انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 306)
پنج شنبه 18/6/1389 - 20:51 -0 تشکر 229718
در حاشیه ی پس گرفتن مکرر امضاها"واقعا این نماینده ها چه کار می کنند؟

اگر مطالعه ای موردی روی طرح های مجلس شورای اسلامی داشته باشیم ، بسیاری از طرح های نمایندگان محترم جزو طرح هایی هستند كه " متولد نشده می میرند " و امضاهایی كه " جوهر آنها خشك نشده پس گرفته می شوند" .

ظن اولیه درباره كثرت چنین طرح هایی این است كه متاسفانه نمایندگان محترم مجلس در برخی موارد بنا به برخی ملاحظات به جنبه های مختلف طرح ها و تبعات آن توجهی ندارند و در گام اول با میدان داری برخی نمایندگان دهها امضا جمع می شود و خبر آن در جامعه منتشر می شود ، امیدهایی برانگیخته می شود و انتظاراتی پدید می آید و در نهایت هم پس از چند روز یا چند هفته كشاكش ، نماینده ها امضاهای خود را از زیر طرح مطروحه جمع می كنند و اعلام می كنند كه : " این طرح را «كان لم یكن»بدانید " .

این مساله علاوه بر آسیب هایی كه متوجه جایگاه و حیثیت مجلس و كل جامعه می كند ، نشان ازآن دارد كه متاسفانه برخی نمایندگان مجلس قبل از ارایه طرح های پیشنهادی خود آن گونه كه باید ، روی آن طرح ها كار كارشناسی انجام نمی دهند .

ممكن است گفته شود كه ارایه طرح ها به كمیسیون ها جهت انجام كار كار شناسی است ، این سخن تا حدود زیادی درست است ، اما فرض بر این است كه نمایندگانی كه به مجلس راه می یابند خود یك كارشناس هستند و طبیعتا وقتی یك نماینده یا چندین نماینده در حوزه ای مشخص طرحی پیشنهاد داده و امضا جمع می كنند ، باید در مورد آن طرحی كه ارایه می دهند مطالعات كافی انجام داده و جوانب امر را بسنجند .

مثال های فراوانی می توان ذكر كرد كه نمایندگان مجلس طرح هایی ارایه داده اند و پس از طی چند روز( و یا گاه پس از گذشت چند ساعت ) امضاهای خود را از زیر طرح پس گرفته و از ارایه آن طرح عقب نشینی كرده اند .

نمونه اخیر آن موضوع افزایش تعطیلات عید فطر بود كه در هفته گذشته 50 نماینده مجلس با تبلیغات فراوان پای طرحی را امضا گذاشتند كه به موجب آن دو روز دیگر از تعطیلات رسمی لغو شده و در عوض به یك روز تعطیل عید فطر دو روز دیگر افزوده می شد .

اعلام عمومی این طرح پیشنهادی انتظاراتی را در جامعه دامن زد و بحث ها و كشاكش هایی در پی داشت و نمایندگان برای تصویب آن در صحن مجلس امروز و فردا كردند تا اینكه دو روز مانده به عید فطر ، ناگهان اعلام كردند كه نمایندگان امضا كننده این طرح ، امضاهای خود را پس گرفته و این طرح " كان لم یكن " تلقی می شود .

بی گمان این قبیل اتفاقات نشان از این امر دارد كه متاسفانه برخی نمایندگان مجلس بدون اینكه به تبعات اقدامات خود به اندازه كافی اندیشه كنند ، پای طرح هایی را امضا می گذارند و بعد به راحتی آب خوردن امضاهای خود را پس گرفته و موضوع را رها می كنند .

این قبیل اقدامات به جایگاه و شان نمایندگان و مجلس و در نگاهی كلان به تمامی جامعه آسیب می زند و امید است كه نمایندگان محترم قبل از ارایه طرح های خود به طور كامل جوانب امر را بررسی كرده و سپس اقدام به امضای طرح كنند تا این چنین مردم را سرگردان نكرده و انتظارات بیجا ایجاد نكنند .

یک نماینده ، باید به اندازه ای تعالی فکری داشته باشد که بتواند لااقل حرمت امضای خود را داشته باشد و آن را به متاعی کم بها تبدیل نکند ؛ اگر بعضی از نمایندگان برای خود چنین شأنی قائل نیستند ، دستکم حرمت خانه ملت را نگه دارند و ملت را بازیچه نکنند.

عجب امضا در امضایی شده امشب

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی