انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 4060)
پنج شنبه 25/6/1389 - 1:14 -0 تشکر 231925
علت ترک تحصیل دانش آموزان


 


امروزه مساله ترک تحصیل، شکل مخاطره آمیز و کاملا پیچیده ای به خود گرفته و در عین حال گستره ای جهانی نیز یافته است. در واقع ترک تحصیل و افت تحصیلی، هم در سطوح دانش آموزی و هم دانشجویی در تمام کشورهای جهان از عمده ترین مباحث و مسائل نظام آموزشی است.
تحصیل روندی است که به مرور زمان شکل می گیرد. از این دیدگاه، علائم خطر برای دانش آموزانی که در معرض ترک تحصیل قرار دارند، از تعطیلات تابستان به چشم می خورد که زمان زیادی را برای مداخله خانواده ها فراهم می آورد.
تحقیقات زیادی نشان داده اند بنیه علمی ضعیف، محرک قوی برای ترک تحصیل بوده است. مطالعات علمی بیانگر آن است که انگیزه دانش آموزان و دلمشغولی اولیه ایشان به تحصیل در دوره دبستان و راهنمایی، نقش تاثیرگذاری در میزان ترک تحصیل در دبیرستان دارد. پژوهشگران در تحقیقات خود نشان داده اند تفاوت در نمرات علمی از ابتدای سال چهارم شروع می شود و قبل از ترک مدرسه، وضعیت نامطلوب نمرات دانش آموزان، محرک زیادی برای تصمیم سازی ایشان نسبت به ترک تحصیل است.
زمانی که دانش آموزان انگیزه ای برای یادگیری ندارند، یعنی مانعی در راه انگیزش طبیعی آنها وجود دارد، احساس می کنند که بخوبی نمی توانند وظایف مربوط به مدرسه را انجام دهند و در نتیجه تلاششان را متوقف می کنند، یا به اندازه کافی تلاش جدی از خود نشان نمی دهند. این قبیل دانش آموزان، براحتی سرخورده می شوند و از آنجا که تلاششان را متوقف می کنند و یادگیری آنها با موفقیت همراه نمی شود، تجربه شور و هیجان ناشی از یادگیری مباحث جدید را کسب نمی کنند و معتقد می شوند همه موفقیت ها به شانس و تصادف یا اوضاع و احوال مربوط است و پشتکار در تحصیل نمی تواند تضمین کننده موفقیت آینده وی باشد.
یکی دیگر از عوامل، مردودی است. برخی تحقیقات نشان داده است مردودی، تاثیرات زیادی بر کیفیت تحصیلی می گذارد. تمام مطالعات تجربی موید این است که مردودی حتی در سطوح پایین تر تحصیلی به طرز محسوسی بر تمایل به ترک تحصیل تاثیرگذار است.
به همین جهت از تعطیلات تابستانی باید به عنوان یک فرصت طلایی در تقویت بنیه علمی دانش آموزان بهره برداری کرد. البته بدون تردید افراط در این زمینه می تواند نتیجه معکوسی به دنبال داشته باشد و بیش از آن که در از بین بردن انگیزه ترک تحصیل دانش آموزان موثر واقع شود، در ناامید شدن ایشان از ادامه تحصیل کارکرد داشته باشد. از سوی دیگر، تعطیلات تابستان به عنوان فرصتی برای استراحت و تجدید قوا مورد توجه محققان علوم انسانی و پژوهشگران حوزه آموزش نیز به شمار می رود. بدون تردید بهره برداری دوجانبه از تعطیلات تابستانی به عنوان فرصتی برای تقویت بنیه علمی و نیز برای تجدید قوا، استراحت و تنوع بخشی در زندگی تحصیلی می تواند در کاهش میزان احتمال ترک تحصیل دانش آموزان موثر واقع شود.
آموختن مهارت های زندگی و ارتباط اجتماعی و دوستیابی در تابستان نیز می تواند عامل موثری در کاهش احتمال ترک تحصیل دانش آموزان تلقی شود. مساعدت و نظارت خانواده ها در تشکیل گروه های دوستی مناسب روحیات، توانمندی ها و نیازهای دانش آموزان می تواند به عنوان یک پشتیبان کارا در ایام سال تحصیلی به مدد خانواده ها آید.
علاوه بر این، خانواده هایی که به اوقات فراغت بچه هایشان اهمیت می دهند، در تربیت موفق ترند. هرچه مدت اوقات فراغت پر نشده جوان بیشتر باشد، احتمال بالا رفتن ناهنجاری و بزهکاری بیشتر می شود. هرچه نظارت خانگی بیشتر، احتمال موفقیت در کاهش میزان ناهنجاری افزایش می یابد و افزایش ناهنجاری و بزهکاری، نتیجه ای جز زمینه سازی برای ترک تحصیل یا حتی اخراج از محیط تحصیل نخواهد داشت.
بر این اساس باید اذعان کرد بهره برداری مناسب از اوقات فراغت تابستانی، یکی از مداخلاتی است که به منظور مقابله با زمینه های ترک تحصیل باید مورد توجه کافی خانواده ها قرار گیرد.

 

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
شنبه 27/6/1389 - 18:16 - 0 تشکر 232795

در چند سال اخیر،  ترک تحصیل در میان بسیاری از دانش آموزان، رواج پیدا کرده است.

مواردی که در بالا ذکر شد از جمله :

1- بنیه علمی ضعیف، محرک قوی برای ترک تحصیل بوده است

2-زمانی که دانش آموزان انگیزه ای برای یادگیری ندارند، یعنی مانعی در راه انگیزش طبیعی آنها وجود دارد،

3-یکی دیگر از عوامل، مردودی است.

به نظر خیلی مهمه که باید از دغدغه های خانواده ها باشه. امیدوارم با طرح های جدیدی که از طرف مسئولین ارائه میشه، و تدبیر خانواده ها، روند این قضیه رو به کاهش باشه.

یا حق

التماس دعا

یا حق

التماس دعا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی