• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 2832)
دوشنبه 17/10/1386 - 11:34 -0 تشکر 22750
افتخار اصفهان (سلمان محمدی)

با سلام به تمام نازنینان تبیانی به ویژه نصف جهانی های گل.خوبین انشاالله؟ طی این چند ماه گذشته مطالب زیادی در مورد اصفهان واستون دادم از گذشتش از آثار تاریخیش از موقعیت جغرافیایی و ..خیلی چزهای دیگه اما امروز با بقیه فرق می کنه امروز می خوام از مردی واستون بگم که به اصفهانی بودنش افتخار می کنم نه تنها من بلکه اصفهان و ایران و جهان اسلام بهش افتخار می کنه و این عزیز بزرگ کسی نیست جز سلمان محمدی:

سلمان محمدی افتخار اصفهان

سلمان فارسی دهقان زاده ایی از ناحیه جی اصفهان بود.نام اصلی او روزبه بوده و در کودکی به دین عیسوی گرایید و از کشیشان شنیده بود که ظهور پیامبر تازه نزدیک است،خانه پدر را ترک گفت و به قصد یافتن آن پیامبر به سفر پرداخت. چون به سوریه رسید،مدتی در شام و موصل اقامت کرد تا اینکه در یکی از بلاد عرب به اسارت بنی کعب افتاد.مردی از بنی غریضه اورا خرید و به یثرب برد . در این شهر بود که از ظهور پیامبر آگاه شد و چون گفته ها و علایم و نشانه هایی که از کشیش مراد خود شنیده بود را در ایشان دید،اسلام آورد.رسول اکرم او را از خواجه اش خرید و. آزاد کرد و از آن موقع سلمان ملازم رسول اکرم بود و نزد او منزلت خواستی یافت. گویند کندن خندق در جنگی که در تاریخ اسلام به غزه خندق معروف است، با پیشنهاد و راهنمایی سلمان بوده و کندن این خندق در ممانعت از تجاوز کافران اثری بزرگ داشته است.

سلمان فارسی از نگاه خاندان رسالت

صحبت پیرامون سلمان فارسی،این صحابه گرانقدر رسول گرامی اسلام(ص)و یار وفادار امام علی(ع)،بسیار مشکل است.سرگذشت حیرت انگیز او و جست و جوی بی وقفه اش برای دستیابی به حقیقت، به خوبی ثابت می کند که ایمان سلمان،از روی مصلحت جویی،یا احساس و عاطفه بدون پشتوانه عقلی نبوده است.سلمان از معدود مسلمانانی است که پس از شناخت حق،هیچ گاه از آن جدا نشد و همواره صدق ایمان خویش را با کردار خود اثبات نمود.سلمان به خاطر همین ویژگی و دیگر خصایص منحصر به فردش،از جایگاه خاصی نزد پیامبر(ص)و ائمه معصوم(ع) برخوردار شد.

محبوب خدا و پیامبر

از امیرالمؤمنین (ع)درباره سلمان سوال شد که درباره او چه می فرمایید؟؟حضرت فرمودند:چه بگویم درباره مردی که از طینت ما آفریده شده و روح او به روح ما نزدیک است.خدای متعال او را به آغاز و پایان و آشکار و نهان و ظاهر و باطن و همه دانش ها مخصوص ساخت.من به محضر رسول خدا (ص)رفتم،در حالی که سلمان شرف حضور داشت.پس از مدتی عربی وارد شد و سلمان را از جایی که نشسته بود دور کرد و خود به جای او نشست.پیامبر(ص)برآشفت و از فرط خشم،عرق از پیشانی اش چکید و دو چشم مبارکش سرخ شد.سپس فرمود:آیا کسی را که خداوند تبارک و تعالی در آسمان و پیامبرش در زمین او را دوست دارند،کنار میزنی؟آیا مردی را که هیچ گاه جبرییل به نزد من نیامد،جز آنکه از جانب پروردگار مرا مأمور کرد به او سلام برسانم،کنار میزنی؟همانا سلمان فارسی از من است.کسی که به او ستم کند به من ستم نموده و هر که او را دور سازد،مرا دور ساخته و هر کس به او تقرب جوید،به من نزدیک گشته است.

ظرفیت علمی

از امام صادق(ع)روایت شده است که می فرمود:پیامبر اسلام (ص) و حضرت علی (ع) به سلمان از اسراری که در نهانخانه علم الهی محزون بود،خبر میدادند که هیچ کس قدرت تحمل شنیدن و فراگرفتن آن را نداشت.

شیعه علی(ع)

گروهی از امامرضا (ع) اجازه خواستند تا خدمت ایشان شرفیاب شوند و ادعا کردند که همگی از شیعیان علی (ع) هستند.حضرت چند روزی با آنها اجازه حضور ندادند. سپس هنگامی که خدمت امام رسیدند،امام به آنها فرمود:وای بر شما که ادعایی بس بزرگ نموده اید.به درستی که شیعه حضرت علی(ع) کسانی همچون امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و سلمان فارسی و ابوذر و مقداد و عمار و محمد بن ابی بکر هستند که هیچ گاه با اوامر و دستورات آن حضرت مخالفت نکردند.

نخستین مترجم قرآن به زبان فارسی

نخستین مترجم قرآن به زبان فارسی سلمان فارسی مرید و عاشق مولا علی(ع)می باشد.ترجمه برای صاحبان علم در آینده راه را بازنموده و آنان توانستند با استفاده از آن روش تعلیم قرآن را عمومی سازند و در بین ملل دیگر نیز ترویج نمایند.سلمان محمدی گذشته از مقام بزرگی که نزد شیعیان دارد، نزد اهل سنت و جماعت نیز دارای منزلت و رتبه بالایی است.وفات او به سال 35 یا 36ه.ق.اتفاق افتاد و قبر وی در مداین در نزدیکی بغداد است و به سلمان محمدی شهرت دارد و مسجدی در آن موضع ساخته شده که این آرامگاه زیاتگاه مسلمین است.

اینم از وصف یکی از بزرگان اصفهانی که نه تنها برای مردم اصفهان و ایران بلکه تمام دنیا با ارزش و قابل احترامه.ای کاش الانم بزرگانی همچون سلمان ومقدادو.......در بین ما حضور داشتند.

یا علی

 

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
 • دوشنبه 17/10/1386 - 12:41 - 0 تشکر 22781

  به نام خدا

  سلام

  مریم خانم دست گلت درد نکنه واقعا تاپیک به جایی بود .

  دوشنبه 17/10/1386 - 13:53 - 0 تشکر 22807

  سلام مریم عزیزم.

  ممنون از زحمتهایی که میکشی. خیلی خوب بود.

  موفق باشی همیشه. سرزنده و شاد و پرانرژی.

  هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

   

  دوشنبه 17/10/1386 - 18:55 - 0 تشکر 22847

  خیلی زیبا بود دستت درد نکند واقعا لذت بردیم تا باشه از این مطالب ها

  در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

  منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
  سه شنبه 18/10/1386 - 11:11 - 0 تشکر 22939

  واقعا شهر با عظمتی هست این اصفهان ! خودتون را خسته نکنید هرچه بگید باز هم  برای من که اصفهانی نیستم کم گفتید!

  مجتبي

  هرچه از دوست رسد نيکوست

  دوشنبه 24/10/1386 - 1:19 - 0 تشکر 24099

  مریم جان مرسی از این همه مطلب زیبا و جذاب

  بازم مثه همیشه پر انرژی و خلاق ظاهر شدی

  ان شا ا... که همیشه در سایه ی حق موفق باشی و بازم با این مطالب زیبات بهمون انرژی بدی

  در کجاي اين فضاي تنگ بي آواز من کبوترهاي شعرم را دهم پرواز
  سه شنبه 2/11/1386 - 9:22 - 0 تشکر 25993

  سلام سلام

  خیلی خوشحالم که واسه شهرمون اینقدر ارزش قائلی و دوستش داری.از زحماتی که واسه نصف جهان می کشی بی نهایت ممنونم.موفق باشی.

  آنگاه که خنده بر لبت مي ميرد              چون جمعه پاييز دلم مي گيرد

  ديروز به چشمان تو گفتم که برو            امروز دلم بهانه ات مي گيرد

   

  يکشنبه 7/11/1386 - 16:2 - 0 تشکر 26964

  سلام همشهری

  خیلی زحمت کشیدی

  ممنون از بحث جالبت

  ...........حکايت همچنان باقيست
  سه شنبه 9/11/1386 - 22:20 - 0 تشکر 27384

  سلام مریم خانم

  به قول شاعر:

  نه هر کس شد مسلمان میتوان گفتن که سلمان شد

  کز اول بایدش سلمان شد و آنگه مسلمان شد

  یا حق

  ...........حکايت همچنان باقيست
  چهارشنبه 9/5/1387 - 12:57 - 0 تشکر 49947

  هو العزیز

  سلام خدمت همه دوستان عزیزنصف جهانی

  ضمن تبریک سالروز مبعث حضرت رسول اکرم محمد مصطفی (ص) لازم دیدم یکم درباره یکی از یاران با وفای حضرت یکمی صحبت کنیم

  نقش سلمان در تشیع ایرانیان

  یکی از کارهای بسیار مهم سلمان، که بخش اعظم زندگی او را فرا گرفته بود، تلاش پیگیر او در معرفی اسلام ناب و تشیع راستین بعد از رحلت رسول خدا(ص) است. او در این راستا در مدینه جهاد کرد و از هر فرصتی بهره برد. وقتی به مدائن آمد، همین عقیده را دنبال کرد و نقش بسیاری در تشیع ایرانیان داشت.

  می‏پرسند: با اینکه اسلام در عصر خلافت‏خلیفه دوم وارد ایران شد، چرا اکثریت قاطع مردم ایران، شیعه حضرت علی(ع) هستند؟

  در پاسخ باید گفت: عوامل متعددی سبب این گرایش است. از نخستین عوامل این گرایش، وجود سلمان در مدائن و رفت و آمد او به کوفه و حوالی آن و حتی اصفهان و ... بود. سلمان پیام‏آور اسلام ناب، منادی تشیع و نویدبخش مذهب اهل بیت (علیهم السلام) بود و اکثر ایرانیان این ندا و نوید را شنیدند و پذیرفتند.

  ««« تبیان »»»

   

  چهارشنبه 9/5/1387 - 12:59 - 0 تشکر 49948

  علم سلمان

  پیامبر اسلام(ص) فرموده است: «اگر دین در ثریا بود، سلمان به آن دسترسی پیدا می‏کرد.»

  وسعت و عمق آگاهیهای سلمان به حدی بود که برای هر کس قابل هضم نیست. امام صادق(ع) فرمود: رسول خدا(ص) و علی(ع) اسراری را که دیگران قدرت تحمل آن را نداشتند به سلمان می‏گفتند و او را لایق نگهداری علم مخزون و اسرار می‏دانستند; از اینرو یکی از القاب سلمان، «محدث‏» است.

  سلمان دارای علم بلایا و منایا (حوادث آینده) بود و همچنین از متولمان(قیافه‏شناسان) و محدثان به شمار می‏رفت. جایگاه علمی سلمان چنان بود که امام صادق(ع) در باره‏اش فرمود: «در اسلام، مردی که فقیه‏تر از همه مردم باشد، همچون سلمان، آفریده نشده است.»

  پیامبر اسلام(ص) فرمود: «سلمان دریای علم است که نمی‏توان به عمق آن رسید.»

  البته دانش سلمان، به معارف فکری محدود نمی‏شد و آگاهیهای فنی او نیز در حد بالایی بود. در جنگ خندق، طرح کندن خندق را سلمان خدمت پیامبر(ص) پیشنهاد کرد و عملی شد. همچنین در جنگ طائف، طرح ساختن «منجنیق‏» برای درهم کوبیدن قلعه‏های مشرکان از ابتکاراتی است که به سلمان نسبت داده شده است.

  بنابراین، سلمان حق دارد از مقام علمی‏اش چنین تعبیر کند:

  ای مردم! اگر من شما را از آنچه می‏دانستم مطلع می‏کردم، می‏گفتید، سلمان دیوانه است، یا به کسی که سلمان را بکشد درود می‏فرستادید.

  ««« تبیان »»»

   

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.