انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 836)
دوشنبه 15/6/1389 - 12:10 -0 تشکر 228299
کسی که ولایت فقیه را قبول ندارد؟

استفتائات از رهبری/سایت رسمی ایشان:

آیا كسى كه اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه ندارد، مسلمان حقیقى محسوب مى‏شود؟
عدم اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه، اعم از این كه بر اثر اجتهاد باشد یا تقلید، در عصر غیبت حضرت حجت «ارواحنا فداه» موجب ارتداد و خروج از دین اسلام نمى‏شود.

آیا ولایت فقیه یك مسأله تقلیدى است یا اعتقادى؟ و كسى كه به آن اعتقاد ندارد چه حكمى دارد؟
ولایت فقیه از شئون ولایت و امامت است كه از اصول مذهب مى‏باشد. با این تفاوت كه احكام مربوط به ولایت فقیه مانند سایر احكام فقهى از ادّله شرعى استنباط مى‏شوند و كسى كه به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم پذیرش ولایت فقیه رسیده، معذور است.

وظیفه ما در برابر كسانى كه اعتقادى به ولایت فقیه جز در امور حسبیه ندارند، با توجه به اینكه بعضى از نمایندگان آنان این دیدگاه را ترویج مى‏كنند، چیست؟
ولایت فقیه در رهبرى جامعه اسلامى و اداره امور اجتماعى ملت اسلامى در هر عصر و زمان از اركان مذهب حقّه اثنى‏عشرى است كه ریشه در اصل امامت دارد، اگر كسى به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم لزوم اعتقاد به آن رسیده باشد، معذور است، ولى ترویج اختلاف و تفرقه بین مسلمانان براى او جایز نیست.

 

لینک:

http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=1&tid=8

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

دوشنبه 15/6/1389 - 13:45 - 0 تشکر 228347

اولاً این احکام یاد شده در مورد اعتقاد به ولایت فقیه است نه در مورد التزام و اطاعت از ولایت فقیه ؛ چون التزام و اطاعت از ولایت فقیه در هر حالی و بر هر کسی حتی بر مراجع تقلید واجب عینی است.

ثانیاً این حکم جهت علما و مجتهدین دینی است که میتوانند بر اساس استدلال و برهان فقهی به عدم پذیرش ولایت فقیه برسند نه برای من و شما که اصلاً نمیدانیم فقه و اصول چیست تا چه رسد به استدلال و برهان !!!

ثالثاً همه استفتائات را باید با هم دید تا بتوان کسب تکلیف کرد نه مثل شما هر حکمی که به مذاقتان خوش آمد را انتخاب کنید.

لطفاً به این احکام نیز که در همان منبع آورده شده شما موجود میباشد توجه کنید بعد قضاوت کنید :

س 62: آیا اوامر ولى فقیه براى همه مسلمانان الزام آور است یا فقط مقلدین او ملزم به اطاعت هستند؟ آیا بر كسى كه مقلد مرجعى است كه اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه ندارد، اطاعت از ولى فقیه واجب است یا خیر؟

بر اساس مذهب شیعه همه مسلمانان باید از اوامر ولائى ولى فقیه اطاعت نموده و تسلیم امر و نهى او باشند، و این حكم شامل فقهاى عظام هم مى‏شود، چه رسد به مقلدین آنان. به نظر ما التزام به ولایت فقیه قابل تفكیك از التزام به اسلام و ولایت ائمّه معصومین(ع) نیست.

س 63: كلمه ولایت مطلقه در عصر پیامبر اكرم «صلى الله علیه و آله» به این معنى استعمال شده است كه اگر رسول اكرم «صلى الله علیه و آله» شخصى را به انجام كارى امر كنند، انجام آن حتى اگر از سخت‏ترین كارها هم باشد بر آن فرد واجب است، به طور مثال اگر پیامبر «صلى الله علیه و آله» به كسى دستور خودكشى بدهند. آن فرد باید خود را به قتل برساند. سؤال این است كه آیا ولایت فقیه در عصر ما با توجه به این كه پیامبر اكرم «صلى الله علیه و آله» معصوم بودند و در این زمان ولى معصوم وجود ندارد، به همان معناى عصر پیامبر «صلى الله علیه و آله» است؟

مراد از ولایت مطلقه فقیه جامع الشرایط این است كه دین حنیف اسلام كه آخرین دین آسمانى است و تا روز قیامت استمرار دارد دین حكومت و اداره امور جامعه است، لذا همه طبقات جامعه اسلامى ناگزیر از داشتن ولى امر و حاكم و رهبر هستند تا امت اسلامى را از شر دشمنان اسلام و مسلمین حفظ نماید، و از نظام جامعه اسلامى پاسدارى نموده و عدالت را در آن برقرار و از ظلم و تعدّى قوى بر ضعیف جلوگیرى نماید، و وسائل پیشرفت و شكوفائى فرهنگى، سیاسى و اجتماعى را تأمین كند. این كار در مرحله اجرا ممكن است با مطامع و منافع و آزادى بعضى از اشخاص منافات داشته باشد، حاكم مسلمانان پس از این كه وظیفه خطیر رهبرى را طبق موازین شرعى به عهده گرفت، باید در هر مورد كه لازم بداند تصمیمات مقتضى بر اساس فقه اسلامى اتخاذ كند و دستورات لازم را صادر نماید. تصمیمات و اختیارات ولى فقیه در مواردى كه مربوط به مصالح عمومى اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت مقدّم و حاكم است، و این توضیح مختصرى درباره ولایت مطلقه‏است.

س 64: آیا همانگونه كه بقاء بر تقلید از میّت بنا بر فتواى فقها باید با اجازه مجتهد زنده باشد، اوامر و احكام شرعى حكومتى هم كه از رهبر متوفّى صادر شده است، براى استمرار و نافذ بودن احتیاج به اذن رهبر زنده دارد یا این كه بدون اذن رهبر زنده هم خود به خود از قابلیت اجرائى برخوردار است؟

احكام ولائى و انتصابات صادره از طرف ولى امر مسلمین اگر هنگام صدور، موقت نباشد، همچنان استمرار دارد و نافذ خواهد بود، مگر این كه ولى امر جدید مصلحتى در نقض آنها ببیند و آنها را نقض كند.

س 65: آیا بر فقهیى كه در كشور جمهورى اسلامى ایران زندگى مى‏كند و اعتقادى به ولایت مطلقه فقیه ندارد، اطاعت از دستورات ولى فقیه واجب است؟ و اگر با ولى فقیه مخالفت نماید فاسق محسوب مى‏شود؟ و در صورتى كه فقیهى اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه دارد ولى خود را از او شایسته‏تر به مقام ولایت مى‏داند، اگر با اوامر فقیهى كه متصدى مقام ولایت امر است مخالفت نماید، فاسق است؟

اطاعت از دستورات حكومتى ولى امر مسلمین بر هر مكلفى ولو این كه فقیه باشد، واجب است. و براى هیچ كسى جایز نیست كه با متصدى امور ولایت به این بهانه كه خودش شایسته‏تر است، مخالفت نماید. این در صورتى است كه متصدى منصب ولایت از راههاى قانونى شناخته شده به مقام ولایت رسیده باشد. ولى در غیر این صورت، مسأله به طور كلى تفاوت خواهد كرد.

س 66: آیا مجتهد جامع الشرائط در عصر غیبت ولایت بر اجراى حدود دارد؟

اجراى حدود در زمان غیبت هم واجب است و ولایت بر آن اختصاص به ولى امر مسلمین دارد.

س 69: آیا اطاعت از دستورات نماینده ولى فقیه در مواردى كه داخل در قلمرو نمایندگى اوست، واجب است؟

اگر دستورات خود را بر اساس قلمرو صلاحیت و اختیاراتى كه از طرف ولى فقیه به او واگذار شده است، صادر كرده باشد، مخالفت با آنها جایز نیست.

احکام زیر هم از سایت http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=1&tid=7 استخراج شده است :

س 52: در صورت تعارض فتواى ولى امر مسلمین با فتواى مرجعى در مسائل سیاسى، اجتماعى و فرهنگى وظیفه شرعى مسلمانان چیست؟ آیا معیارى براى تفكیك احكام صادره از طرف مراجع تقلید و ولى فقیه وجود دارد؟ مثلا اگر نظر مرجع تقلید با نظر ولى فقیه در مسأله موسیقى اختلاف داشته باشد، متابعت از كدامیك از آنان واجب و مجزى است؟ به طور كلى احكام حكومتى كه در آن نظر ولى فقیه بر فتواى مراجع تقلید برترى دارد، كدام است؟

در مسائل مربوط به اداره كشور اسلامى و امورى كه به عموم مسلمانان ارتباط دارد، نظر ولى امر مسلمین باید اطاعت شود. ولى در مسائل فردى محض، هر مكلفى باید از فتواى مرجع تقلیدش پیروى نماید.

س 54: اگر مقلد یكى از مراجع باشم و در این حال ولى امر مسلمین اعلان جنگ یا جهاد بر ضد كفار ظالم نماید و مرجع تقلید من اجازه شركت در جنگ را ندهد، آیا ملزم به رعایت نظر وى هستم؟

در مسائل عمومى جامعه اسلامى كه یكى از آنها دفاع از اسلام و مسلمین بر ضد كفار و مستكبران متجاوز است، اطاعت از حكم ولى امر مسلمین واجب است.

س 55: حكم یا فتواى ولى امر مسلمانان تا چه حد قابل اجرا مى‏باشد؟ و در صورت تعارض با رأى مرجع تقلید اعلم، كدامیك مقدم است؟

اطاعت از حكم ولى فقیه بر همگان واجب است و فتواى مرجع تقلید نمى‏تواند با آن معارضه كند.

دوشنبه 15/6/1389 - 16:46 - 0 تشکر 228413

با سلام

ممنون . بیشتر از سوال و جوابها بزارین

باتشکر

 
سه شنبه 16/6/1389 - 19:19 - 0 تشکر 228971

نکته ی انحرافی قصه همینجاست
اعتقاد یا التزام و اطاعت
شما اگر با ادله ی عقلی و برهان به اصل دین اسلام هم شک کردی و بعد به یقین رسیدی که مسیحیت دین بر حق است و مسیحی شدی مرتد نیستی حال چه رسد به این

مرگا به من که با پر طاووس عالمي

يک موي گربه ي وطنم را عوض کنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی