انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 662)
سه شنبه 2/6/1389 - 23:44 -0 تشکر 224190
معرفی اجرام غیر ستاره ای شهریور ماه


با تاریک شدن هوا در این شبها مثلث تابستانی شامل نسر واقع، دنب و نسر طائر در بالای سر ما خودنمایی می کند. ستاره سرخگون سماک رامح کم کم به پائین افق غربی فرو می رود و ستاره های اصلی دب اکبر در افق در پائین سمت شمال غربی قرار می گیرند. اما ستاره قلب العقرب در جبهه جنوب غربی برای ناظران زیر عرض جغرافیایی ۵۰ درجه تلالو دارد در حالی که در منطقه جنوب شرقی، ستاره تنهای فم الحوت کم کم در بالای افق و در مکانی خالی و خلوت ظاهر می شود. در سمت شرق چهار گوش اسب بالدار و به دنبال آن ستاره های آندرومدا طلوع می کنند. در افق جنوبی هم قوس از قوری داغ خود هنوز بخار ایجاد می کند و با آن هاله کهکشان راه شیری را می سازد. اما فراتر از صورت فلکی های شهریورماه اجرام غیر ستاره ای آن دل هر رصدگری را که شیفته آسمان شب باشد می رباید. در این مقاله قصد دارم تا به معرفی تعدادی از این اجرام بپردازم:

۱) سحابی سیاره نمای هلیکس: به طور حتم شما با این سحابی سیاره نما آشنا هستید و تصویر سه بعدی را که هابل چند سال پیش از آن تهیه کرد را به خاطر دارید. سحابی زیبایی که با نمایش خود، مرگ خورشید را در پنج میلیارد سال آینده شبیه سازی می کند. در میانه صورت فلکی های حوت جنوبی و حجار و جدی قرار دارد، بنابراین نمی توان گفت که این جرم جزء کدام صورت فلکی است ولی در طراحی نقشه های نجومی آن را جزء صورت فلکی حجار حساب می کنند. با قدر ۶.۵+ در فاصله ای حدود ۴۵۰ سال نوری از ما قرار گرفته است. این شبها تقریباً با کمی اختلاف حدود ساعت ۲۱ از افق محل شما بالا می آید. برای پیدا کردن آن ستاره ۸۸- حجار را با قدر ۳.۵ که یکی از ستاره های همین صورت فلکی است پیدا کنید و در میدان دید دوربین خود قرار دهید. سپس حدود ۸ درجه به سمت شمال شرق ستاره حرکت کنید تا ستاره اپسیلون- حجار با قدر ۵.۸+ را بیابید. تقریباً هلیکس در یک دقیقه قوسی این ستاره قرار دارد. جرمی مه آلود که باید با روش چپ چپ نگاه کردن آن را مشاهده کنید.

۲) سحابی عقاب: جرمی که با قدر ۶.۵+ در فاصله ۷۰۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. همه ما تصویری را که هابل در پانزدهمین سالگرد خود از قلب این سحابی گرفت به خاطر داریم. برای رصد آن ستاره دوتایی گاما-سپر را پیدا کرده و ۲ درجه به سمت جنوب شرق این ستاره حرکت کنید تا شانزدهمین جرم از کاتالوگ مسیه در میدان دید شما قرار گیرد. اگر رصدگری تیزبینی باشید خوشه ستاره ای میان آن را می توانید ببینید.

۳) سحابی اُمگا: هفدهمین جرم از کاتالوگ مسیه که در فاصله ۵۰۰۰ سال نوری از ما قرار گرفته است. با قدر۷.۰+ در دو درجه ای سحابی عقابف کمی بالاتر از قلب کهکشان راه شیری واقع است. آن را جزء صورت فلکی قوس به شمار می آورند. برای مشاهده آن در آسمان پس از پیدا کردن ستاره گاما-سپر، ۲ درجه به سمت جنوب غرب این ستاره حرکت کنید تا این جرم را که خوشه ای را در قلب خود جای داده است مشاهده کنید.

۴) سحابی سه تکه: جرم مه آلود بارزی که در آسمان نواحی دور از شهر به راحتی با چشم غیر مسلح از قدر ۵.۰+ پیداست. در فاصله ۵۲۰۰ سال نوری از ما که در صورت فلکی قوس واقع شده است. برای یافتن آن ستاره مو- قوس را در چشمی دوربین خود پیدا کنید و ۳ درجه به سمت جنوب شرق آن حرکت کنید تا آن را مقابل چشمان خود ببینید.

۵) سحابی مرداب: بهترین جرم سحابی گون برای مشاهده در فصل تابستان. دقیقاً در قلب کهکشان واقع شده است. از قدر۵.۰+ و در فاصله ۵۰۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی قوس خودنمایی می کند. سحابی زیبایی همراه با خوشه ستاره ای در وسط آن و همدم سحابی سه جزئی که در ۱ درجه ای آن واقع است. درست در ۱ درجه ای جنوب غرب سحابی سه تکه. اگر از دوربین دوچشمی استفاده می کنید هر دور را در یک میدان دید می بینید.

۶)سحابی آمریکای شمالی: به حتم با این سحابی آشنا هستید ولی کمتر کسی پیدا می شود که آن را به طور مستقیم دیده باشد. به قدر ۴.۰+ آن نگاه نکنید زیرا قدر بیان شده قدر مجموع آن است. هفت هزارمین جرم از کاتالوگ ان.جی.سی در فاصله ۱۶۰۰ سال نوری از ما واقع در دجاجه. برای شکار آن ۳ درجه به سمت جنوب شرق دنب (آلفا-دجاجه) حرکت کنید.

۸) سحابی سیاره نمای حلقه ای: یکی از مشهورترین اجرام طبقه خود واقع در صورت فلکی شلیاق با قدر مجموع ۹.۶+ با گستردگی تقریباً یک دقیقه قوسی. به خاطر قدر مجموع کم آن شاید نتوانید آن را با تلسکوپ و دوربینهای کوچک پیدا کنید اما در عوض یافتن جای آن در آسمان شب بسیار ساده است. با پیدا کردن بتا-شلیاق به سمت گاما- شلیاق حرکت کنید. اگر ابزار مناسبی داشته باشید در میانه راه، آن را پیدا خواهید کرد.

۹) سحابی ساعت شنی: با قدر مجموع ۷.۵+ در فاصله ۱۰۰۰ سال نوری از قرار گرفته است. بیست و هفتمین شماره از کاتالوگ مسیه را به خود اختصاص داده است. برای رصد آن اتا-سپر را مشاهده کرده و سپس ۳ درجه به سمت شرق آن حرکت کنید تا این سحابی زیبا در میدان دید شما ظاهر شود. با نامهایی نظیر نیم سیب، سحابی دمبلی و یا خفاش آن را می شناسید. مشاهده این سحابی سیاره نما سرنوشت خورشید را که در پنج میلیارد سال دیگر برای ما یادآوری می کند.

۱۰) خوشه باز پروانه: از قدر ۴.۵ در صورت فلکی عقرب واقع شده و ۲۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد. اگر ۳ درجه به سمت غرب آن حرک کنید سحابی بطلمیوس (ام ۷) را می بینید.

۱۱) خوشه کروی آدامس بادکنکی: از این نام تعجب نکنید. بیشتر منجمان جهان دوازدهمین شماره از کاتالوگ مسیه را به این نام می شناسند. در مارافسای قرار دارد و از قدر ۸ در ۱۶۰۰۰ سال نوری از ما درخشش ضعیف خود را به ما می نمایاند. پیدا کردن آن از روش پرش پله ای ستارگان سخت است زیرا ستاره پرنوری در اطراف آن دیده نمی شود. در ۳ درجه ای ام ۱۰ واقع شده است.

۱۲) کهکشان گردابی: کهکشانی واقع در صورت فلکی دب اکبر. تلسکوپ فضایی هابل در پانزدهیمن ساگرد تولد خود از آن تصویر زیبایی تهیه کرد. از قدر ۸ بوده و برای پیدا کردن آن آخرین ستاره ملاقه دب اکبر را در میدان دید چشمی قرار دهید. درست در ۳.۵ درجه ای جنوب این ستاره واقع شده است.


منابع :
----------------------
aftab.ir
آسمان پارس ( www.parssky.com )

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 3/6/1389 - 5:1 - 0 تشکر 224238

یاسی عزیز ممنون
مطلب خوب و کاربری هست.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 3/6/1389 - 5:51 - 0 تشکر 224249

"یاسی" جان تشکر می کنم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 3/6/1389 - 9:30 - 0 تشکر 224268

خواهش می کنم. امیدوارم مفید باشه.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 3/6/1389 - 9:35 - 0 تشکر 224272

خیلی ممنون از اطلاعاتتون

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

پنج شنبه 4/6/1389 - 0:58 - 0 تشکر 224523

دعای یک عاشق نجوم بر سر سفره افطار
اللهم ارزقنی دوربینا دوجشمیا او تلسکوفا قویا. آمین یا رب العالمین
قدر بیشتر این سحابی ها و خوشه ها بیشتر از وسع چشم ضعیف ماست.
ان شاالله ما هم دوربین دار شویم

پنج شنبه 4/6/1389 - 9:14 - 0 تشکر 224552

:)) :))
الهی آمییییییییییییییییییین
ایشالله. تا وقتیم نشدیم، خدا سلامتی بده به انجمنها و تلسکوپاشون، میریم استفاده می کنیم. غصه نخوریا محاق عزیز. ;)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی