انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 1374)
پنج شنبه 25/6/1389 - 1:20 -0 تشکر 231928
فعالیت گروهی مدرسه
سازمان ها برحسب طبیعت خود محافظه کارند. زیرا آن ها تمایل دارند کارها را بدان گونه که سالها انجام می دادند امروزه نیز به همان گونه انجام دهند. نظام آموزش و پرورش ما نیز از این قالب جدا نیست. اولیای آموزش و پرورش ما که به افکار باز و دیدگاه های خلاق اهمیت می دهند، خودشان در برابر پدیده تغییر عکس العمل مطلوبی نشان نمی دهند. شاید گاهی با فراخوان مقاله و یا ارائه الگوهای تدریس سعی می کنند به پدیده تغییر با دید متفکرانه بنگرند ولی متأسفانه حمایت و پیگیری لازم توسط آنان صورت نمی گیرد و همین موجب شده که در مدارس همان روش های ۵۰ سال گذشته به اجرا درآید.
در سال تحصیلی جدید در مرکز استعدادهای درخشان ملاصدرا مقطع راهنمایی سال اول، اینجانب کوشش کرده ام، گام هایی هر چند کوتاه در جهت بهبود فعالیت های کلاسی بردارم که این امر با همکاری مدیریت محترم مجتمع به خصوص جناب آقای دکتر اسماعیل پور و جناب آقای طالقانی به تحقق خواهد رسید. جا دارد که از این عزیزان تشکر و قدردانی نماییم. اعم کارهایی که در حال انجام گرفتن است به شرح ذیل می باشد.
۱- تدریس با استفاده از یادگیری مشارکتی: از بین روشهای چهارگانه یادگیری مشارکتی دو نوع آن که در درس ریاضی کاربرد فراوان دارد به مورد اجرا گذاشته شده است. که عبارتند از: الف) یادگیری انفرادی با یاری گرفتن از تیم. ب) گروه های پیشرفت تیمی دانش آموزان. به طور خلاصه می توان در مورد «الف» گفت که در این قسمت دبیر مربوطه به سرگروه ها روی موضوع های جدید آموزش می دهد و سرگروه ها پس از آن به اعضای گروه آموزش می دهند و در پایان دبیر از گروه ها آزمون می گیرد و سرگروه ها آن را تصحیح می کنند. در مورد قسمت «ب» باید به فعالیت درون گروهی مربوط به حل کار در کلاس ها، فعالیت ها و تمرین ها پرداخت و سپس دبیر مربوطه ۲ یا ۳ سؤال مطرح می کند که توسط دبیر و یا خود سرگروه ها تصحیح می گردد. در ضمن در جهت فعالیت های گروهی هر هفته یک تا دو بار سرگروه ها در زنگ های تفریح به مدت ۵ دقیقه از گروه خود آزمون می گیرد و در پایان هر ماه به دبیرخانه مربوطه گزارش می دهد. البته آزمون هایی که سرگروه ها می گیرند بیشتر از اشکالاتی است که گروه ها از آزمون های قبلی داشتند.
شرح مفصل این نوع یادگیری را در یکی از شماره های بعدی عنوان خواهم کرد.
۲- ارائه پیمان نامه دانش آموزان و دبیر: در این پیمان نامه انتظاراتی که دبیر از دانش آموزان و دانش آموزان از دبیر دارند عنوان شده که بعد از امضاء شدن رعایت پیمان نامه و عمل به آن که اصولا در اول سال تحصیلی ارائه می شود الزامی می باشد و نظارت بر آن توسط کمیته انضباطی صورت می گیرد.
۳- ساخت وبلاگ ریاضی مربوط به هر کلاس: در این کار تمام کلاس شرکت دارند و مطالب خواندنی و جذاب از جمله آزمون های کلاسی، بازی، تست و ارائه نرم افزارهای آموزشی در آن گنجانده شده است.
۴- ساخت وسایل کمک آموزشی درس ریاضی: این کار به منظور پرورش خلاقیت دانش آموزان صورت گرفته شده و دانش آموزان با راهنمایی دبیر مربوطه به صورت گروهی یا انفرادی به ساخت وسایلی مانند: ارتفاع سنج، خط کش و نمودار مقسوم علیه ای یک عدد به صورت الکترونیکی، حجم سازی، سی دی های آموزشی و... مبادرت می ورزند.
۵- نمایش تئاتر: دانش آموزان در این بخش متناسب با موضوعات درسی به نمایش تئاتر مبادرت می ورزند تا در این راستا مفاهیم درسی را بهتر یاد بگیرند.
۶- انتشار فصل نامه ریاضی: در این بخش هر کلاس در پایان هر فصل سال یک فصل نامه ریاضی که شامل مسائل ریاضی، کاریکاتور، جدول های ریاضی، سرگرمی ها، مصاحبه و... می باشد را منتشر می کنند.
۷- ایجاد کمیته های انضباطی: کمیته هایی ۳ نفره از دانش آموزان که با رأی دانش آموزان و نظارت معلم انتخاب می شوند. این کمیته وظیفه نظارت بر کلاس درس، اخذ تصمیم در مورد دانش آموزان ضعیف و کم کار و ارائه تکلیف (در حداکثر یک برگ)، احضار والدین با هماهنگی مدرسه و... را دارد.
در پایان باید عنوان کرد که تمام کارهای بالا گامی می باشد در جهت بالندگی و مسئولیت پذیری دانش آموزان، شادابی کلاس و پرورش استعدادهای آن ها. لذا بخشی از کارهای بالا به عنوان یک نمره ویژه در نظر گرفته می شود. امید است خداوند دانش آموزان کلاس اول این مرکز را که اکثرا با وضو به کلاس وارد می شوند مورد عنایت قرار دهد.


افشین میناب سالمی
دبیر ریاضی مرکز استعدادهای درخشان

 

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی