انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 330)
سه شنبه 16/6/1389 - 11:39 -0 تشکر 228716
افزایش رفت و آمدها در افغانستان

یک مسئول بلندپایه روسی اعلام کرد این کشور خواستار همکاری با غرب و کمک به افغانستان برای بازسازی نیروگاههای برق و سایر تاسیساتی است که در زمان اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان احداث شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری رویترز از مسکو، این مسئول که خواست نامش فاش نشود در همایش والدای که نشست سالانه کارشناسان امور روسیه محسوب می شود افزود: مایلیم برای بازسازی برخی از حدود یکصد و چهل تاسیسات بسیار مهم احداث شده در افغانستان در زمان اتحاد جماهیر شوروی، همکاری کنیم. این اظهارات نشان دهنده تمایل مسکو برای تقویت نقش خود در افغانستان بدون اعزام نیرو به این کشور آن هم بیست و یک سال پس از عقب نشینی نیروهای اتحاد شوروی از افغانستان است.
در مدت حدود ده سالی که نیروهای اتحاد جماهیر شوروی افغانستان را در اشغال خود داشتند حدود پانزده هزار نظامی ارتش شوروی و یک میلیون افغان کشته شدند. در ماه ژانویه نماینده روسیه در ناتو اعلام کرده بود مسکو تاسیسات زیربنایی احداث شده در افغانستان در دوره اتحاد شوروی را بازسازی خواهد کرد به این شرط که جامعه بین المللی هزینه آن را تامین کند. اما مسئول بلندپایه روس که روز دوشنبه سخن می گفت تاکید کرد طرحهایی که روسیه مایل به بازسازی یا توسعه آنها است شامل نیروگاههای برق و گذرگاه سالنگ در کوههای هندوکش در مسیر جاده ای راهبردی است که شبه قاره هند را به آسیای میانه متصل می کند. این مسئول افزود، مسکو از طریق ایجاد خطوط انتقال تدارکات به عملیات نظامی امریکا و ناتو در افغانستان کمک و با ناتو برای تحویل دادن بالگرد به ارتش افغانستان همکاری می کند. مسئولان روس می گویند خواستار موفقیت واشنگتن و ناتو در افغانستان هستند و از گسترش شورشها و قاچاق مواد مخدر احساس نگرانی می کنند.

هرچند غربیها معتقدند مسکو عملا از درگیر شدن ارتشهای غربی در جنگی که پیروزی در آن دشوار است، شادمان است. مسئولان روس همچنین می گویند مشکلات افغانستان را نمی توان فقط از راه اقدام نظامی حل کرد و مسکو خواستار کمک به احیای اقتصاد افغانستان است. تحلیلگران می گویند بازسازی تاسیسات زیربنایی افغانستان به شرکتهای روسی کمک می کند و بر میزان نفوذ مسکو در افغانستان بعد از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور می افزاید.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی