فرهنگ پایداری (بازدید: 561)
جمعه 29/5/1389 - 13:32 -0 تشکر 222715
:: بهداری رزمی در دفاع مقدس ::

برای امدادرسانی به مجروحین رزمنده به وجود آمد. در این زمینه از افراد آموزش‌دیده و امکانات نسبتاً مناسب استفاده می‌شد. تجهیزاتی که در بهداری رزمی در اختیار قرار می‌گرفت، گاهی از امکانات بیمارستانیِ شهرها هم بالاتر بود.

ممکن بود مدتی در یک سنگر عراقی جا بگیرد؛ یا حتی یک چادر. شده بود که در یک از عملیات، در طول یک روز، سه بار جای پست امداد را عوض کنند تا نزدیک نیروها بمانند. مسلماً این نقل و انتقال‌ها مشکل بود. کل امکانات پست امداد، حدوداً اندازه‌ی بارِ یک کامیون می‌شد. در این زمان‌ها، ماشین برای جابجا کردن وسایل آماده بود.

توصیه می‌شد که سعی کنیم ترکش و گلوله را در پستِ امداد درنیاوریم؛ مگر اینکه خیلی سطحی باشد. گلوله‌ها، یا از طرف دیگر بدن بیرون می‌آمدند، یا داخل می‌ماندند. در نتیجه نیاز به عمل داشتند و آسیب‌های جراحی، بیشتر از خودِ گلوله بود. ترکش که سخت‌تر و حساس‌تر بود. زائده‌هایی داشت که موقع بیرون کشیدن، بقیه‌ی رگ‌ها را هم پاره می‌کرد و منجر به خون‌ریزی و نهایتاً مرگ می‌شد.

 

 متن کامل را در اینجا بخوانید: http://monavvar.blogfa.com/post-17.aspx

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی