انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 450)
دوشنبه 15/6/1389 - 15:8 -0 تشکر 228383
همبرگر سیاسی

مدتی است رستوران‌های زنجیره‌ای "کوییک" در فرانسه همبرگرهایی می‌فروشند که گوشت آن از راه ذبح اسلامی تهیه شده و به اصطلاح مسلمانان "حلال" است. گسترش رستوران‌های فروشنده"همبرگر حلال" به بحث‌هایی در فرانسه دامن زده است.

این که سوپرمارکت‌های فرانسه در آغاز ماه رمضان، اواسط ماه اوت (هفته چهارم مرداد ماه)، شروع به تبلیغ در مورد محصولات "حلال" کردند، موجب ایجاد هیجان در میان عده‌ای شد. ژاک ادوار شاره، مدیر رستوران‌های زنجیره‌ای کوییک می‌دانست چنین چیزی پیش می‌آید، برای همین کنفرانسی مطبوعاتی را برای موضوعی ترتیب داد که به طور معمول کسی به خاطرش اصحاب مطبوعات را فرانمی‌خواند. اما شاره  لازم ‌دانست توضیح دهد که چرا در آینده بر شمار رستوران‌های کوییک در فرانسه که "همبرگر حلال" عرضه می‌کنند، افزوده خواهد شد.

همان طور که از مدیر یک شرکت خصوصی با سود یک میلیارد یورویی در سال انتظار می‌رفت، استدلال شاره  بر پایه مباحث اقتصادی بود. وی گفت که از ماه اکتبر تا کنون فروش همبرگر حلال به طور انفجاری بالا رفته و نسبت به سابق دو برابر شده است.  شاره افزود که شمار مشتریان این رستوران‌ها هم بیشتر شده و منطق ایجاب می‌کند که بر تعداد آن‌ها افزوده شود.

به گزارش دویچه‌وله، شاره در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت که راه دیگری برای شرکت  کوییک در رقابت بازار اقتصاد وجود ندارد، مگر آن که پاسخگوی تقاضایی باشد که از سوی مشتریان وجود دارد. وی افزود که امکان به دست آوردن سود از این طریق به طور بالقوه موجود است، چون فرانسه با پنج میلیون مسلمان بزرگ‌ترین جمعیت مسلمان در اروپا را داراست. برآورد می‌شود که سود "بازار محصولات حلال" بالغ بر پنج و نیم میلیارد یورو در سال باشد. در سال ۲۰۰۹ مک‌دونالد در لندن به طور آزمایشی به فروش "محصولات حلال" پرداخت، اما پس از تنها چند هفته این محصولات را از لیست فروش خود خط زد.

 

شاره گفت که همبرگر حلال تنها در ۲۲ شعبه از ۳۰۰ شعبه کوییک به فروش می‌رسد و در این رستوران‌ها همبرگرهای سنتی هم فروخته می‌شود. وی افزود که اگر کسی نخواست وارد رستورانی شود که در آن همبرگر حلال می‌فروشند، می‌تواند با ماشین، خود را در مدت کوتاهی به شعبه دیگر کوییک برساند؛ به هنگام انتخاب محل رستوران‌های همبرگر حلال به این مسئله توجه شده است.

تبدیل همبرگر حلال به بحث سیاسی

با وجود این، تلاش‌های مدیر رستوران‌های زنجیره‌ای کوییک چندان فایده نداشت. موضوع همبرگرهای حلال به بحثی سیاسی تبدیل شد. شهردارهای شهرهای مختلف خود را وارد بحث کردند. برخی می‌گویند که این کار باعث ایجاد تفرقه می‌شود و بخش‌هایی از مردم را از کل جامعه جدا می‌کند. برخی افراد خواستار بایکوت شدند. دیگران اظهار تاسف کردند که همبرگر گوشت خوک از منوی غذای رستوران خط خورده، اما این که گاوها برای ذبح برده می‌شوند و بی‌آن که بی‌حس شوند، گردن زده می‌شوند، موضوع بحث نبود.

شاره که دراین میان مورد حمله این و آن بوده، درحقیقت وارث همبرگر حلال است، چون او تازه از آغاز سال ۲۰۱۰ مدیریت کوییک را بر عهده گرفته است.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی