بهداشت و سلامت (بازدید: 769)
يکشنبه 14/6/1389 - 15:36 -0 تشکر 228071
فلزها و پزشکی

در این تاپیک قصد داریم در مورد فلزات مورد استفاده در علم پزشکی صحبت کنیم. اولین فلز از فلزات مورد علاقه خانم هاست. حدس بزنید ....

طلا

* به علت اینکه طلا در برابر باکتریها وواکنشهای شیمیایی در بدن بسیار پایدار است از این رو از این نعمت الهی در ساختمان وسایلی که در داخل بدن کار گذاشته می شود مانند pacemaker قلبی وICDومجاری ویژه ای بنام stent استفاده می گردد

* در درمان سرطانها مانند سرطان پروستات در مردان کاربرد ویژه ای دارد

* در دندانپزشکی هم استفاده شده است
 

* در درمان ویروس ایدز هم بکار رفته است
 

* در نوعی بیماری پلک که چشم ها به خوبی بسته نمی شوند (lagophthalmos)کار برد دارد
 

* در درمان روماتیسم مفصلی هم بکار می رود

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:44 - 0 تشکر 236384

این فلز گرانقیمت در علم پزشکی کاربردهای زیادی دارد:

* خاصیت ضد تومور دارد.
* به عنوان ردیاب زیستی برای ارسال دارو می توان از آن استفاده کرد.
* تزریق گویهای میکروسکوپی طلا در غده پروستات از بروز زودهنگام این سرطان جلوگیری می کند.
* برای رفع انسداد شریان و تنظیم ضربان قلب کاربرد دارد.
* اولین تحقیق پزشکی مستند و مدرن در مورد کاربرد طلا در سال ۱۸۹۰ صورت گرفت. در این سال دکتر رابرت کخ کشف کرد که باسیل سل نمی‌تواند در حضور طلا زندگی کند.
* در اوایل دهه ۱۹۰۰ پزشکان برای درمان دردهای مفصلی، قطعه‌ای از طلا به ارزش پنج دلار را در زیر پوست، مثلآ در ناحیه مفصل زانو کار می‌گذاشتند در نتیجه در بیشتر موارد درد کاهش یافته یا کاملآ برطرف می‌شد.
* برای درمان آرتروز

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:48 - 0 تشکر 236386

* طلا در مورد ناهنجاری‌های غددی و عصبی مورد استفاده بوده و در احیاء مجدد فعالیت‌های غددی، تحریک اعصاب و آزاد کردن فشار عصبی سودمند است.
* طلا می‌تواند بر مکانیسم گرمایی بدن تاثیر مثبتی داشته باشد. بویژه در مورد عرق کردن‌های شبانه، تشنگی شدید و ضعف و کاهش دمای بدن موثر است.
* طلا همچنین در درمان بیماری‌های زیر مفید می‌باشد:
اعتیاد
آلزایمر
حواس پرتی
بیماری دوگانگی (Bi-Polar Disease) که یک بیماری روانی است.
دندان قروچه
ورم زانو و آرنج
سندرم جنگ خلیج فارس
غلظت خون
بیماری‌ کرون
افسردگی
تورم قولن
کلسترول بالا
کم خوابی
پوکی استخوان
کشیدگی ماهیچه
آرتروز رماتیسمی
انفصال دیسک
زخم معده
زخم روده

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:50 - 0 تشکر 236388

بیشتر طلاهای استفاده شده در دندانپزشکی به صورت آلیاژ با دیگر فلزات مانند پلاتین، پالادیوم، نقره، مس و روی می باشد. طلا عنصری غیرسمی بوده و در اثر فرآیندهای بیولوژیکی برای استفاده های دندانپزشکی آماده می گردد. برای دندانپزشک استفاده از این فلز به علت مقاومت بالا ، سختی زیاد ، بادوامی آن مناسب است، همچنین طلا هرگز سائیده نشده و تیره نمی شود. همچنین مقاومت بالا نسبت به عوامل شیمیایی باعث جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی طلا می گردد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:51 - 0 تشکر 236389

یکی از مهمترین علوم امید بخش پزشکی بحث لیزر یونی است، سطوح داخلی که بوسیله طلا پوشیده شده تمرکز اشعه را کنترل می نماید. در گسترش لیزر، بخار لیزر طلا می تواند نور قرمز با دانسیته بالا که نیاز به طول موج بالا دارد، تولید کرده و سلول های سرطانی را بدون هیچ زخمی در مجاورت سلول های سالم نابود سازد.
لیزر کم وزن جدید، بوسیله افراد نظامی طراحی شده و درمحل تماس صفحات مطلا استفاده میشود و برای زخم های ایجاد شده در مناطق جنگی استفاده می شود، به موجب آن از دست دادن خون کاهش یافته و شانس زنده ماندن در مورد زخم های جدی افزایش می یابد. در بیمارستان ها، این طرح جدید اجازه می دهد تا در صدمه های شدید و اورژانسی و بدون حرکت دادن بیمار، شانس زنده ماندن افزایش یابد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:55 - 0 تشکر 236391

جراحان از ابزارآلات طلا برای تمیز کردن لخته های خون در رگ های قلب استفاده می کنند. جراحی میکروسکوپی گلوله های طلا باعث کندتر شدن پیشرفت سرطان پروستات در مردان می شود. بعضی از انواع سرطان بوسیله کلوئیدهای طلا درمان می شوند. لیزر با پوشاندن جزء به جزء بوسیله طلا زندگی جدیدی به بیماران قلبی که به سختی عمل می شوند، می بخشد.
لیزرهای وابسته به طلا، انقلابی در عرصه پزشکی ایجاد کرده اند، از تخریب سلول های سرطانی تا جراحی های اورژانسی و جراحیهای حساس روی چشم و بافت های مغز که در گذشته ممکن نبوده اند را ممکن پذیرساخته است. اخیراً، لیزرهای پوشیده بوسیله طلا برای جوان سازی بافت پوست با از بین بردن قسمت های سوخته و صدمه دیده پوست به کار برده می شوند. طلا می تواند در داخل بدن انسان بدون احتمال فرسودگی و صدمه واکنش های فیزیکی در بسیاری از نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:56 - 0 تشکر 236393

جراحی چشم
تصادف، مریضی و یا جراحی ممکن است باعث بروز بیماری Lagophthalmos شود که با این بیماری، شخص نمی تواند چشم خود را به طور کامل ببندد. بنابراین باید چشم را مرطوب نگه داشت، پزشکان در گذشته پلک های را به صورت نیمه به هم می دوختند، اما هم اکنون کاشت پلک طلای جدید، روش رایج درمان به شمار می رود. این طلا " کاشت بار پلک" بر روی پلک بالایی انجام شده و به چشم اجازه می دهد تا پلک بزند. ماهیچه هایی که وظیفه بازنگه داشتن پلک را برعهده دارند، پلک را باز نگه می دارند، سپس هنگامیکه ماهیچه ها آزاد می شوند، سنگینی طلا باعث افتادن پلک ها می شود. طلا بهترین انتخاب برای این عمل به شمار می رود، به علت اینکه پوسیده نشده و با اشک هم واکنش نشان نمی دهد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:57 - 0 تشکر 236394

در بسیاری از مریض ها، طلا به کاهش درد، کوفتکی و کاهش تورم و صدمه استخوان کمک می نماید. طلا همچنین می تواند به شکل تزریقی و یا قرص مورد استفاده قرار گیرد. اما عملکرد طلا در این زمینه کاملاً شناخته شده نیست، مطابق با نظریه Arthritis Foundation به نظر می رسد که طلا بر روی فرآیندی که باعث درد و تورم می شود، تأثیر گذار است.


در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 9:58 - 0 تشکر 236395

طلا یکی از کلیدی ترین اجزاء دماسنج های مدرن می باشد، این دماسنج می تواند دمای داخلی بدن انسان را در ظرف ۲ ثانیه، فقط با نگه داشتن دماسنج در مقابل گوش خارجی قرائت کند. دمای خوانده شده بسیار دقیق بوده زیرا پرده گوش مانند هیپوتالاموس وظیفه تقسیم خون را برعهده دارد، بنابراین این ارگان دمای داخلی بدن را کنترل می نماید. در دماسنج حاوی طلا یک لوله پوشیده شده طلا که به نام "هادی موج" نامیده می شود و گرما را از گوش به قسمت های حساس دماسنج منتقل می نماید.
هادی های موج ترکیبات اصلی سیستم الکترونیکی مانند رادار و میکروموج های ارتباطات راه دور می باشد. طلا یکی از فلزات عایق گرما است و هیچ گرمایی از گوش به لوله ترمومتر منتقل نمی شود. بنابراین طلا اولین انتخاب برای گرفتن دمای بدن به خصوص در مورد نوزادان و بیماران بیهوش می باشد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 10:0 - 0 تشکر 236396

اتصال آزمایشگاهی ذرات ریز طلا به DNA ساختار جدید میکروسکوپی را ایجاد می نماید، تا راهی به سوی تحقیقات، درمان ها و تشخیص بیماری ها در زمینه هایی مانند بیوشیمی، ژنتیک و پزشکی باز نماید.
به زودی بیماران قادر به تشخیص بیماری های مانند عفونت، سرطان، ایدز و دیگر بیماری ها و بدست آوردن نتایج فوری بوسیله تحقیقات ژنتیکی با چسبیدن مولکول های طلا به DNA می باشند.
دانشمندان در مرکز تحقیقاتی Massachusetts Institute of Technology ریزتراشه هایی به اندازه انگشت شصت انسان با بیش از ۱۰۰۰ قسمت ریز جدا ساخته اند، که به صورت جامد، مایع و یا ژل بوده و در زیر پوست بدن فرد بیمار کار گذاشته می شود. تراشه سیلیکاتی با ورقه طلا پوشیده شده است. دارو زمانی که قطعه الکتریکی کوچک بین پوشش طلا و الکترود طلا فعال می شود، آزاد می شود.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 7/7/1389 - 23:23 - 0 تشکر 236721

سلام oooooj عزیز واقعا مطالب جالبی بودند متشكر

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی