انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 1144)
دوشنبه 17/10/1386 - 9:18 -0 تشکر 22710
خوردن خر باقر کاه و جو بلدیه را و پس ندادن

     یوسف نام افقان که از اجزای دون پایه ی بلدیه ی مبارکه است و هفده سال بیش است که در این شغل استمرار(1) دارد، در ساعت چهار صبح - که دو ساعت به آفتاب مانده باشد – در خیابان با جاروب دسته بلند مشغول خاک روبی که ناگهان در فاصله ی ده قدمی خود موجود بزرگ جثه و قوی هیکلی را مشاهده که چهار دست و پای به سوی او گام برمی دارد. مشارالیه ابتدا گمان دزد و محتاط(2) و جیب بر و کیف زن«دودره کن»(3) و امثال ذالک کرده و به نحو پاورچین به نامبرده نزدیک و با دسته ی جاروب، ضربت سنگینی بر ملاج وی وارد، که موجود مزبور از جا جسته، جفته انداخته، مشغول عرعر مبسوط می شود و یوسف مذکور که سال ها به علت دوری از مسقط الراس خود با این قبیل حیوان دراز گوش مراوده نداشته، بسیار خوشوقت می شود و بر حسب وظیفه ی انسانی که در خود احساس می کند، افسار آن حیوان بی نوا را گرفته، قدری ملاج مجروح را نوازش و مرمت نموده، سوار مشارالیه می شود و به طرف شهرداری منطقه که در آن کار می کرده، می راند.

     در بر آمدن آفتاب، به محاذات شهرداری رسیده، آن زبان بسته را به پارکومتر بسته و به کارگزینی مراجعه که این زبان بسته را در محدوده ی جاروب کشی خود پیدا کرده ام. کارگزینی از استخدام آن زبان بسته خودداری و اظهار می دارد که این خر به کار ما نمی آید و به یوسف مزبور تعلیم می کند که از طریق ترافیک و فضای سبز و زیباسازی و سد معبر و غیره اقدام کند. یوسف مزبور به سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران و سازمان پارک ها و فضای سبز و سازمان زیباسازی و ستاد رفع سد معبر مراجعه و اظهار می دارد: این زبان بسته را در پشت چراغ قرمز و در روی چمن پارک و در کنار تابلو تبلیغاتی و در پیاده رو پیدا کرده ام که البته هیچ کس التفاتی نمی کند. یوسف از لاعلاجی به قسمت تشریفات و پذیرایی مراجعه و درازگوش را همراه می برد که این همشهری ما در اینجا غریب و گرسنه است و او را اطعام کنید. اجزاء قسمت تشریفات از محل تنخواه به همه جهت یک کیله جو و دو من کاه خریداری(4) و تحت نظارت عالیه ی خود، به مصرف تغذیه ی درازگوش می رسانند.

     در همین اثنا باقر هندوانه فروش به قسمت تشریفات مراجعه و اظهار می دارد که من، خر من را گم کرده ام و این خر که پیدا شده است، خر من است. اجزاء قسمت تشریفات از صدق گفتار او اطمینان کلی حاصل نموده، صورتحساب کاه و جو را در مقابل او گذاشته که: بپرداز و درازگوش خود تحویل بگیر.

     باقر به دیدن صورت حساب خم به ابرو آورده که: اولا این همه کاه و جو را خر من به تنهایی نخورده و لابد شریک داشته است. ثانیا من هیچ استطاعت مالی ندارم و هزینه ی کاه و جو را به این اندازه متحمل نمی شوم. اجزاء قسمت تشریفات که هزینه ی کاه و جو را از دست رفته می بینند، چنین قرار می دهند که خر موصوف را یکی دو روز در توقیف نگه داردن تا کاه و جو را که خورده به تمهیدی پس بدهد و ایشان ماحصل را به عنوان کود به محوطه ی چمنکاری بلدیه مبارکه بدهند و به این ترفتد قسمتی از ضرر و زیان وارده به قسمت تشریفات را جبران کنند.

     باقر مذکور ناچارا با این موضوع راضی، اما اکنون مدت یک هفته است که از جانب خر موصوف هیچ اقدامی صورت نگرفته و باقر به دوستان خود گفته است: حضرات امیدوار به بقایای کاه و جو نباید باشند و اظهار داشته است: کدام خری تا به حال اموال بلدیه و غیره را که خورده، پس داده که خر من پس بدهد؟

.............................................................

پاورقی:

1-     اصل: استقرار. نسخه ی بدل: اصرار.

2-     کذا فی الاصل. منظور معتاد است.

3-     دودره کردن. اصطلاح قدیمی بازیابی شده است. از دری وارد شدن و چیزی به جیب زدن و از در دیگر گریختن. ملای روم گوید: تو را بر در  نشاند او به طراری که می آیم/ تو منشین منتظر بر در، که این خانه دو در دارد.

4-     در اسناد هزینه ی این مقدار 10 کیلو جو و شش بار کاه ثبت شده است.

 

نوشته ی منوچهر احترامی.

شاه شوریده سران خوان من بی سامان را
زانکه  در  کم خردی  از همه عالم بیشم
«حافظ»
دوشنبه 17/10/1386 - 14:6 - 0 تشکر 22808

سلام دوست عزیز

جناب آقا سعید عزیز

ایول دمت گرم. بازم ممنون

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

دوشنبه 17/10/1386 - 22:6 - 0 تشکر 22884

با سلام!

شما به من لطف دارید ولی باید از منوچهر احترامی تشکر کرد و بهشون تبریک گفت به خاطر این نثر زیباشون. اگه عمری باقی باشه باز هم از کارهای ایشون (و دیگر طنزپردازان) براتون می نویسم.

فعلا خداحافظ!

شاه شوریده سران خوان من بی سامان را
زانکه  در  کم خردی  از همه عالم بیشم
«حافظ»
چهارشنبه 19/10/1386 - 16:48 - 0 تشکر 23173

سلام واقعا ممنون، خیلی جالب بود، بازم از این کارها بکنین. از شما تشکر کردم، از منوچهر احترامی هم ممنون و دست مریضاد، عالی بود. یاحق مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
يکشنبه 23/10/1386 - 2:57 - 0 تشکر 23865

همین که زحمت کشیدی این و مطالب رو در معرض دید ما گذاشتی باعث تقدیره.

راستی دوست عزیزم. سوالایی که از یلدا پرسیدی توی صندلی داغ رو از کجا آوردی؟ خیلی باحال بودن.

البته می دونم که جاش اینجا نیست ولی خب دیگه ...

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

يکشنبه 23/10/1386 - 20:43 - 0 تشکر 24053

با سلام!

abie_bicaran: سوالایی که از یلدا پرسیدی توی صندلی داغ رو از کجا آوردی؟

تعداد زیادیش رو از توی اینترنت پیدا کردم. یه تعدادیش رو از توی کتب و مجلات مختلف پیدا کردم. یکی- دو تا رو هم خودم ساختم.

فعلا خداحافظ!

شاه شوریده سران خوان من بی سامان را
زانکه  در  کم خردی  از همه عالم بیشم
«حافظ»
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.