انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 765)
سه شنبه 9/6/1389 - 23:28 -0 تشکر 226410
زمان برگزاری رقابت منطقه‌ای مسیه تعیین شد

رقابت منطقه‌ای مسیه جنوب ایران پس از گذشت 6 ماه وقفه، روزهای 22 و 23 شهریورماه برگزار خواهد شد. قبلاً قرار بود که رقابت در شهر سعادت شهر برگزار شود، که به دلیل مشکلات منطقه به شهر آباده واقع در شمال استان فارس ( نزدیکی شهر اصفهان ) انتقال یافت.


از روز سه شنبه 9 شهریورماه 1389 تمایمی افرادی که در رقابت ثبت نام قطعی کرده‌اند، جهت اعلام آمادگی خود از ساعت 10 تا 15 با شماره 09169110029 تماس حاصل نمایند.
 

به دلیل افزایش ظرفیت علاقه‌مندان در دو رده رقابتی و آموزشی می توانند از روز 9 شهریورماه از طریق وب سایت www.starparty.ir آمادگی خود را اعلام نمایند.

در اطلاعیه بعدی  ( چهارشنبه 10 شهریور ) نحوه رسیدن به شهر آباده، چگونگی شرکت در رقابت، داوران رقابت، حامیان و برگزار کنندگان را به اطلاع خواهیم رساند.

 

به نقل از : آسمان شب

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 10/6/1389 - 13:31 - 0 تشکر 226428

ما که نمی تونیم و هنوز خیلی راه مونده تا بتونیم شرکت کنیمو همشو یاد بگیریم.
ایشالله اونایی که شرکت می کنن موفق باشن

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 10/6/1389 - 15:40 - 0 تشکر 226544

"یاسی" عزیز... نگران نباش با پشتکاری از شما سراغ دارم ان شاءالله به زودی میتونید یکی از برجستگان ننجوم باشید فقط دوس دارم در اون زمان تبیان و "آسمونیهای تبیان" رو فراموش نکنید........موفق، آسمون دلاتون پرستاره

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 10/6/1389 - 15:44 - 0 تشکر 226547

راستی تو سایت نوشته بخش آموزشی هم هست. نیما می تونی بیشتر راجه بهش اطلاع بدی که بخوایم آموزشیش شرکت کنیم چه جوریه؟ و تمام جزئیات و سفر و ایناشو بگی؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 10/6/1389 - 19:45 - 0 تشکر 226793

رقابت مسیه معمولا اسفندماه یا فروردین ماه هرسال برگزار میشود .
اما متاسفانه امسال به دلیل ابری بودن هوای پاسارگاد و تخت جمشید در 26 و 27 فروردین ماه و وضعیت ماه (تربیع اول) در اردیبهشت نیز امکان برگزاری فراهم نشد.
و با توجه به این که در این رقابت 35 درصد دانش آموز، 40 درصد دانشجو شرکت دارند و به دلیل آغاز امتحانات این عزیزان تصمیم گرفته شد که رقابت مسیه به اواخر تیرماه و اوایل مردادماه انتقال یابد.
الان هم با 6 ماه تاخیر این رقابت قرار است انجام شود.
اطلاعات تکمیلی همانطور که ذکر شده 10 شهریور ماه اعلام خواهد شد.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 10/6/1389 - 19:48 - 0 تشکر 226794


رقابت مسیه چیست :

رقابت مسیه یا ماراتن مسیه، به رصد 110 جرم غیر ستاره‌ای می‌گویند که در فهرستی به نام مسیه جای دارد. این اجرام آسمانی کهکشان، خوشه‌ی ستاره‌ای و سحابی هستند که توسط رصدگران در یک شب رصدی دیده خواهد شد. در این رقابت افرادی به عنوان داور، اجرام رصد شده را از نظر درستی مکان و شکل بررسی و برای رصدگر نشانه می‌گذارند. در ایران از سال 1380 رقابت مسیه تحت نظارت شاخه‌ی آماتوری انجمن نجوم ایران برگزار و تا امسال 9 دوره از آن با موفقیت برگزار شده.


برای شرکت در رقابت مسیه به چه ابزاری نیاز داریم :

همه‌ی دوستداران آسمان شب و رصد اعماق آسمان می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. ابزارهای رصدی می‌تواند از انواع دوچشمی، تلسکوپ بازتابی و شکستی و تلسکوپهای دست ساز باشد و محدودیتی از نظر اندازه‌ی قطر دهانه وجود ندارد. نقشه آسمان تا حد اکثر قدر 8 را به همراه داشته باشد ( مانند SkyAtlass 2000 و The Oserver ).
یکی از ابزارهای بسیار مهم در شب رقابت چراق قوه نور قرمز است که می توانید آن را به راحتی بسازید و یا از فروشگاه‌های ستاره‌شناسی تهیه کنید.
توجه : داشتن ابزار رصدی برای رده‌های آموزشی و رقابتی اجباری است.چه اندازه باید بدانیم :

شرکت کنندگان در بخش رقابتی مسیه می‌بایست تمامی صورت‌های فلکی نیمکره‌ی شمالی و مکان اجرام آسمانی که در فهرست مسیه آمده است را به درستی بدانند. شما از هر نقشه‌ای که کارگشای پیدا کردن اجرام آسمانی باشد می‌توانید استفاده کنید.

بخش‌های رقابت مسیه :

بخش رقابت، به رصدگران با تجربه‌ای است که تا کنون بیش از تر نیمی از اجرام فهرست مسیه را رصد کرده اند و با این قصد در ماراتن شرکت می کنند که تمام یا حدود 70% اجرام فهرست مسیه را طی یک شب در کنار زبده ترین رصدگران ایران رصد کنند. داوران که همگی از رصدگران باتجربه کشور هستند، بر روند صحت کار رصد این دسته از شرکت کنندگان نظارت خواهند داشت و نتایج رصدها را همراه با خود رصدگران ثبت خواهند کرد.
بخش آموزش، ویژه رصدگران علاقه مندی است که تجربه رصد کمتر از نیمی از اجرام فهرست مسیه را پیش از این کسب کرده اند. شرکت کنندگان در رده آموزش، دست کم باید با اصول رصد اجرام غیر ستاره ای آشنا باشند و پیش از این حداقل حدود 10 جرم مسیه را رصد کرده باشند. در این بخش داوران با تجربه ای که از مدرسان شناخته شده نجوم رصدی هستند، شرکت کنندگان در رده آموزش را برای رصد اجرام مسیه راهنمایی می کنند و همچون یک معلم دلسوز از ابتدا تا پایان رقابت در کار آن ها خواهند بود و بر روش کارشان نظارت کرده، ایرادهای احتمالی در شیوه رصد را به شرکت کنندگان گوشزد خواهند کرد.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 10/6/1389 - 20:27 - 0 تشکر 226796

ممنون نیما جان. مرسی از اطلاعاتی که دادی. شاید 10 تا جرم رو رصد کرده باشم. اما گمونم بزارم واسه دوره های بعد بهتر باشه. بازم با انجمن مشورت می کنیم ببینیم چی میشه. مرسی از اطلاعاتت.
دکتر جان ممنون از تعریفی که از من کردی. خیالتون راحت من همچین آدمی نیستم و امیدوارم اگه یه روزیم رسیدم به جایی تو نجوم همچین آدمی نشم. می دونم که نمیشم ایشالله. من الانشم با اینکه می تونم نگم اما تو انجمنم وقتی یکی میگه خوب پیشرفت کردی میگم من خیلی از اطلاعاتم رو از انجمن نجوم تبیان یاد گرفتم. با اینکه اگه نگم نه کسی می فهمه نه طوری میشه. اما سعی می کنم همیشه قدردان باشم. امیدوارم دوستان تبیانی هم مارو فراموش نکنن.
مرسی از دوستای گلم.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 12/6/1389 - 4:49 - 0 تشکر 227268

یکی از تاپیک های فوق العاده ای که به جرات می توانم بگم گل سرسبد تاپیکهای انجمن نجوم است این تاپیک:
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=226410&forumID=887
چند سوال راجع به رقابتها
است که همه چیز درباره مسیه توش دارد. پیشنهاد می کنم یک سری به آن بزنید.
از یاسی گرامی هم به خاطر قدرشناسی از انجمن ممنون. قطعا اینجا با مشارکت شما دوستان است که پویا شده است و امیدوارم پویا بماند

جمعه 12/6/1389 - 14:51 - 0 تشکر 227300

همانطور که میدانید مکان برگزاری رقابت مسیه جنوب ایران به دلیل مشکلات شهر سعادت شهر به شهر آباده منتقل شده است. برای این منظور در اطلاعیه شماره 5 چگونگی رسیدن به شهر آباده و موارد مورد نیاز را به اطلاع شما خواهیم رساند.

شهر آباده
شهرستان آباده با وسعت 6052 كیلومتر در شمال استان فارس و مختصات طول جغرافیایی 53 درجه و 15 دقیقه و عرض جغرافیایی 30 درجه و 45 دقیقه قرار دارد. این شهرستان از شمال به استان اصفهان، جنوب به شهرستان خرمبید و شیراز، غرب به شهرستانهای اقلید و سمیرم و از شرق به شهرستان ابركوه و یزد ختم می شود. استقرار شهر آباده در مجاورت جاده سراسری شمال به جنوب و همچنین مركزیت شهر آباده نسبت به مراكز استانهای مجاور با احتساب فاصله 270 كیلومتری نسبت به شیراز، 202 كیلومتری با اصفهان و 190 كیلومتری با یزد، وضعیت خاصی را برای این شهرستان ایجاد نموده است.

میزبانان رقابت مسیه
رقابت مسیه جنوب ایران با همکاری صمیمانه فرمانداری آباده، شهرداری آباده، هلال احمر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد آباده، کتابخانه مرکزی آباده و نیروی انتظامی، میراث فرهنگی، اداره ارشاد اسلامی، اداره برق شهرستان آباده و انجمن ستاره شناسی آباده برگزار خواهد شد و هر یک از بخشهای نامبرده در تلاش برای برگزاری هر چه بهتر برنامه هستند.


راه‌های رسیدن به آباده :
به دلیل اینکه شهر آباده تقریباً در مرکز ایران است، بسیاری از شهرها به آسانی می توانند به آن دسترسی داشته باشند. اما افرادی که قصد حرکت از تهران را دارند می توانند با آقای حامد سلیمانی به شماره 09373238285  تماس گرفته و با ایشان هماهنگ کنند.
شهرهای جنوبی ایران مانند شیراز، بندعباس و بوشهر و زاهدان می توانند با اتوبوس‌های مسیر اصفهان به شهر آباده برسند.
شهرهای غربی ایران نیز می توانند اول به شهر اصفهان رفته و سپس توسط سواری یا اتوبوس 3 ساعته به شهر آباده برسند.
دیگر افراد جهت هماهنگی می توانند همه روزه از ساعت 10 تا 15 با شماره 09354844077 تماس حاصل نمایند.

حامیان رقابت منطقه‌ای مسیه جنوب ایران

این رقابت با اینکه منطقه‌ای است، اما هزینه‌ها و انرژی بسیار بالایی نیاز دارد. در این راه برخی از علاقه‌مندان پشتیبان رقابت شده‌اند که به شرح زیر است :

•    دفتر نمایندگی ولی فقیه در شهر آباده
•    فرمانداری شهر آباده
•    شهرداری آباده
•    دانشگاه آزاد اسلامی واحد آباده
•    سازمان هلال احمر
•    سازمان میراث فرهنگی آباده
•    اداره برق آباده
•    کتابخانه مرکزی آباده
•    انجمن ستاره شناسی آباد
•     برنامه تلویزیونی  آسمان شب
•    فروشگاه ایران اپتیک ( جایزه )
•    وب سایت آسمان شب ایران ( پشتیبانی ثبت نام و ... )
•   وب سایت پارس اسکای
•    وب سایت آسمان تفتان
•    خبرگزاری مهر ایران
•    خبرگزاری ایسنا ایران
•    صدا و سیمای استان فارس


موارد مهم در برنامه رقابت
•    چند روز قبل از حرکت به سوی شهر آباده، لوازم خود را چک نمایید. دوربین، لنز، ابزارهای رصدی، نقشه، باطری، چراغ نور قرمز، وزنه‌های تلسکوپ و ...
•    در شب رصد همه باید از چراغ نور قرمز استفاده کنند و درصورت مشاهده‌ی نورهای دیگر برخورد خواهد شد. استفاده از گرین لیزر ممنوع است.
•    ابزارهای خود را قبل از رسیدن به محل رصد تمیز کنید. آینه تلسکوپ، لنزها و ...
•    شب رصدی لباس گرم به همراه داشته باشید. دستکش، کلاه و...
•    در زمان رقابت شکلات و کالری مصرف کنید و به میزان زیادی آب بخورید.
•    2 روز قبل از رقابت از خوردن غذاهای سنگین و بین راهی بپرهیزید.
•    داشتن لوازم کمپینگ نیز بسیار مهم است. ( کیسه خواب، زیرانداز مخصوص کیسه خواب، متکای بادی و کفش مناسب )
•    شب رقابت، گروه‌های تعیین شده دارای یک پیشاهنگ و یک داور هستند و برای انجام هر کاری باید با پیشاهنگ خود هماهنگ نمایید.
•    هر رصدگر نقشه‌ی خود را به همراه داشته باشد تا در شب رصد از دیگران درخواست نکند.


نکات مهم :

•    همراه داشتن لوازم کمپینگ مانند، کیسه خواب، کوله مناسب، امکانات گرمایی، کفش و جوراب، لوازم شخصی و پتوی مسافرتی را حتماً مد نظر داشته باشید.
•    شرکت کنندگان که از شهرهای دور به آباده سفر می‌کنند، سعی کنند صبح روز دوشنبه 22 شهریور در محل حاضر باشند تا به میزان کافی استراحت کنند.
•    کارت ملی و دفترچه بیمه را حتماً به همراه داشته باشید.


چگونگی ثبت نام قطعی در رقابت :

افرادی که قبلاً ثبت نام نموده اند و اسم آنها پذیرفته شده است، می بایست نام و نام خانوادگی خود را  به صورت پیام کوتاه به شماره 30007650002018 ارسال نمایند تا ثبت نام آنها قطعی شود.

ثبت نام افراد جدید
درصورت داشتن ظرفیت بیشتر در طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. 
به امید رقابتی بسیار دیدنی و جذاب برای رصدگران آسمان شب.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

جمعه 12/6/1389 - 15:19 - 0 تشکر 227302

ممنون نیمای عزیز اط اطلاعاتی که قرار دادین.
وااا. محاق باز سرکارمون گذاشتی؟ چرا آدرس همین تاپیک رو گذاشتی؟ من گفتم کدوم تاپیکه که گل سر سبده؟ در اینکه این تاپیک خیلی خوب و تاپ هست شکی نیست اما با گذاشتن آدرس آدم فکر می کنه تاپیک دیگه ای منظورت بوده.
از وقتی عکس آیدیتو عوض کردی مثل همون که چشمکش نشون شیطونی داره، شمام شیطون تر شدی. ;)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 12/6/1389 - 15:47 - 0 تشکر 227313

گویا لینک را اشتباه گذاشتم!
ببخشید
این لینک درست
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=207459&pageIndex=0&pageSize=10&forumID=887

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی