انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 439)
شنبه 23/5/1389 - 15:58 -0 تشکر 220885
چند خبر هنری

شاه‌آبادی، معاون هنری وزیر ارشاد خبر دادعرصه هنر نیازمند انقلاب در بودجه است

«بررسی وضعیت موجود، یافتن نقاط ضعف و كاستی‌ها و هم‌اندیشی با هنرمندان و كارشناسان، نخستین اولویت ما بود كه با پایان رسیدن آن، وارد مرحله سیاستگذاری و طراحی برنامه‌های آینده شده‌ایم.»
این را حمید شاه‌آبادی می‌گوید كه 5 ماهی می‌شود به صندلی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تكیه زده و به آرامی و بدون هیچ عجله‌ای در حال خانه‌تكانی زیرمجموعه مدیریت خود است.
شاه‌آبادی كه دانش‌آموخته حوزه و دانشگاه است و از میان هنرها، دستی در خوشنویسی دارد، در نخستین گفتگوی بلندش با یك روزنامه سراسری، مهم‌ترین چالش پیش روی خود را كمبود بودجه دانست.

او در گفتگو با «جام‌جم»، معاونت هنری را فقیرترین بخش زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی كرد و افزود: با تولید آثار هنری فاخر و ارزشمند، باید نظر موافق مدیران ارشد دولتی، بودجه‌نویسان و نمایندگان مجلس را برای افزایش اعتبارات فعالیت‌های هنری جلب كرد.

بودجه ناكافیشاه‌آبادی با اشاره به این كه بیش از 10 رشته و حوزه فعالیت هنری و چند هزار هنرمند فعال زیرمجموعه این معاونت را تشكیل می‌دهند، بودجه 22 میلیارد تومانی امسال را ناكافی دانست و تاكید كرد این شیوه اشتباه و ناكافی تخصیص اعتبار با افزایش چنددرصدی سالانه بهبود پیدا نمی‌كند و بیشتر نیازمند یك بازنگری اصولی و انقلابی است.

وی در پاسخ این پرسش خبرنگار ما كه چرا سهم بودجه نهادهای صنفی چون خانه تئاتر تاكنون پرداخت نشده است، توضیح داد: وقتی تازه ابتدای مردادماه بودجه معاونت هنری اختصاص پیدا كرده و ابلاغ شده است، نمی‌توان انتظار داشت كه ما پیشاپیش آن را تقسیم كنیم. معاون هنری ارشاد ضمن آن كه تاخیر در پرداخت اعتبارات به دستگاه‌ها و نهادها را امری متداول در سال‌های گذشته دانست، تاكید كرد: در گذشته علاوه بر كمبود، از بی‌نظمی در اختصاص و هزینه كردن اعتبارات نیز رنج برده‌ایم كه باید آن را هم اصلاح كنیم. شاه‌آبادی در واكنش به این انتقاد كه سهم شهرستانی‌ها از بودجه هنری بسیار كمتر از تهرانی‌هاست، گفت: برخلاف این ادعا، دولت دهم بخش عمده‌ای از اعتبارات استانی را به فعالیت‌های فرهنگی و هنری اختصاص داده است كه با تعامل با اداره‌های كل ارشاد سراسر كشور باید بكوشیم تا آن را به سمت تولیدات تئاتری، موسیقایی و شاخه‌های گوناگون هنری سوق دهیم.

پایان جابه‌جایی مدیران انتخاب حسین مسافرآستانه به مدیریت اداره كل هنرهای نمایشی و انتقال حسین پارسایی به بنیاد رودكی، از آخرین جابه‌جایی‌های مدیریتی در معاونت هنری وزارت ارشاد بود كه البته از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد. شاه‌آبادی درباره ادامه روند جابه‌جایی مدیران هنری گفت: فعلا هیچ برنامه‌ای برای جابه‌جایی مدیران زیرمجموعه معاونت هنری نداریم و در ارتباط با دفتر موسیقی وزارت ارشاد هم كه در حال حاضر با سرپرست اداره می‌شود، همین هفته مدیركل جدیدی را معرفی خواهیم كرد.

او با تاكید بر این كه انتخاب مسافرآستانه به عنوان مدیر مركز هنرهای نمایشی با مشورت اهالی تئاتر و در جهت برنامه‌های آینده این عرصه صورت گرفته است، ادامه داد: تئاتر كشور از توان و ظرفیت بالایی برخوردار است كه امیدواریم با اجرای برنامه‌های تدوین شده از 6 ماهه دوم امسال شاهد تحرك و شكوفایی بیشتری در آن باشیم.

سوءتفاهم با اهالی تئاتروقتی از حمید شاه‌آبادی خواستیم تا درباره موضعگیری‌های اهالی تئاتر در مقابل برنامه‌های اعلام شده معاونت هنری توضیح دهد، وی با رد این تقابل تاكید كرد: در این عرصه سوءتفاهم‌هایی پدید آمده كه بیشتر ناشی از اطلاع‌رسانی اشتباه و ناقص است. در واقع ما هنوز سیاست‌ها و برنامه‌های خود را تدوین و اعلام نكرده‌ایم تا كسی با آن مخالفت كند.معاون هنری ارشاد در واكنش به دغدغه تئاتری‌ها از طرح تصویب نمایشنامه‌ها قبل از اجرا گفت: خب این اتفاقی است كه در حال حاضر هم می‌افتد و ما تنها اعلام كرده‌ایم از این پس متونی هم كه در نوبت اجرا نیستند، می‌توانند به اداره تئاتر ارائه و تصویب شوند. این طرح نافی روند و روال گذشته نیست و برخلاف گفته‌ها به جای محدودیت، فرصت‌های بیشتری را برای هنرمندان فراهم می‌كند.وی با انتقاد از ساخت و ساز در حریم تئاتر شهر ادامه داد: این كاری است كه متاسفانه از 5 سال پیش آغاز شده و با وجود تمام مخالفت‌ها ادامه دارد. حرف ما این است اگر آقایان به فضا و عرصه‌های تئاتری چیزی نمی‌افزایند، لااقل آن را تنگ‌تر و محدودتر نسازند.

پوست موز در عرصه موسیقی!شاه‌آبادی در ارتباط با مخالفت‌های سازمان یافته با برگزاری كنسرت‌ها در شهرستان‌ها آن را به پوست موزی تشبیه كرد كه زیر پای تعداد معدودی انداخته شده كه در پایان باعث زمین خوردن خود آنان می‌شود. وی با اشاره به برهم خوردن برنامه حسام‌الدین سراج در كرمانشاه، توضیح داد: پرسش ما از این دوستان به اصطلاح ارزشی این است كه اگر چنین خواننده‌ای با آن سابقه درخشان فرهنگی و ارزشی نتواند كنسرت دهد، چه كس دیگری باید روی صحنه برنامه اجرا كند.

معاون هنری ارشاد با تاكید دوباره بر این‌كه كسی حق ندارد مانع برگزاری كنسرت‌های مجوزدار شود، گفت: اجازه این‌گونه برنامه‌های موسیقی از سوی مراجع ذی‌صلاح فرهنگی، اداری و امنیتی استان‌ها صادر می‌شود كه بی‌شك دلسوز و آگاه به همه جوانب هستند و ایجاد اخلال در برگزاری آنها یك قانون‌شكنی آشكار است.

راه‌اندازی خبرگزاری هنرشاه‌آبادی ضمن آن‌كه اطلاع‌رسانی جامع و دقیق در عرصه هنر را ضرورتی دانست كه تاكنون از آن غفلت شده است، از راه‌اندازی خبرگزاری هنر خبر داد و افزود: هنرمندان ما در عرصه‌های گوناگون نقاشی، گرافیك، خوشنویسی، عكاسی، تئاتر، موسیقی و... موفقیت‌های زیادی در داخل و خارج كشور كسب می‌كنند كه متاسفانه به گونه مناسب انعكاس پیدا نمی‌كند.

وی ارائه توضیح درباره سازمان این خبرگزاری را به آینده نزدیك موكول كرد و ادامه داد: اگرچه در حوزه‌های گوناگون هنری، چند سایت خبری داریم كه فعال هستند، اما به نظر این كافی نیست و رویكرد اطلاع‌رسانی ما در آینده عموم مردم خواهند بود و به اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران محدود نخواهیم ماند. منبع جام جم 

شنبه 23/5/1389 - 17:34 - 0 تشکر 220909

سلام خیلی عالی بود
الان نمایشگاه هستم

يکشنبه 16/8/1389 - 11:8 - 0 تشکر 248651

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی