انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 672)
يکشنبه 17/5/1389 - 18:38 -0 تشکر 219130
آتش بازی تابستان بارش شهابی برساوشی

اوج بارش امسال نیز از ساعت 22 پنج شنبه 12 آگوست (21 مرداد) تا 30 دقیقه بامداد جمعه 13 آگوست (22 مرداد) خواهد بود. کانون بارش در ساعت 10 شب طلوع می کند و تا صبح در بالای افق قرار خواهد داشت. بنابراین پیشنهاد می شود رصد اصلی را از شامگاه 21 مرداد تا صبح 22 مرداد انجام دهید. امسال نور ماه هیچ مزاحمتی برای رصد نخواهد داشت و اگر مکان رصدتان تاریک و به دور از نور باشد، شاهد شهابهای زیادی خواهید بود.  برساوش دقایقی پیش از بامداد، تازه سر از افق شمال شرقی بیرون آورده است و در نتیجه پس از بامداد کانون بارش (جایی بین برساوش و ذات الکرسی؛ محوطه ای کوچک در شرق خوشه دوتایی) ارتفاع مناسبی در آسمان خواهد داشت. اگر به دور از نور شهر باشید که چه بهتر اگرچه اوج بارش از نیمه شب است لااقل می توانید یک شب را به عشق دیدن شهابها، تا ساعتهایی از صبح بیدار باشید.

 

پیشنهادی داریم: در هر کجا که رصد می کنید یک پتو (زیر انداز) هم با خود به همراه ببرید. اگر ایستاده رصد کنید، پس از مدتی، هم دچار گردن درد می شوید و هم اینکه بخش محدودی از آسمان را مشاهده می کنید. پس دراز بکشید به شرط اینکه با شمردن شهابها خوابتان نبرد!

 

حتما" می پرسید برساوش را چطور پیدا کنیم؟ بسیار ساده است. راه پیشنهادی ما این است: یک دستتان را به سمت شمال بگیرید (یافتن ستاره قطبی را حتما بلدید) و دست دیگرتان را به مشرق نشانه روید. اکنون رو به شمال شرقی ایستاده اید. یک کار دیگر مانده: سرتان را بلند کنید، برساوش همانجاست! مکان کانون بارش در تصویر زیر مشخص شده است.

 

  کانون بارش شهابی برساوشی

 

نکات زیر را نیز در نظر بگیرید:

1.هیچ گاه به طور مستقیم به محل کانون نگاه نکنید، زیرا در آن صورت شهابهایی که به طور مستقیم به طرف شما می آیند از دید شما مسیر بسیار کوتاه تری را طی می کنند و شما در مجموع، شهابهای کمتری را می بینید. بهتر است فاصله در حدود 40 درجه از کانون مرکز دید شما باشد.

 

2.سعی کنید آغاز و پایان هر دوره شمارش را به دقیق ثبت کنید تا در محاسبه ZHR که مهم ترین شاخص برای هر بارش شهابی است دچار اشتباه نشوید.

بهتر است برای ثبت دقیق اطلاعات از جمله سرعت، قدر و ... از ضبط صوت استفاده کنید.

 

3.اگر قسمتی از آسمان که تحت نظر دارید ابری یا غبار آلود شد، بی درنگ آن را گزارش دهید، چون تعدادی از شبها را از دست می دهید.

 

4.عکاسی را فراموش نکنید نداشتن دوربین بهانه است؛ هیچ عذری برای عکس نگرفتن پذیرفتنی نیست! .روش قرض گرفتن دوربین از دوستتان را هم که خودتان بهتر بلدید! توجه کنید که دوربین نباید اتوماتیک باشد! (این نکته را فراموش نکنید!!!)

 

5. و نکته آخر این که بسیاری از منجمان حرفه ای منتظر گزارشهای رصدی شما هستند. می توانید گزارش خود را به سایتهای آنها بفرستید. آدرس یکی از معروف ترین آنها این است: www.imo.net

 

دیگر همه چیز آماده ی شب رویایی و به یاد ماندنی است. بهانه سردی هوا را هم نمی توانید داشته باشید.! برای مبارزه با پشه و سوسک و موجودات مزاحم آخر شب! هم فکری به حال خود بکنید. فقط می ماند و ضعیت هوا. اگر برای رصد، با دوستانتان جایی جمع شده اید و تا صبح هوا ابری بود دیگری کاری از دست ما ساخته نیست. (خدا نکنه ابری باشه!) فقط می توانیم یک پیشنهاد کنیم گل بگید و گل بشنوید یک شب بیاد ماندی بسازید. رصد هم می ماند برای سال بعد!

 

آسمانی صاف، پرستاره و پر شهاب برایتان آرزومندیم

 

منبع : ستاره پارسی

 

برای اطلاع یافتن از رویدادهای رصدی مرداد ماه به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=201238&forumID=887

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 17/5/1389 - 21:15 - 0 تشکر 219178

حتما برای چند لحظه هم که شده 5شنبه به پشت بام بروید و این بارش را تماشا کنید.
اگر می توانید یک شب رصدی هم بروید بد نیست. اگرچه باید 5شنبه روزه بگیرید و جمعه روزه باشید ولی برایتان خاطره خواهد شد. مطمئن باشید

يکشنبه 17/5/1389 - 21:39 - 0 تشکر 219183

قابل توجه دوستان تهرانی:
شرکت آوااستار برای این بارش شهابی برنامه رصدی ویژه ای تدارک دیده:
http://www.avastarco.com/tours.asp

دوشنبه 18/5/1389 - 12:45 - 0 تشکر 219267

ممنون جالب بود. انجمن ما هم قراره برنامه بزاره. دعا کنید همه چیز خوب باشه. سعی می کنم همه اینایی که گفتین رعایت کنم. و ثبت گزارش.
مرسی

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی