات مواد هسته‌ای ایران گزارش نشده است اما اگر آژانس خارج از قانون بخواهد با كسی صحبت كرده و بازرسی كند، این اجازه داده نمی‌شود. هیچ كشوری استقلال خود را تحویل آژانس و سیاستمداران نخواهد داد.

 

 

وی در پاسخ به این پرسش كه اگر ایران چیزی برای پنهان كردن ندارد، چرا اجازه مصاحبه با فكورزاده را نمی‌دهد، پاسخ داد:‌ آیا دولت آمریكا اجازه می‌دهد كه ما با دانشمندان هسته‌‌ای او مصاحبه كنیم و از تأسیساتش بازرسی كنیم. اگر قرار باشد رابطه ما با آژانس برخلاف قانون تنظیم شود دیگر حق نمی‌ماند. آژانس موظف به اجرای قانون است. و رفتار آژانس تبعیض‌آلود می‌باشد.

رئیس جمهور اضافه كرد: اگر ایران متحد آمریكا بود آیا آژانس اینگونه رفتار می‌كرد؟ آیا اصلا جرئت این كار را داشت؟‌ آیا آژانس جرئت دارد راجع به اسرائیل حرف بزند؟ جرئت ندارد چون تحت سیطره سیاسی قرار دارد.

به گفته احمدی‌نژاد هرچه آژانس اقدامات خلاف قانون انجام دهد اعتبار خود را زیر سؤال برده است.

رئیس جمهور فعالیت هسته‌ای ایران را قانونی خواند و افزود:‌ زمانی كه آژانس موضع سیاسی اتخاذ می‌كند اعتبار خود را مخدوش می‌سازد.

به گفته وی باید اجازه دهند آژانس قانونی عمل كند چرا كه هرنوع تحمیل غیرقانونی به آژانس، شرایط را سخت‌تر می‌كند.

وی با بیان اینكه ایران به 6 سؤال آژانس پاسخ داد و تاییدیه آن را دریافت كرد. هر روز ادعا كند باید قانونی باشد، كشورهای جزیره‌ای وسط اقیانوس چنین تحمیلی را نمی‌پذیرد ایران كه جای خود دارد.

احمدی‌نژاد درباره فروش تسلیحات توسط آمریكا به عربستان و برخی از كشورهای حوزه خلیج فارس، اظهار داشت: این بعلت شدت صلح‌دوستی دولت آمریكاست كشورهای منطقه هم نمی‌توانند نخرند چون اقتصاد امریكا دچار مشكل است و باید بفروشد ما مشكلی نداریم و اینها برای ما تهدید محسوب نمی‌شود.

احمدی‌نژاد ادامه داد:‌ اینكه كشورهای منطقه اسلحه بخرند ما با آنها مشكلی نداریم اما كسانی كه اسلحه می‌فروشند باید توجه داشته باشند كه این اسلحه‌ها با چرخش سیاسی ممكن است در اختیار دیگران قرار گیرد.

راهی به جز گفت‌وگو با ایران برای غرب وجود ندارد

رئیس جمهور كشورمان بهترین راه را گفت‌وگو خواند و تصریح كرد كه راهی به جز گفت‌وگو با ایران برای غرب وجود ندارد.

احمدی نژاد در ادامه صبحانه كاری با سردبیران و مدیران رسانه‌های آمریكایی در پاسخ به سؤالی درباره مشكلات اقتصادی در ایران و بیكاری، اظهارداشت: مشكلات اقتصادی در حال حاضر همه‌گیر است و در همه جای دنیا وجود دارد، امروز نسبت بیكاران در آمریكا بیش از ایران است و بحران اقتصادی در ایران كمتر از آمریكاست.

وی افزود: ما ناراحتیم كه جوانان در ایران، آمریكا و دیگر كشورها نمی‌توانند شغل مناسب پیدا كنند. راه حل این است كه مناسبات ظالمانه اقتصادی اصلاح شود.

رئیس جمهور با ذكر این نكته كه در آمریكا 80 درصد ثروت در اختیار 10 درصد جامعه است، اظهار داشت: زمانی این اندیشه جهانی شود همه دنیا دچار مشكل می شود،1400 میلیارد دلار كسری بودجه دولت آمریكاست و معنای این حرف بیكاری در سایر كشورها و تورم در سایر كشورهاست.

احمدی نژاد با بیان اینكه ریشه مشكلات اقتصادی ما به دیگران بر می‌گردد، خاطرنشان كرد: مشكلات اقتصادی دنیا ناشی از نظام سرمایه داری و در رأس آنها آمریكاست، اینها باید اصلاح شود، خوشحال نیستم جوانان ما برای شغل دچار مشكل هستند اما ریشه این مشكل در ایران نیست و در همه جای دنیا می توانید مشاهده كنید كه ریشه آن در نظام سرمایه داری و بی عدالتی است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره سوخت 20 درصد با بیان اینكه مصرف سوخت 20 درصد در دنیا كم است، اظهارداشت: سوخت رآكتور تولید برق از لحاظ اقتصادی به نفع ماست. در مقایسه با سوخت فسیلی هزینه آن 5 الی 6 برابر كمتر است، ضمن اینكه با محیط زیست هماهنگ تر است و آلودگی ندارد. ما به دنبال تولید سوخت برای نیروگاه های برقی هستیم.

احمدی نژاد در پاسخ به این پرسش كه به نظر نمی رسد ایران متقاعد شود كه اورانیوم را غنی سازی نكند، گفت: به چه دلیل باید این كار را بكند؟ غنی سازی در دنیا ممنوع نیست. قوانین اجازه این كار را داده است.

وی درباره مذاكره با غرب و نیاز به میانجی كه سوال دیگری بود، خاطرنشان كرد: میانجی لازم نیست. راهی جز گفت‌وگو با ایران برای غرب وجود ندارد. بهترین راه گفت‌وگو است و ما همیشه آماده گفت وگو در شرایط عادلانه و همراه با احترام بودیم.

رئیس جمهور افزود: برخی تصور می كردند با استفاده از تحریم و قطعنامه و فشارهای سیاسی می توانند كار را جلو ببرند. كسی نمی تواند با ایران درگیر شود و زمینه، دلیل و توجیهی هم ندارد. كسی درگیر شود نتیجه اش معلوم است. فكر می كنیم در آمریكا و جاهای دیگر عقلای خیلی زیادی هستند كه تصمیم منطقی و درست اتخاذ می كنند.

خبرنگار ABC از احمدی نژاد پرسید چه كسی مسئول آزادی سارا شورد (تبعه آمریكایی بازداشت شده در ایران) بود آیا به خاطر عطوفت شخصی شما آزاد شد؟ كه وی پاسخ داد: هر دوی اینها بود. از دستگاه قضایی خواهش كردم حداكثر فرصت و تخفیف را بدهد و آنها براساس قوانین و با قید ضمانت او را آزاد كردند و كاری انسانی بود.

وی در پاسخ به سوال شبكه NBC درباره حمله رژیم صهیونیستی به ایران با موافقت آمریكا و از طریق عبور از آسمان عراق، گفت: آیا شما فكر می كنید كسی به ایران حمله می كند؟ آیا كسی در دنیا هست كه به حمله به ایران فكر كند؟ من فكر نمی كنم.

احمدی نژاد موقعیت و جایگاه ایران در جهان را مورد اشاره قرار داد و افزود: رژیم صهیونیستی خیلی كوچك است و در محاسبات ما جایی ندارد. حتی اگر عراق فاصله بین ما و آنها نبود باز هم قادر نبودند اقدامی علیه ما انجام دهند. به چه دلیلی باید چنین كنند؟ اگر منطقی دارند بیاورند، زمانی در منطق كم می آورند حرف از جنگ می زنند.

وی ادامه داد: فكر نمی كنم در آمریكا كسانی باشند كه به جنگ فكر كنند. آمریكا در هیچ جنگی جدی وارد نشد و در هیچ جنگی هم جدی پیروز نشده است. نه در عراق، كره، ویتنام، افغانستان و...

رئیس جمهور خاطرنشان كرد: در جنگ هایی كه آمریكا جدی نبوده نتوانسته كاری را جلو ببرد چه كسی فكر می كند در جنگ جدی كاری را پیش ببرد. جنگ كه بمباران نیست. اینها بیشتر بازی سیاسی است. مگر رژیم صهیونیستی اجازه دارد بدون نظر مسئولان دولت آمریكا اقدام كند؟ مگر موجود مستقلی است؟ اگر دولت آمریكا نباشد اسرائیل وجود ندارد.

احمدی نژاد طرح این گونه مسائل را در راستای فضای تبلیغاتی و رسانه ای ارزیابی كرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره حمله اسرائیل به عراق، خاطرنشان كرد: ما راجع به عراق صحبت نمی كنیم درباره ایران صحبت می كنیم.

رئیس جمهور در پیامی به دولت آمریكا و اوباما، اظهار داشت: رویكرد باید عوض شود. تا زمانی دولت آمریكا به دنبال سلطه بر ایران و خاورمیانه است مشكل حل نخواهد شد. باید اعلام كنند ملت های خاورمیانه مستقل هستند و نباید در امور خاورمیانه و ایران دخالت كنند.

وی با بیان اینكه دائما اظهارنظر می كنند البته اثری ندارد، افزود: وقتی مسئولان آمریكایی درباره مسائل ایران اظهارنظر می كنند باعث ارتقای جایگاه دولت ایران می شود.

احمدی نژاد اضافه كرد: دولت آمریكا باید منافع ملت آمریكا را در نظر بگیرد و به منافع سایر ملت ها احترام بگذارد.سود مردم آمریكا در تعامل با ایران و مردم خاورمیانه است.

وی ادامه داد: جهت گیری كنونی جهت گیری سلطه بر خاورمیانه است و این باید به همكاری با خاورمیانه تبدیل شود. باید آمریكا اقدام و لوازم آن را تهیه كند. به جای فروختن سلاح، به كشورهای این منطقه كارخانه بفروشد.

خبرنگاری در پایان از احمدی نژاد پرسید اگر آقای مشایی رئیس جمهور شود شما حمایت می كنید؟ كه وی پاسخ داد: هنوز سه سال به انتخابات آینده ایران مانده است.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی