انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 6488)
پنج شنبه 20/10/1386 - 11:49 -0 تشکر 23320
هدف از زندگی

به نام خدا:

ما فقط برای خوردن و آشامیدن آفریده نشدیم بلکه از این آفرینش هدف والایی است وجود دارد که مهمترین آن این است که به دو فریضه الهی یعنی امر به معروف و نهی از منکر عمل کنیم!

نظر شما در این باره چیست؟

مجتبي

هرچه از دوست رسد نيکوست

پنج شنبه 20/10/1386 - 20:12 - 0 تشکر 23415

ببين مجتبي جون ؛

من به شدت باهات مخالفم...

خدا از آفرينش ما يه هدفي داشته و اون اينه كه بهش نزديك بشيم. يعني هدف از آفرينش ما قرب به خداست. يعني هدف خدا اين بوده...

حالا ما مي تونيم كمك كنيم كه خدا به هدفش برسه يا كاري بكنيم كه نرسه... اگه من براي خودم يه هدف داشته باشم ديگه هدف خدا برام چه اهميتي داره اون وقته كه من خدا رو فقط براي اين مي خوام تا منو تو راه رسيدن به هدفم كمك كنه...

حسين نعمتي

 

 

شنبه 20/11/1386 - 16:28 - 0 تشکر 29221

من فكر می‌كنم خود زندگی یعنی تشخیص هدف و تلاش در راه رسیدن به اون

سه شنبه 30/11/1386 - 0:47 - 0 تشکر 30645

سلام

من موافقم که انسان برای خوردن و آشامیدن خلق نشده و هدفی والاتر داره اما قبول ندارم که اون هدف امربه معروف و نهی از منکره، در حقیقت این یه گوشه از مسیری هست که برای رسیدن به هدف باید پیموده بشه.

هدف ما خداست.....اصلا بذار با یه مثال شروع کنم؛ یک رود هدفش از جرکت توی جوی چیه؟ خوب میخواد به دریا برسه. خوب دریا چیه؟ دریا همون منشا روده و به قول یونانیان باستان بدنبال اصل خودشه مثل هرچیز دیگه ای.... انسان از گل سرشته شد. خدا برای تکمیا خلقتش بنا را بر جانداری او گذاشت. خواست مخلوقی منحصر بفرد را بیافریند. یک محصول منحصر بفرد از مواد اولیه منحصر بفرد بدست میاد. و خاص تر و کامل تر و منحصربفردتر از خود خدا چیه؟ هیچی. پس خدا از خودش در اون گل دمید. انسان جان گرفت و زندگی را آغاز کرد. حالا اگه انسان بفهمه که سرازیری زیبای زدگیش به دریای خدایی میرسه و سرازیر بشه خوب به منشا خودش میرسه یعنی خدا.

انسان خلق شد تا دوباره به خدایی برسه، تا بفهمه که خدایی کردن چه لذتی داره و بفهمه که بندگی کردن چه رتبه ای داره. انسان خلق شد تا به چیزی برسه که هیچ چیزی جز اون نمیرسید. انسان خلق شد تا خودش رو پیدا کنه.....

نمیدونم کافی بود یا نه؛ اگه نیست و یا نامفهومه جوابگو هستم....

یاحق

مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
چهارشنبه 28/1/1387 - 2:38 - 0 تشکر 37059

سلام

یکی از لطفهای خدا به انسان خلق انسان است زیرا خدا می دانست اگر انسان را به وجود آورد در زنگی آن مخلوق چه اتفاقی می افتد پس خلق انسان یکی از الطاف خدا به انسان است از دیگر الطاف خدا به انسان می توان قوه عقل را نام برد که انسان باید با استفاده از عقل به سوی سعادت یعنی قرب الهی که باعث خشنودی خداست قدم بردارد پس هدف از زندگی باید رسیدن به قرب الهی که در نتیجه آن رشد وکمال انسان است باشد.

 موفق باشید

فی امان الله

الهی و ربی من لی غیرک... 

چهارشنبه 4/2/1387 - 14:9 - 0 تشکر 37831

-:- به نام حضرت دوست -:-
با سلام...منم موافقم كه ما برای خوردن و آشامیدن آفریده نشدیم!! اما واقعا با این قضیه كه هدف خلقت امر به معروف ونهی از منكره موافق نیستم.... اینها اصلا موضوعات كوچیكی نیستن اما نمیتونن كل هدف خدا رو در بر بگیرن!! ببینین یه هدف باید دلایل خالق رو برای ایجاد مخلوق توضیح بده .. یا حداقل در خودش داشته باشه... اما این موضوع مطرح شده نیست...چون میشد اصلا انسانی خلق نشه كه نیازی هم به امر به معروف و نهی از منكر باشه... اصلا نمیشه برای خلقت یه هدف واحد در نظر گرفت از نظر من.... چون این اهداف مختلف هستند كه همدیگه رو كامل میكنند و به هدف اصلی كه همون قرب به خدا باشه نزدیك میكنند... در واقع این مساله ی مطرح شده یه شاخه از اون درخته!! مهم هست... اما نه به عنوان هدف اصلی خلقت!! امیدوارم تونسته باشم نظرمو درست بگم!

یاعلی.


مواظب خودتون و دلای پاکتون باشید.

ندای آسمانی من

در راه عشق مرحله قرب و بعد نیست می‏بینمت عیان و دعا می‏فرستمت.

دوشنبه 16/2/1387 - 18:50 - 0 تشکر 39260

به نام حضرت دوست

سلام

به نظر من هم هدف از آفرینش انسان فرا تر از خوردن و آشامیدنه ،خود خدا می گه " من شما را آفریدم تا به عبادت من بپردازید " ومی دونیم  عبادت باعث نزدیکی بنده به خالق خودش میشه ، پس باید هر چه بیشتر خودمون را به خدا نزدیک کنیم و به اوامر او گوش کنیم تا حداقل مقداری از لطفی که به ما کرده را سپاس گذاری کرده باشیم .

««« تبیان »»»

 

دوشنبه 16/2/1387 - 19:3 - 0 تشکر 39264

بسم الله الرحمن الرحیم

 افریده شدیم تا زندگی کردن رو یاد بگیریم

تا برای زندگی اخروی اماده باشیم

ساخته شده باشیم.

عاشق شدن و لقاءالله بزرگترین هدف منه.

موفق باشید.

یا علی مدد

"سلامتی، فقط بیمار نبودن شما نیست، بلکه رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی هر فرد است"

همراه شما دوستان گرامی در تالار بهداشت وسلامت

يکشنبه 18/11/1388 - 9:48 - 0 تشکر 180739

همه ی انسانها اهدافی متاثر از نظام اخلاقی و عرف حاکم بر جامعه در زندگی خویش معین می کنند.اما در اکثر موارد این اهداف هدف های واقی فرد نیستند.به طور مثال وارد دانشگاه می شویم بدون این که هدفمان کسب علم و دانش باشد ورود به دانشگاه تنها بهانه ای برای بدست آوردن یک وجه اجتماعی خاص است.یا برای بدست آوردن یک سری امتیازات ویژه عضو گروه های مختلف سیاسی فرهنگی یا اجتماعی .... می شویم .البته وجود دارند افرادی که هدف و برنامه ی زندگی خود را دقیقآ مشخص کرده اند و می دانند برای چه به این دنیا آمده اند و در راه رسیدن به کمال ثابت قدم هستند.اما انسان های ضعیف بیشتر به دنبال جذب منافع هستند و توان مبارزه با مشکلات را ندارند در نتیجه سر گشته و حیران هر روز به دنبال چیزی اند.و با توجیهات بی منطق و آسمان ریسمان بافتن جامعه و افراد آن را محکوم می کنند و در آخر با پنهان کردن اهداف پست خود در زیر لوای اهداف مقدس و والا سعی در بزرگ نمایی شخصیت خود می کنند. اما در این میان جز این که روح جامه آسیب می بیند بزرگترین آسیب متوجه خود فرد است که در تمام طول زندگی برای هیچ زندگی کرده انرژی اش تحلیل رفته و دچار افسردگی و پوچی شده است.صبح تا شب خسته زندگی ایم بدون آن که تکلیفمان را با خواسته نیازها و اهدافمان در زندگی مشخص کرده باشیم......

يکشنبه 18/11/1388 - 10:48 - 0 تشکر 180747

همونطور که دوستان هم گفتن امر به معروف و نهی از منکر یکی از پله های رسیدن به هدف غایی خلقته

در مورد هدف نهایی مفسران به آیات متعددی اشاره کردند که در واقع همه آنها به یک چیز برمی گردد و آن الله است. قرب به خدا، عبادت و پرستش خدا، حب الهی، ...

اگر پیامبر هم از مردم برای رسالت خود مزدی نمی خواهد جز محبت اهل بیت" قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا المودّة فِی الْقُرْبَى" ، در واقع ناظر بر هدف نهایی است. چون کسی که خداوند را دوست دارد و درصدد رسیدن به قرب و رضای الهی است، به فرامین فرستادگان و خلفای او در زمین سر خم می کند:البته به قول مولا نه عبادت ثروتمندان (به طمع بهشت)، نه عبادت بردگان (از ترس جهنم)، بلکه عبادت آزادگان و به خاطر حب و رضای الهی.

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
دوشنبه 24/12/1388 - 12:31 - 0 تشکر 190052

با سلام
در حدیث قدسی وارد شده که : من گنجی بودم پنهان و خواستم که شناخته شوم پس شما را خلق کردم .
با استناد به این حدیث وظیفه ما شناخت خداو رسیدن به خداست و چیزهای دیگر از جمله امر به معروف، نماز و روزه و ... وسیله هستند برای طی این مسیر.
و من الله التوفیق

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.