ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 718)
سه شنبه 18/10/1386 - 16:5 -0 تشکر 22999
لاستیک هوشمند

پژوهشگران با تهيه يك تاير آزمايشي خودرو كه مي‌تواند آسيب را حس كند و راننده را از احتمال پنچري آگاه نمايد، تازه‌ترين پيشرفت در فناوري خودرو هوشمند را ارايه كردند.
به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ایرنا ، پيش از اين تايري ساخته شده بود كه مي‌توانست رانندگان را از كم بودن فشار لاستيك آگاه كند. اما محققان دانشگاه پوردو در "وست لافايت" در اينديانا راهي يافته‌اند كه كل لاستيك را به يك نوع سنجنده تبديل مي‌كند.
گري كروتز مدير مركز الكتروهيدروليك و استاد مهندسي زيست‌شناسي و كشاورزي دانشگاه پردو مي‌گويد وجود چند لايه مواد مختلف در كل لاستيك با خواص الكتريكي متفاوت امكان سنجش تمام قسمتهاي لاستيك را ميسر مي‌سازد.
اين سامانه مي‌تواند اشكالاتي نظير پارگي، سوراخ شدگي، نقايص توليد، عدم توازن، نصب غلط و خرابي را تشخيص دهد.
اين محققان سامانه سنجنده‌اي ابداع كرده‌اند كه مي‌تواند پيامهاي الكتريكي مجزا را در لايه‌هاي لاستيك شناسايي كند، تغييراتي را كه منجر به پنجري مي‌شود بيابد يا فرسودگي نظير فشار نابرابر هوا را كاهش دهد.
اين تايرها از لاستيك خاصي ساخته شده‌اند و اين فناوري از خواص خود مواد بهره گرفته است و اين شيوه‌اي است كه پيش از اين در تايرها انجام نشده بود.
يك تراشه مخصوص داخل تاير، لايه‌هاي مختلف را بررسي مي‌كند و اطلاعات ايمني را به سرعت براي راننده ارسال مي‌كند.
اين كار كمتر از يك ثانيه به طول مي‌انجامد. اگر لاستيك شروع به خراب شدن كند از خيلي قبل به راننده هشدار مي‌دهد.
اين محققان پيش از اين يك شيلنگ هيدروليك ساخته‌اند كه خرابي را هشدار مي‌دهد و در حال تحقيق براي استفاده از اين فناوري در ابزارهاي ارتوپدي جهت تشخيص خرابي زانو و لگن مصنوعي هستند.
آنها دريافتند اين فناوري روي جنس لاستيك نيز كارايي دارد.
محققان پردو تاكنون ‪ ۲۴‬تاير ساخته‌اند. كروتز قصد دارد اين فناوري را به ثبت برساند و به توليدكنندگان عرضه نمايد. اولين استفاده از آن در خودروهاي چند ميليون دلاري مسابقه خواهد بود كه هزينه پنچري بالاست.
استفاده از اين فناوري براي توليدكنندگان در هر تاير يك دلار هزينه دربردارد كه هزينه هر تاير براي مشتري ‪ ۵۰‬دلار تمام مي‌شود.

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.