انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 2394)
پنج شنبه 20/10/1386 - 12:20 -0 تشکر 23331
حقیقت زندگی؛راه های پیش روی انسان...

سلام دوستان.
من حسین نعمتی هستم. دانش آموز سمپاد اراك.سال سوم ریاضی.
من خیلی وقته كه راجع به یه موضوع شدیدا فكر می كنم. و اون اینه كه حقیقت زندگی چیه؟ راه های پیش روی انسان چی هستند؟
اول باید چندتا چیز رو براتون تعریف كنم:
1-عشق: عشق یعنی از خود بیخود شدن. وقتی كه من نوعی عاشق می شوم ، دیگر چیزی جز رضایت معشوقم را نمی بینم و سعی می كنم تمام هستی حتی خدا را در خدمت معشوق خودم درآورم.و حاضرم برای یك لحظه رضایت معشوقم جان و حتی هستی خود را با شور و شوق هدیه كنم.یعنی آدم عاشق حتی خودش را هم نمی بیند و برای آن آدم خوب و بد این گونه تعریف می شود:((هرچه برای معشوق خوب باشد و موجب رضایت او شود،مطلقا خوب است و هرچه برای معشوق بد باشد و باعث ناراحتی و آزار او شود، مطلقا بد است .))
می بینیم كه حتی آدم عاشق، دیدگاه خود را نیز گم می كند و از دست می دهد.و خلاصه این كه(( آدم عاشق، چیزی نمی بیند جز رضایت و خشنودی معشوق.))
انسان عاشق در زندگی هدفی دارد كه آن هدف پابرجا است. و آن رضایت معشوق است.
2-شهوت: شهوت یعنی خود محوری. وقتی می گوییم شهوت ، منظور ما تنها شهوت جنسی نیست بلكه شهوت یعنی ((خودمحوری)) اعم از مسائل مالی ، عاطفی ، علمی ،جسمی ، جنسی و... یعنی اینكه بخواهیم تمام هستی حتی خدا را به خدمت خود درآوریم. برای انسان شهوتران خوب و بد این گونه تعریف می شود:((هر چیزی كه باعث رضایت و خشنودی من شود ، مطلقا خوب است و هر چیزی كه باعث ناراحتی و آزار من شود ، مطلقا بد است.))
خلاصه این كه ((آدم شهوتران چیزی نمی بیند جز رضایت خودش)) 
انسان شهوتران در زندگی هدفی دارد كه آن هدف پابرجا است. و آن رضایت خود است.
3- غفلت: فهمیدیم كه هم آدم عاشق در زندگی هدف دارد و هم آدم شهوتران . یعنی رابطه ی دوشرطی به طوری كه ((هر كس عاشق یا شهوتران باشد هدفی پابرجا دارد و هر كس هدفی پابرجا دارد، یاعاشق است و یا شهوتران.)) حالا هركس در زندگی هدفی پابرجا نداشته باشد، می شود غافل. یعنی آدمی كه نه عاشق باشد و نه شهوتران، دچار غفلت شده است.و اما در مورد خوب و بد برای این آدم: باید بگم كه برای كشتی بی مقصد، باد موافق یا مخالف معنی ندارد
این از تعاریف اولیه ... حالا بریم سراغ بحث اصلی:
راه های پیش روی انسان
اول بگم كه منظورم از هدف " پابرجا" كه این قدر روش تاكید می كنم چیه .
ببینید ؛ هدف پابرجا یعنی هدفی كه شما می خواهید به هر قیمتی كه شده-تا كید می كنم به هر قیمتی كه شده- به اون برسید. مثلا شما حاضرید برای این كه به هدفتون برسید،تمام انسان ها رو یكشید و یا حاضرید به خاطر اون دور كره ی زمین را پیاده چهار هزار و هشتصد و بیست و هفت بار با زبون تمیز كنید و یا حاضرید برای تحقق هدفتون تمام هستی خود و خانواده تون رو بدید. این هدف یك هدف پابرجاست. اما مثلا شما یك بار با دوستتون سر نمره كل كل دارید و حاضرید ده ساعت درس بخونید تا بتونید حتی نیم نمره از اون بالا تر بگیرید.اما دیگه حاضر نیستید در این راه كشته بشید.پس این یه هدف پابرجا نیست.
به نظر من انسان ها در زندگی دو راه پیش رو دارند:
1- زندگی بی هدف پابرجا : انسان های غافل در این راه هستند و هر كه در این راه باشد غافل است. این جور آدم ها الكی دارند برای خودشون می پلكند و نمی خواهند به هیچ كس سود برسانند. چون اگر می خواستند به خودشون سود برسانند كه می شدند شهوتران و اگه به یكی دیگه می شدند عاشق.
2- زندگی با هدف پابرجا:این جور آدم ها می خواهند یا به خودشون سود برسونند یا به یكی دیگه خلاصه این كه ((هر كس عاشق یا شهوتران باشد هدفی پابرجا دارد و هر كس هدفی پابرجا دارد، یاعاشق است و یا شهوتران.))
فكر می كنم تا همین جا كافی باشه البته بحث ما همچنان ادامه داره و به این جا می ره كه دین چیه و خوبه یا بده و خوب و بد یعنی چی و آیا مطلق اند. حتما این بحث رو دنبال كنید. و عاجزانه التماس می كنم جواب من رو حتما بدید حتی با یك فحش!!! و نظرتون رو بگید چون این یك بحثه... حتما بحث ما رو دنبال كنید... ضرر نمی كنید...
 

 

 

پنج شنبه 20/10/1386 - 15:37 - 0 تشکر 23355

امید وارم که همه به هدف راه زندگیشان برسند!و در این راه موفق باشند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

مجتبي

هرچه از دوست رسد نيکوست

پنج شنبه 20/10/1386 - 19:51 - 0 تشکر 23406

ببين آقا مجتبي ،

به من و شما چه كه همه به هدفشون برسند يا نه . براي من مهم اينه كه من به هدفم برسم. به هر قيمتي كه شده...

 

 

شنبه 22/10/1386 - 16:40 - 0 تشکر 23761

سلام

به نظر من اصلاً نمي ارزه به خاطر رسيدن به هدفمون قيمت خودمونو بشكنيم.

قيمت ما انسانيته! اگه قرار باشه به خاطر هدفمون(حالا هر چي باشه) انسانيتمون رو حراج كنيم، آيا اون هدف واقعاً ارزشي داره؟

به فرض كه به هدفمون هم رسيديم، آخرش نصيب ما چيه؟

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

شنبه 22/10/1386 - 17:6 - 0 تشکر 23765

سلام دوست عزیز:امیدوارم شما هم به هدفتون برسید !!!! تلاش بیشتر هدف بهتر!!!!هرکه تو زندگی هدفی داره که شاید از نظر او هدف خودش بهترین هدف باشه اما همون طور که گفتی رسیدن به قرب الهی که از بی نهایت طلبی انسان سرچمه میگره مهمتره اگه ما قدم به راهی بگذاریم که خداوند از اون راضی باشه پس همون را انجام میدهیم و در راه رسیدن بهش تلاش میکنیم و کاری به گفته های دیگران نداریم!خداحافظ

مجتبي

هرچه از دوست رسد نيکوست

شنبه 22/10/1386 - 23:44 - 0 تشکر 23840

ببین زنگارجون...

اگه اینجوری باشه که شما میگی دیگه اسم اون هدف پابرجا نیست.

اگه هدف شما پابرجا باشه حاضری نه تنها بمیری بلکه همه ی هستی و حتی نام خودت رو هم به خاطر اون بدی.

مثلا اگر هدف یه نفر نجات معشوقش باشه حتی خاضره به جای اون بمیره تا اونو نجات بده...

در ضمن شما اول برای من "انسانیت" رو تعریف کن تا جواب کاملت رو بدم...

 

 

يکشنبه 23/10/1386 - 15:14 - 0 تشکر 23953

ببين مجتبي جون...

شما گفتي : "رسیدن به قرب الهی که از بی نهایت طلبی انسان سرچمه میگره مهمتره " اين دقيقا عين جمله ي شما بود.

من به شدت باهات مخالفم. اگر كسي در زندگي اش هدفي پابرجا داشته باشه، هدفش از همه چي براش مهم تره . قرب الهي هدف خداوند از آفرينش ما بوده دليلي نداره من هدف خودم رو رها كنم و بچسبم به قرب خدا... براي من هدفم از همه چي مهم تره.. خواه با خدا موافق باشه خواه مخالف...

حالا يه چيزهاي جديد رو مي خوام تو بخش هاي بعدي بحث بگم كه احتمالا جواب خيلي از سوال هاي شما رو ميده...

 

 

يکشنبه 23/10/1386 - 16:0 - 0 تشکر 23969

ببين زنگار جون...

من روي واژه ها و كاربرد درست اون ها خيلي حساسم.

چند تا واژه توي جواب شما بود كه يا احتمالا شما اونا رو بد به كار بردي يا تعريفي كه از اون واژه داري با تعريف من يكي نيست... اونا رو مي گم. برام تعريفشون كن...

1-قيمت

2-انسانيت

3-ارزيدن

4-شكستن قيمت

5-حراج كردن

6-نصيب

در ضمن ، اين جور بحث هاي فلسفي رو كه خيلي پيچيده اند نمي شه با يك ساعت و يك روز و يك هفته فكر كردن جواب داد. بايد مدت ها بهشون فكر كني و باهاشون كلنجار بري

حسين نعمتي

 

 

يکشنبه 23/10/1386 - 16:42 - 0 تشکر 24000

ببین حسین جون هدف تا هدف داریم اگه هدف کشتن یه نفر باشه پس بهتره که دیگه بحث نکنیم اگه قرارباشه حضرت محمد(ص) کشته بشه امام علی (ع) در جایش به جای او می خوابه پس هون طور که گفتی هدف رسیدن به معشوق بهتره امیدوارم که جوابت را گرفته باشی!

مجتبي

هرچه از دوست رسد نيکوست

دوشنبه 24/10/1386 - 20:14 - 0 تشکر 24318

بنام خدا
سلام دوست خوبم
نوشتي: « بحث ما همچنان ادامه داره و به اين جا ميره كه دين چيه و خوبه يا بده و خوب و بد يعنی چی و آيا مطلق اند.» و نوشتي: « يه چيزهاي جديد رو مي خوام تو بخش هاي بعدي بحث بگم كه احتمالا جواب خيلي از سوال هاي شما رو ميده...»
خوب عزيز من تو كه همه چيز رو خودت ميدوني، پس چرا اينجا مطرحش مي كني؟ « چو داني و پرسي سئوالت خطاست ». اصلاً هدفت از اين بحث چيه؟ ميخواي به بقيه بگي كه خيلي ميدوني؟ يا نه ميخواي به يه جواب درست برسي؟
اگه هدفت اوليه كه مي شي همون شهوتران!
اگه هم هدفت دوميه پس عاشقي! عاشق چي؟ (ياد گرفتن).
كدومشوني؟
 ***
تا حالا به اسم و فاميلت فكر كردي؟ (حسين نعمتي)
«حسين» نشونگر چيه؟
بله حسين! اين اسم كسيه كه به خاطر هدفش از همه چي گذشت و شد همون عاشقي كه تو ميگي. اما هدفش چي بود؟ به خاطر چي همه ي دار و ندارشو به خاطر اون هدف داد؟ چرا ؟
و «نعمتي»؟
اين همه نعمت رو كي بهت داده؟ كه نوشتي: « دليلي نداره من هدف خودم رو رها كنم و بچسبم به قرب خدا... براي من هدفم از همه چي مهم تره.. خواه با خدا موافق باشه خواه مخالف...»
 ***
خواستي انسانيت رو تعريف كنم. انسانيت يعني: هميشه و در همه حال راضي به رضاي خدا بودن! انسانيت يعني: از همه چيز به خاطر خدا گذشتن!
چرا خدا؟ براي اينكه هرچي كه توي دنياست مال اونه! هرچي نعمته خدا بهمون داده. زندگي راحت، شعور، عقل، سلامتي، خورد و خوراك و هزاران هزار نعمت ديگه!
پس چرا بايد تو هدف من خدا مهم نباشه؟ يه جايي خوندم: « هر كاري كه بدون خدا شروع بشه، با شيطون تموم ميشه!»
همينه كه بعضيا به خاطر هدف باطلشون آدم ميكشن، دروغ ميگن، تهمت ميزنن، دزدي مي كنن، حق رو ناحق مي كنن و هزارتا بدي ديگه؛ چرا؟ چونكه مثلاً ميخوان پولدار بشن، به حكومت برسن و در آخر نظر ديگرون رو به خودشون جلب كنن.
مگه خدا از ما چي ميخواد؟ غير از اينكه شكرگزار باشيم؛ با انصاف باشيم؛ و در يك كلام خوب باشيم؟
اما شيطون هرچي كار سخته از ما مي خواد! بايد آدم بكشيم، دروغ بگيم، زنا كنيم، و،و،و ...
 ***
نوشتي: « اگه هدف شما پابرجا باشه حاضری نه تنها بمیری بلکه همه ی هستی و حتی نام خودت رو هم به خاطر اون بدی.
مثلا اگر هدف یه نفر نجات معشوقش باشه حتی خاضره به جای اون بمیره تا اونو نجات بده...»
به نظرت هدف مهمتره يا عاقبتش؟
به نظر من عاقبت هدف خيلي مهمتر از اصل هدفه! اينكه بعد از رسيدن به هدفت چي بدست مياري و چي از دست ميدي؟! ساده بگم: آخرش چي ميشه؟ به كجا مي رسي؟
جوابت اينه: اگه خوب فكر كني ميبيني كه بايد براي خيلي چيزا بميري و براي خيلي چيزا نه!
بايد از خيلي چيزا بگذري و از خيلي چيزا نه!
البته يه جاهايي ديگه فرصت فكر كردن نداري و بايد يه راهي رو انتخاب كني. اين ديگه ميشه تصميم آني!(اگه بعداً نمي گي اينو هم تعريفش كن.)
برگرديم به بحث.
اگه مثلاً هدف ما به قول تو پابرجا باشه؛ و فرضاً ما هم حاضر باشيم به خاطر هدفمون نه تنها بمیریم بلکه همه ی هستی و حتی نام خودمون رو هم به خاطر اون بدیم!
آيا با مردن مون، با دادن همه ي هستي و نام خودمون؛ و يا از جان گذشتگي به خاطر معشوقمون، چه تغييري رو ايجاد كرديم؟ آيا مردن ما سودي براي معشوق مون داشته؟ يا نه همون دوستي خاله خرسه است؟
خاله خرسه هم مي خواست مگسي كه روي صورت دوستش نشسته بود رو بكشه؛ اما چون عقل و فكر نداشت، ندونست چكار كنه؛ و سنگ بزرگي رو روي سر دوستش انداخت و اونو كشت. خوب حالا اين چه ارزشي داره؟
پس تنها حاضر بودن براي انجام هر كاري كافي نيست. بلكه بايد به عاقبت كاري كه مي كنيم فكر كنيم. يعني هميشه دل به دريا زدن خوب نيست!
 ***
از نظر اينكه هدف بايد براي آدم مهم باشه تا به خاطرش تلاش كنه حرفي نيست. اما بعضي هدفا اصلاً هدف نيستن! منظورم اينه كه هدفي كه آخر و عاقبت خوبي نداره به چه درد مي خوره؟ حالا يا نجات دادن معشوق باشه، يا رسيدن به قدرت باشه، يا ثروت باشه، يا حتي رسيدن به خدا!
وقتي كسي راه رسيدن به خدا رو بلد نباشه مسلماً نه تنها به خدا نميرسه، بلكه از اون دور هم ميشه! مثل كسي كه دزدي مي كنه تا به فقيري كمك كنه. آيا اين درسته؟
فعلاً تا همينجا...
اما چندتا تعريف خواسته بودي.
1- قيمت: همه ي اون چيزايي كه بايد تو وجودت باشه تا بهت بگن انسان!
2- انسانيت: تعريفش رو توي متن برات نوشتم.
3- ارزيدن: همه ي چيزايي كه بايد براي رسدن به هدفت از دست بدي!
4- شكستن قيمت: از دست دادن انسانيت!
5- حراج كردن: (در اينجا) گذشتن از همه چيز براي هيچ!
6- نصيب: هر چيزي كه بعد از رسيدن به هدفمون بدست مياد!
در پناه حضرت حق باشي. دوست گرامي!

وقتی میان نفس و هوس جنگ می شود

قلبم به چشم هم زدنی سنگ می شود

آقا ببخش گر که دلم گرم زندگی است

کمتر دلم برای شما تنگ می شود

سه شنبه 25/10/1386 - 17:21 - 0 تشکر 24608

سلام : روح زنگار زده هرچی گفتی واقعا گل گفتی من هم باهات موافقم!

مجتبي

هرچه از دوست رسد نيکوست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.