بهداشت و سلامت (بازدید: 294)
سه شنبه 9/6/1389 - 9:49 -0 تشکر 226143
کهن ترین کتاب چشم پزشکی

یوحنا پسر ماسویه (درگذشت 243 ق/ 857 م) در گندی‌شاپور به دنیا آمد و نزد پدرش كه داروساز بیمارستان گندی‌شاپور بود و سپس نزد جبرائیل‌بن‌بُختیشوع، پزشكی آموخت. ابن‌ماسویه در یادگیری پزشكی پیشرفت چشمگیری داشت و جبرائیل او را به ریاست شاگردانش برگزید. چندی نگذشت كه هم‌پایه‌ی استاد خود شد و جایگاه ویژه‌ای در بارگاه خلیفه‌های عباسی پیدا كرد. می‌گویند از میمون برای كالبدشناسی نگه‌داری می‌كرد و همواره در پی نوآوری در كار خود بود.

  بیش از 50 كتاب و رساله به ابن‌ماسویه منسوب است كه بیش‌تر آن‌ها در پزشكی و برخی در علوم طبیعی است. كتاب دَغلُ‌العین (تباهی‌چشم) كهن‌ترین درس‌نامه‌ی چشم‌پزشكی، كتاب التشریح، نخستین كتاب كالبدشناسی دوره‌ی اسلامی و كتاب النوادرالطبّیه (اندرزنامه‌ی پزشكی) از شناخته‌شده‌ترین آثار اوست. رساله‌هایی درباره‌ی كانی‌شناسی، جانورشناسی، جنین‌شناسی، داروشناسی، زهرشناسی، تغذیه، مواد خوش‌بو، دسته‌بندی و درمان تب‌ها و شناخت بیماری‌های گوناگون (به‌ویژه بیماری‌های روانی) از وی به یادگار مانده است. هم‌چنین، رساله‌ای به نام مِحنهُ الاَطباء (آزمون پزشكان) نوشته بود كه به دست ما نرسیده است.

  آثار ابن‌ماسویه از مهم‌ترین منابع رازی در نگارش كتاب الحاوی بوده است. رازی در این كتاب نزدیك به هزار بار به آثار گوناگون ابن‌ماسویه استناد می‌كند، حال آن‌كه به هیچ یك از پزشكان دوره‌ی اسلامی تا این اندازه استناد نكرده است. ابن‌ماسویه افزون بر نوشتن رساله‌های گوناگون، در ترجمه‌ی آثار پزشكان یونانی به عربی و سُریانی نیز نقش داشت. یكی از شاگردانش به نام حُنین‌بن‌اسحاق، برجسته‌ترین مترجم دوره‌ی اسلامی به شمار می‌آید كه بیش از 10 كتاب از جالینوس را به سفارش استادش به عربی و سُریانی ترجمه كرد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی