انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 2479)
جمعه 5/6/1389 - 10:32 -0 تشکر 224882
رویت مریخ در کنار ماه غیر ممکن است


دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران شایعه رویت سیاره مریخ در کنار ماه در آسمان 5 شهریور ماه را برگرفته از منابع غیر علمی ذکر کرد و گفت: سیاره مریخ از زمین بسیار دور است و در بهترین شرایط به صورت ستاره پر نور دیده می‌شود

این روزها ایمیلی با تصویر دو ماه یکی نقره گون و دیگری سرخ فام ارسال شده است که در آن از رویت ماه و مریخ در 5 شهریور ماه خبر داده است. در این ایمیل تاکید شده است که برای نخستین بار در طول حیات ما و آخرین بار (تا 30 هزار سال دیگر) مریخ در نزدیکی زمین قرار دارد و می‌توانید در آسمان 5 شهریور ماه این جرم آسمانی را به اندازه ماه شب 14 ببینید.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسدالله قمری نژاد با اشاره به وضعیت سیاره مریخ در 5 شهریور ماه گفت: مریخ در شامگاه 5 شهریور در زیر افق قرار دارد و زمان طلوع آن ساعت 10 و 4 دقیقه صبح و غروب آن در ساعت 21 است به این ترتیب این جرم آسمانی تمام مدت تحت تاثیر درخشش خورشید است و هرگز در آسمان شب دیده نمی‌شود.

وی با اشاره به دوری سیاره مریخ از زمین یادآور شد: مریخ در آن شب حدود 250 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد که در بهترین شرایط این سیاره به صورت ستاره پر نور سفید رنگ دیده می‌شود و هیچگاه به اندازه ماه قابل رویت نیست.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران ادامه داد: اولین جرم آسمانی پرنور، سیاره "زهره" است که در افق غربی کمی بعد از غروب خورشید دیده می‌شود و دومین جرم پر نور سیاره "مشتری" در افق شرقی است که در ساعت 22 تا 23 قابل مشاهده است.

قمری نژاد با تاکید بر اینکه نردیک‌ترین جرم آسمانی به زمین، "ماه" و "خورشید" با قطر ظاهری نیم درجه است ادامه داد: مطالبی که در زمینه رویت ماه و مریخ برگرفته از منابع شبه علمی و غیر علمی است هرگز منشا علمی ندارد.

در سال 2003 (3 شهریور ماه 1381) مریخ به نزدیکترین فاصله‌اش با زمین رسید. در این زمان این جرم آسمانی تنها 56 میلیون کیلومتر با زمین فاصله گرفت. به نظر می‌رسد منشا این شایعه رخداد 5 شهریور سال 81 باشد.

بیاموزیم هر مطلبی كه خواندیم دیدیم یا شنیدیم بی دلیل نپذیریم.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 5/6/1389 - 15:22 - 0 تشکر 224937

ما که کلا خیلی با همه حال می کنیم.
تو همین تبیان یک مطلبی زده شده با این عنوان اما تو قسمت نظراتش باز هم همه اومدن می گن ما منتظر می شیم تا این پدیده را ببینیم.
این هم لینکش:
http://www.tebyan.net/science_technology/astronomy/2010/7/10/129878.html

جمعه 5/6/1389 - 20:31 - 0 تشکر 225040

اگر اطلاع رسانی در جهت رفع این شایعات به خوبی صورت گیرد مردم از سردرگمی در خواهند آمد که خوشبختانه امسال این کار به خوبی انجام شد.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

شنبه 6/6/1389 - 2:24 - 0 تشکر 225086

سلام
شام جمعه5/6/89  یک اس ام اس به این مضمون برام رسید .خوب توجه کنید:"سلام. امشب ساعت 30دقیقه بامدادکره مریخ در کنار ماه ومثل ماه همانند زمان پیغمبر (پدیده شق القمر) می درخشد و این اتفاق کهکشانی تا قریب 1200 سال دیگر اتفاق نمیافتد لطفا اطلاع رسانی کنیدکه همه ببینند""
چند نکته توجه مرا جلب کرد که تقاضا دارم در این جا هم به اون پرداخته بشه
 در زمان پیغمبر آنچه اتفاق افتاد این بود که ماه با اشاره دست حضرت به دونیم شد و باز با اشاره ایشان نیمی به سمت مشرق آسمان و نیمی به سمت مغرب آسمان حرکت کرد و این با پدیده تقارن ماه و مریخ هیچ وجه تشابهی ندارد.

کاملا بدیهی است که این اس ام اس تلاشی برای شبهه افکنی در بین افکار مردم  جهت پایین آوردن منزلت معجزه پیغمبر اسلام بوده
 اولا که پیغمبر اسلامهیچوقت در صدد نبودنداز اتفاقات كهكشانی و نجومی و كلا اتفاقات طبیعی جهت اقناع مردم و رسیدن به هدف خود یعنی ایمان آوردن اعراب به اسلام استفاده كنند
كه ا  گر اینطور بود در زمان فوت پسرشان كه همزمان شد با خورشید گرفتگی و مردم علنا فریاد كردند كه خورشید به خاطر مرگ پسر رسول ا.. گرفته است پیامبر در آن موقع هم از این پدیده به نفع خود یا درواقع به نفع اسلام سود می بردند ولی اینكار
را نكردند و اعلام كردند كه تاریك شدن خورشید ربطی به مرگ پسرم ندارد و اتفاقی است نجومی...
از دیگر نكات این اس ام اس اینست كه اعلام می كند كه حادثه تا 1200 سال دیگر رخ نمی دهد واین از لحاظ روانی باعث می شود دریافت كننده اس ام اس ترغیب شود در سریعترین زمان ممكن مطلب را به دوستانش اطلاع دهد درحالیكه اصلا به متن ابتدای اس ام اس توجه نكرده .
درواقع سازنده اس ام اس با بهره گیری از ترفندهای روانشناسی ذهن بااینكار ذهن را موقتا از هدفش منحرف و معطوف كرده به محدودیت زمان و اینكه تا1200 سال دیگر این اتفاق رخ نمی نماید.
 دریافت كننده بلافاصله اس ام اس را برای چند نفر دیگر ارسال می كند و این سیكل تا
هزاران نفر ادامه پیدا می كند در بین كل افكار  و تازه بعد از این ماجراو در روزهای بعداست كه ذهن دریافت كننده پیام بیشتر به اس ام اس دریافتی معطوف می شود كه
 ا... پس این شق القمری هم كه می گویند (حالا آنرا مشاهده كرده باشد یا نكرده باشد)پدیده نجومی بوده ها...
پیامبر همچین معجزه ای هم نكرده اند.
و این همان هدفی است كه پدید آوردندگان شبهه در جامعه ما در پی آن هستند.
اینها نمونه های كوچكی از ترفندهای دشمنان اسلام است كه به طرق مختلف سعی در شبهه افكنی در جوامع مسلمان می كنند. و ما باز غفلیم.
با تشكر
ممنون از اطلاع رسانیتون

معلوم شد كه این اس ام اس حتی بنیان نجومی هم نداشته است......

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 6/6/1389 - 11:28 - 0 تشکر 225142

ااااااااااااااااا
این همه ما مطلب می نویسیم، بقیه مطلب می نویسند، تلویزیون بحث می کند و ...
بعد باز هم یکی می آید و می گوید: دشیب هوا ابری بود چقدر حیف که دو ماه در آسمان ندیدم!
واقعا این کامنت های مطلب زیر اعصاب ما را داغان نمود.
http://www.tebyan.net/science_technology/astronomy/2010/7/10/129878.html

شنبه 6/6/1389 - 11:29 - 0 تشکر 225143

البته اعتراف می کنم موضوع باعث شد بفهم که نجوم حالا حالاها در ایران کار دارد و هنوز مردم خیلی چیزها را نمی دانند

شنبه 6/6/1389 - 12:6 - 0 تشکر 225153

اگه یه کم فکر کنند می فهمند که دروغه

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

شنبه 6/6/1389 - 12:15 - 0 تشکر 225154

تو رو خدا بگذارید من با سر بروم تو دیوار!
هرچی من می خواهم آرام باشم نمی گذارند که
این کامنت ها را بخوانید:
lotfi64431
ما که دو شب یعنی پنج شنبه و جمعه تا ساعت یک بامداد هم نگاه کردیم چیزی ندیدیم
شیما
واقعا سر کاری جالبی بود ما که تا ساعت 1 بیدار بودیم اما چیزی ندیدیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرایی اش را نمی دانم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
این هم ازقدرت خداونداست وفکرمیکنم نمازآیات داشته باشه .الله اکبــــــــــر
آسمون ابر بود و ما از دیدنش بی بهره موندیم..... دلم سوخت.
امشب که جمعه شب بود!!! ما که ندیدیم دقیقا هم 12.30 نگاه کردیم ولی ندیدیم. کسی دید؟؟؟؟

شنبه 6/6/1389 - 12:27 - 0 تشکر 225157

:)) :))
سلام دوستان. جناب حمیدیان وقتی اس ام اسی رو که گذاشتین خوندم، خیلی خندم گرفت. فراتر از تمام نکته هایی که شما گفتین، کسی که این اس ام اس رو ساخته واقعا بیسواد بوده، اگه به متن دقت کنین نوع ادبیات و ترکیب بندی جمله بیسوادی و فوق العاده یک کلاغ چهل کلاغ رو توش می بینین. واقعا خنده داره.
راجع به کامنتهایی که میزارن بله درسته. من خودم زمانی که ایمیلی با این مضمون اولای تابستون دریافت کردم نمی دونستم و اطلاعی ازش نداشتم. وقتی پرسیدم و دیدم اشتباهه سعی کردم به همه کسانی که تو ادد لیستم بودن خبر دوروغ بودنشو با دلیل و مدرک و با همون مطلب مفصلی که با عنوان افسانه بود رو بفرستم. اما بعد از اون باز 2 بار من این خبر رو دریافت کردم دیگه اعصابم داشت خورد میشد. با هرکیم که بحث کردم سعی کردم بهش بگم که بابا این قضیه الکیه.
به قول محاق عزیز باید بیشتر از اینا کار کرد روی مسائل نجومی.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 6/6/1389 - 12:56 - 0 تشکر 225161

یاسی گرامی
nayyeri1982 است نه جناب آقای مهندس حمیدیان

شنبه 6/6/1389 - 13:25 - 0 تشکر 225167

D:
اوخ ببخشید سوتی دادم. آخه عکس آقای حمیدیانم همینه، فکر کردم ایشونن. ببخشید خانوم یا آقای نیری.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی