ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 403)
دوشنبه 25/5/1389 - 18:9 -0 تشکر 221538
ایران خودش را از نمایشگاه جیتکس تحریم کرد

دوشنبه، ۲۵ مردادماه ۱۳۸۹همشهری - حمید ضیایی‌پرور - با نزدیک شدن تاریخ بسته‌شدن پرونده ذخیره، اخذ و جانمایی غرفه‌های بزرگ‌ترین نمایشگاه فناوری اطلاعات خاورمیانه، خبرهای منتشره حاکی از آن است که ایران در یک تحریم خود خواسته قرار گرفته و عملا در نمایشگاه جیتکس 2010 خبری از پاویون یا سالن ایران نخواهد بود.
امیراشکان تربیت‌جویی، مجری غرفه ایران در نمایشگاه جیتکس طی سال‌های اخیر، در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری گفت: همه‌ساله خیل عظیمی از مشتاقان ایرانی فناوری اطلاعات و ارتباطات، شرکت‌های خصوصی فعال و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی به‌منظور آشنایی با آخرین فناوری‌های ارائه شده در خاورمیانه و ارائه خدمات و محصولات خود در این رویداد بزرگ حضور دارند، اما امسال به‌دلیل عدم‌حمایت سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی، از سالن رسمی ایران در این نمایشگاه اثری نخواهد بود و تنها برخی از شرکت‌های ایرانی به‌صورت مستقل یا حتی تحت عنوان شرکت‌های همکار خارجی خود در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی افزود: نگاه مثبتی در رابطه با مشارکت ایران در این نمایشگاه وجود ندارد و این در حالی است که مسئولان ارشد جیتکس، ایران را بزرگ‌ترین بازار فناوری خاورمیانه می‌دانند.
به گفته تربیت‌جویی، خلأ حضور ایران در این نمایشگاه را، کشورهای دیگر منطقه مانند ترکیه، مصر، هند، پاکستان و بحرین پر می‌کنند.

براساس گزارش‌های منتشره، بیش از 85 درصد از سالن‌های ده‌گانه این نمایشگاه پر شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه جاری، 100درصد سالن‌ها به فروش برسد.

نمایشگاه جیتکس تحت عنوان «هفته فناوری اطلاعات» همه ساله در اواخر مهر ماه در دوبی برگزار می‌شود.
این نمایشگاه بین 150 تا 200 هزار بازدیدکننده تخصصی دارد و ایران طی 7 سال گذشته در آن حضور داشته است.

گزارش خبرنگار همشهری حاکی است که برخی از نهادهای ذی ربط در ایران به‌دلیل تقارن تقریبی نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در ایران با نمایشگاه جیتکس، از هر گونه حمایت یا مشارکت در این موضوع خودداری کرده‌اند؛ به عبارت دیگر درشرایطی که باید ایران با حضور قدرتمند و وسیع خود در چنین صحنه‌هایی، از فرصت‌های موجود برای تثبیت موقعیت خود در بازارهای اقتصادی و فناوری منطقه حداکثر استفاده را بکند، در یک اقدام انفعالی، دست به یک تحریم خودخواسته زده است!

از طرف دیگر، عدم‌حضور ایران در این نمایشگاه به معنای عدم‌حمایت از شرکت‌های فناوری اطلاعات فعال در ایران برای ارائه توانمندی‌های خود در سطح منطقه و کسب بازارهای جدید و صدور خدمات و محصولات فنی و مهندسی در زمینه فناوری اطلاعات به شمار می‌رود.

در غیاب ایران، رقبای شرکت‌های ایرانی در منطقه، جای فعالان ایرانی را پر کرده و کسب جایگاه جدید حتی در سال‌های آینده مشکل‌تر خواهد شد.

نکته جالب توجه این است که هر ساله بخش عمده‌ای از بازدیدکنندگان نمایشگاه جیتکس را فعالان ‌آی.تی ایرانی تشکیل می‌دهند و طبق مشاهدات خبرنگار اعزامی همشهری به جیتکس 2009، در تمام راهروهای این نمایشگاه می‌شد به راحتی مکالمات افراد را به زبان فارسی شنید.

اکنون باید دید آیا نهادهای متولی فناوری اطلاعات مانع این تحریم خود خواسته می‌شوند؟

 

http://www.itna.ir/archives/news/014492.php

با ناخنم به سنگ نوشتم بيا بيا

زان پيشتر كه پاك شود يادگاري ام

(مرحوم قيصر امين پور)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی